Vzniká mi nárok na materské a rodičovský pri reťazovom pôrode?r

30. jún 2024

Ahojte, ide o to ze ak sa podarí, mala by som retazovy pôrod. Materskú aj rodicovsky dostávam. Nárok na materskú a rodicovsky pri druhom vzniká aj pri retazovom porode? A ešte jedna otázka ak by som chcela vyššiu materskú pri druhom dieťati a zamestnala by som sa niekde s vyšším príjmom ako pred prvým dieťaťom ako dlho musí trvať pracovný pomer?

petamich
30. jún 2024

ak pracovny pomer stale trva a pred dovrsenim 3 rokov dietata c. 1 nastupis na matersku s dietatom c. 2, tak sa jedna o retazovy porod (za predpokladu, ze si medzitym nepracovala a teda nevratila si sa do prace), vtedy budes mat narok na tehotenske, materske aj vyssi RP, pricom vyska materskej nemoze byt nizsia ako s 1. dietatom

ak by si pracovny pomer ukoncila a zamestnala sa inde, kde odrobis minimalne 90 dni bez OCR a PN, tak sa bude materska pocitat z tohto noveho PP

autor
30. jún 2024

@petamich ja som ukončila pracovný pomer tesne pred otehotnenim po roku práce pre jednu inštitúciu. Ale spĺňala som tam tu podmienku 270 dni.

petamich
30. jún 2024

takze v tejto chvili nemas narok na nic ani na tehotenske ani na matersku a je potrebne opat splnit podmienky hlavne teda 270 dni nemocenskeho poistenia, kedze tie sa sleduju za posledne dva roky k 13. tyzdnu tehotenska (pre tehotenske) a k porodu pre matersku

ak uz tehotna si, tak tehotenske uz zial nestihas (ak teda pocitam s tym, ze pracovny pomer skoncil uz mozno aj 3 roky dozadu) a obavam sa, ze ani matersku uz nemusis stihnut

o retazovom porode hovorime iba ak povodny pracovny pomer trva, ten z ktoreho si sla na matersku c. 1 - co v tvojom pripade neplati

autor
30. jún 2024

@petamich ak si ako samoplatca uhradím 270dni zdravotného poistenia? Prepáč strácam sa trocha.

autor
30. jún 2024

@petamich a vďaka za odpoved

melanta
30. jún 2024

Môžeš si sama platiť, ale nie zdravotné poistenie. Potrebuješ platiť nemocenské, to je súčasť sociálneho poistenia do Sociálnej poisťovne. Platiť si musíš balík sociálneho poistenia, nestačí iba nemocenské. Takže musíš si vypočítať, či sa ti to oplatí. Vypočítať si, aké chceš materské a podľa toho platiť sociálne. A musíš si vypočítať, či ti do pôrodu vyjde 270 dní. Stačí, že ti bude chýbať deň a nedostaneš materské ani vyšší rodičovský a zbytočne vyhodené odvody. Tehotenské už určite nestihneš.

autor
30. jún 2024

@melanta ja nie som ešte tehotna, syn má rok a pol. Tak ma zaujíma teda ci je možnosť si balík sociálneho poistenia doplatiť ako samoplatca za tých 270 dni. Už rozumiem ze termín retazoveho pôrodu sa ma netýka keďže pracovný pomer zanikol.

melanta
30. jún 2024

Doplatiť nie. Ak máš na mysli spätne. Môžeš si ale dobrovoľné poistenie začať platiť kedy chceš.

lenkakravcova
30. jún 2024

@melanta dobrovoľne sociálne poistenie sa určite oplatí platiť si. Nemá čo stratiť. Platí sa minimálne cca 210€,
@autorka začni si dobrovoľne sociálne platiť 4 mesiace pred plánovaním tehotenstva. Následne otehotnieš, môžeš prerušiť platenie na mesiac dva a potom pokračovať až do pôrodu.
Tým pádom v deň pôrodu budeš poistená. Splniš podmienku 270dnj poistenia. Budeš mať nárok na materskú vo výške 399-400€. Aj na vyšší rodičák ďalšie dva a pol roka potom. určite sa ti to oplatí finančne.

petamich
30. jún 2024

ja som sa mylne domnievala, ze uz si tehotna 🙂 takze ako pise @melanta alebo potom pracovny pomer klasicky a tam nazbierat tych 270 dni - pre tehotenske treba k tomu 13. tyzdnu a pre matersku staci do porodu (len tam by som si nechala rezervu, clovek nikdy nevie), idealne uz ku nastupu na matersku ich mat

autor
30. jún 2024

@melanta takže iná možnosť ako zamestnať sa nie je? Syna do jasiel dat nechcem, na zároveň som chcela mať obidve deti takto po sebe. Počkať kým budem mat tri roky, nastúpiť tak zase na rok na do prace a až tak mat druhé tak to som teda takto nechcela no.

petamich
30. jún 2024

no moznosti su - platit si sama DNP alebo zamestnanie/SZCO
jedine sa neda, ze teraz sa rozhodnem zaplatim naraz 270 dni a "zajtra" rodim - to zial nejde

autor
30. jún 2024

Okej tak sa ešte spytam, dnp je teda dobrovoľne nemocenské poistenie, takže by som si musela odteraz ideálne co najskôr začať platit dnp, aby do pôrodu bolo zaplatených 270 dni? Ci musím platit celý balík sociálneho poistenia ako píše pani vyššie?

autor
30. jún 2024

@petamich a ďakujem za odpovede, myslím ze sa popýtam v sociálnej poisťovni ešte.

petamich
30. jún 2024

plati co napisala melanta cely balik sa plati (kedze nemocenske je sucast)

melanta
30. jún 2024

Nedá sa platiť iba nemocenské. Musíš platiť balík sociálneho poistenia. Okrem toho, že musíš splniť 270 dní, v čase pôrodu musí byť poistenie aktívne. Čiže nemôžeš prestať platiť keď ubehne 270 dní. Alebo teda môžeš a potom ho začneš platiť znova pred pôrodom, aby pri pôrode bolo aktívne. To už spomínala Lenka.

autor
30. jún 2024

@melanta ďakujem už rozumiem.

lilinka88
30. jún 2024

@melanta vôbec nemusí byť aktívne pri pôrode, môže byt nárok z ochrannej lehoty

autor
30. jún 2024

@melanta viem ešte niekde zistiť v akej výške teda vychádza balik socialneho poistenia( chapem že tam spadá starobné a nemocenske) na soc webe je nejaká kalkulacka. Kalkulujem trocha v hlave, že ako by to človek urobil 🙂

lilinka88
30. jún 2024

Máš možnosť sa zamestnať, platiť si dobrovoľne poistenie alebo porodiť bez nároku na materské, do 3 rokov staršieho dieťaťa budeš poberať ten vyšší RP, ktorý máš teraz a potom na mladšie dieťa už len ten nižší. Prípadne medzitým môže ísť otec dieťaťa s mladším na materskú, ak on má nárok a potom by on mohol poberať vyšší RP na mladšie dieťa

autor
30. jún 2024

@lilinka88 počkať ale ako dobrovoľne ked: Počas rodičovskej dovolenky za Vás zdravotné a dôchodkové poistenie platí štát.

autor
30. jún 2024

@lilinka88 kým by sa naše druhe dieta narodilo, môj synček by ešte nemal tri roky.

tahomi
30. jún 2024

Ty stale nerozumies, ze zdravotne nie je nemocenske poistenie. Baby ti to pekne vysvetlili

zuzanockamt
30. jún 2024

Ty tomu fakt nerozumieš:
- zdravotné poistenie sa odvádza do zdravotnej poisťovne, zabezpečí ti zdravotnú starostlivosť,
- dôchodkové poistenie sa odvádza do SP, je to len časť celého balíka,
- ak chceš dostávať materské pri druhom dieťati, máš len dve možnosti - zamestnať sa alebo platiť celý balík do SP (výšku podľa toho, akú výšku materského chceš).