Vyššia materská pre priateľa

lenka095
23. apr 2021

Ahojte, chcem sa spýtať, je možné pre priateľa získať vyššiu materskú, tým že si bude niečo priplácať?
Syn má práve 1 rok a chcel by ísť na materskú budúci rok napr. v 5/2022. Je zamestnaný vyše 10 rokov. Ja by som taktiež chcela ostať doma (plánujeme druhé tehotenstvo, toto so synom bolo rizikové, preto by som sa do prace zatiaľ nevrátila). Tým, že bude na materskej, ja prídem o rodicak, plus si budem musieť platiť poistenie a prídeme aj o daňový bonus... takze potrebujem vykryť tuto stratu z príjmu, a preto je možné si niečo priplácať aby mal budúci rok vyššiu materskú? Dá sa to vôbec? Ako dlho by si musel niečo platiť a kedy? Je niekde kalkulačka, že koľko? Ďakujem.

nafka0483
23. apr 2021

@lenka095 Ak ostane zamestnany, tak nie je mozne doplacat si dobrovolne poistenie. Zamestnanec je uz povinne nemocensky poisteny. A povinne nemocensky poistena osoba si nemoze doplacat dobrovolne.

Sposobom akym si moze navysit matersku je:
- zvysia mu tento rok plat
- najde si dalsiu pracu alebo brigadu na dohodu a pod. a splni aj z nej podmienky naroku na MD, cize dostane MD z prace aj z brigady
- skonci v sucasnej praci a prejde do inej, kde bude mat vyssi plat

havranka31
23. apr 2021

@lenka095 veru neda sa priplacat, ako pise @nafka0483 . Ale kedze uz schvalili upravy materskej pre otcov, moze si najst brigadu/docasnu pracu a normalne pracovat aj pocas materskej dovolenky.

lenka095
autor
23. apr 2021

@nafka0483 @havranka31 ďakujem za odoved

nafka0483
23. apr 2021

@lenka095 Uvidis ako vam to vyjde, dovtedy mozno budes zas tehotna a akurat vyjde materska aj tebe ;) V pripade, ze tebe PP stale bezi, tak (ak to dovtedy nezrusia) aj tehotensky prispevok.

havranka31
23. apr 2021

@lenka095 pripadne ak stihnes otehotniet pocas rodicovskej, mozte ist na matersku spolu - muz na starsieho a ty s mladsim. Tak by ste mohli byt doma obaja a bez straty prijmu. (plus pocas tehotenstva aj to tehotenske poberas) ak teda si stale zamestnana.