Výška materskej po rodičovskej v prípade čeroania neplatenej rodičovskej

miriam1234
11. jan 2021

Ahojte. Momentálne som na rodičovskej dovolenke do apríla, zistila som že som znova tehotná. V práci mám zmluvu na dobu neurčitú ale maly mi ide do škôlky až od septembra tak by som chcela ak mi to v práci umožnia čerpať neplatenu rodičovskú dovolenku. Bude to mať vplyv na výšku materskej? Som sa tu niekde v diskusii dočítala že vraj nevznikne nárok na materskú keď budem čerpať neplatenu. Ďakujem

draik
11. jan 2021

Neplatená RD neexistuje. Ak by ste mali neplatené voľno aj v čase nástupu na MD, na materské nárok nezískate.

petrisa213
11. jan 2021

@miriam1234 neviem ako je to s neplstenym voľnom ale nedá sa ti to poriesit inak ak by to tak bolo ako píšeš? Ja mam podobne. Otehotnela som v septembri, v decembri i skončila RD, nástup na materskú mám koncom apríla. V robote sme sa tak dohodli, že si vyčerpám dovolenku (tej mám dosť, 52,5 dňa) co mi vychádza do 8.3. a potom by som šla na PN. Nedá sa ti to takto napriklad poriesit?

miriam1234
autor
11. jan 2021

@draik akože neexistuje veď sú aj články o tom že do 6 rokov je možné o ňu požiadať

miriam1234
autor
11. jan 2021

@petrisa213 a ty nemôžeš čerpať ten pandemicky keď ho nezrušili? Ak budem mať problém s tym či mi dajú materskú tak to budem riešiť asi tak ako ty

petrisa213
11. jan 2021

@miriam1234 ja to budem striedať. Keď zatvoria škôlky, čo momentálne aj mame zatvorenu, na ten čas budem na pandemickej OČR. Ja si aj chcem vyčerpať dovolenku, lebo už aj tak počas RD mi z nej zamestnávateľ kratil, majú na to nárok zo zákona. Skrátili mi niečo okolo 12 dní, čo je dosť. Tak nechcem aby som zbytočne prišla aj o ďalšie dni.

miriam1234
autor
11. jan 2021

@petrisa213 aha, dobre vedieť vďaka

petrisa213
11. jan 2021

@miriam1234 za máličko 🙂 v podstate co sa peňazí týka, je jedno ci využijem pandemicka OCR alebo budem potom keď si miniem dovolenku na PN, obe sú platené rovnako, len jedinec je iné je, že na pandemickej OČR ti nepríde kontrola, kdezto na PN kontrola môže prísť. Tak radšej takto to budem kombinovať keď sa bude dať

draik
11. jan 2021

@miriam1234
Neexistuje pre tých, ktorí sú zamestnaní (ak chcete zostať doma dlhšie ako do 3 rokov veku dieťaťa, musí zamestnávateľ súhlasiť napr. s neplateným voľnom). Ak by suhlasil a obnovíte si po RD poistenie napr. dovolenkou, nárok na materské získate.

mdek
12. jan 2021

A ako to je s ďalšou materskou, ak som na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku, pretože je manžel na materskej. Neviete?

petrisa213
12. jan 2021

@mdek tu by sa nemalo nič meniť. Ty len nedostávas rodičak momentálne. Tu podmienku 270 dní nemocenského poistenia spĺňas ci dostávaš alebo nedostavas rodičak. Vedená si stále na RD ibaže bez príspevku. Ja som tak bola rok bez príspevku manžel bol 2x hneď po sebe na materských.

petrisa213
12. jan 2021

@mdek to všetko samozrejme za predpokladu ze ti pracovný vzťah naďalej trvá.

miriam1234
autor
13. jan 2021

@draik a neplatené voľno pre mňa znamená čo prosím vás,že si budem platiť odvody sama alebo ako? O takej možnosti som nepočula

petrisa213
13. jan 2021

@miriam1234 môžeš aj nemusíš. Ale aby ti to potom nerobilo v iných dávkach sarapatu (materská, dôchodkové poistenie,.. ) tak asi by bolo lepšie si tie odvody zaplatiť sama. Vieš aby si nemala žiadne prerušenie nemocenského poistenia.

miriam1234
autor
13. jan 2021

@petrisa213 no ja som z toho vol, neviem čo spraviť,musela by som ísť na 3 mesiace na PN a to jedine ak by ma obvodná dala ale zas akú diagnózu keď to je na tak dlho 🤦

petrisa213
13. jan 2021

@miriam1234 niečo by sa hádam našlo 😊 možno aj gynekológ ta dá. Ked6mu vysvetlíš o co ide. Ja nejaký čas tiež budem musieť PN brat. Snáď to bude gynekológ alebo obvodak pochopia. Potrebujem vykryť 1,5 mesiaca.

miriam1234
autor
13. jan 2021

@petrisa213 a čítala som aj také,že keď budem čerpať dovolenku alebo pn, tak mi materskú vyrátajú z toho? Nemá sa materská počítať z predchádzajúceho roka?

petrisa213
13. jan 2021

@miriam1234 áno z predchádzajúceho roku pred nástupom na materskú. Ja napr idem na materskú v apríly tak mi budu vypočítava materskú z roku 2020 a to som bola do 19.12 na rodičovskej 🙈 takže sa mi bude materská rátať z tých 11 dní co som odrobila do konca roka 🙈a to vlastne čerpám dovolenku

luckama
4. feb 2023

@mdek Dobry den, je to uz starsi prispevok ale skusim lebo ja som teraz v rovnakej situacii, som na RD bez príspevku lebo muz poberá materské na prve dieta a chceli by sme druhe, bolo to nakoniec tak ako vam odpisala pani? Ďakujem velmi pekne.