Vyššia materská pri reťazovom pôrode

denka_pk
3. okt 2022

Ahojte,chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na RD so synom ktory bude mat vo februari 3 roky. Zaroven 6.1.2023 nastupujem na MD, chcela by som ziskat vyssiu MD oproti prvej ktoru som mala. Nemam tym namysli najvyssiu moznu aka je,ale tak o par € by mohla byt vyssia. Mam pracovny pomer na dobu neurcitu a pomer stale trva. Prijem za rok 2022 som nemala ziadny.
Prosim vas ake mam moznosti si MD zvysit? Dovolenkou? Kedy ju cerpat? Ist na par dni prace? Prosim poradte co je najlepsie urobit,dakujem pekne

lucka_ke
3. okt 2022

ťažko povedať, keďže nevieme z čoho ti počítali prvú materskú...

denka_pk
autor
3. okt 2022

@lucka_ke pred nastupom na prvu MD som bola normalne zamestnana, kde pomer aj stale trva,tak asi z platu..nevyznam sa v tom

lucka_ke
3. okt 2022

mohla si mať odmeny a podobne... kým toto nevieme ťažko povedať či druhá by bola vyššia alebo nie

denka_pk
autor
3. okt 2022

@lucka_ke ale aj napriek tomuto,viem ze sa da dalsia MD navysit napr. dovolenkou,nastupom na par dni do prace. Len to potrebujem vediet presne ako to je

reaan
3. okt 2022

@denka_pk skus pozriet u Mihala na relia.sk. Mozno ak mu napises tak ti odpovie. Tusim som tu na MK postrehla diskusiu, ze cerpanie dovolenky rusi retazovy porod, ale nechcem ta strasit, neviem to na 100%. Mihal tusim odporuca ist do prace na den ci viac aspon na dohodu za nejaku premrstenu mzdu. On to tam ma na prikladoch vysvetlene. Az zistis daj vediet ako to je 😉

lucka_ke
3. okt 2022

lenže dovolenku ti spočítajú z nejakého predpokladaného priemeru a z toho následne materskú
ak si mala prvú materskú vyššiu vďaka nejakým odmenám, tak si to môžeš pokaziť

angi07
3. okt 2022

Staci sa dohodnut so zamestnavatelom ze sa vratis na jeden den do prace na trebars 60€ na den a podla toho ti potom vypocitaju MD, ale pozri relia.sk , jozef mihal tam radil toto...

ina7
3. okt 2022

@denka_pk bolo to tak ze sa vratis na 4 dni do prace a budes cerpat dovolenku. Ale nesmie tam byt vikend. Ci to stale plati, neviem. Ja som tak asi 300€ ziskala na vyske materskej.

lilinka88
3. okt 2022

Ak budeš mať tento rok vymeriavací základ, prídeš o reťazenu materskú,čiže sa bude počítať z reálneho VZ v tomto roku (za dovolenku, mzdu,...) a ak vyjde nižšia ako predchádzajúca,nebude sa navyšovať. Pokiaľ tento rok nebudeš mať VZ, bude sa vychádzať z pravdepodobného príjmu, ktorý dá zamestnávateľ a ak by vyšla nižšia ako predchádzajúca, navýšila by sa ti do jej výšky.
Preto sa nedá poradiť čo by bolo lepšie. Lebo tá cerpana dovolenka môže byť kľudne nižšia ako to,čo by ti nahlásil zamestnávateľ

jajanka31
3. okt 2022

@lilinka88 bude sa vychádzať z pravdepodobne ho príjmu ktorý dá zamestnávateľ. Chod za zamestnávateľom a dohodni sa s ním nech soc.poistovni nahlási nie rovnakú mzdu akú si mala v roku 2020 napríklad 1000€ ale nech nahlási ze by si mala 1400€ ...ziskas o 75% z 400€ viac...

lilinka88
3. okt 2022

@jajanka31 mňa sa to netýka, ja som odpovedala. Ale ak bude výrazne navýšenie, môže si to SP preverovať

jajanka31
3. okt 2022

@lilinka88 ano ale za 3 roky.. dá sa to odôvodniť... a áno zmylila som si adresata

lilinka88
3. okt 2022

@jajanka31 áno, odôvodniť sa dá primerané navýšenie ako ostatným zamestnancom,čo by mal zamestnávateľ zohľadniť automaticky bez akejkoľvek dohody