Výška materskej otca SZČO + rodičovská

4. nov 2023

Ahojte!
Chcela by som sa spýtať ( keďže pani na úradoch sú väčšinou extrémne neochotne) akú výšku Materskej by dostal manžel ktorý si platí minimálne odvody a zarobí ročne 25000?
Akurát mi končí materská a chceli by sme využiť túto možnosť materskej pre otca, keďže ja môžem ešte nastúpiť na neplatenu s mladším synom. Na tej som už bola lenže ako som pochopila čo bolo počas korony možné vybaviť telefonický (len som zavolala na upsvar a do zdravotnej že budem doma ako osoba starajuxa sa i dieťa do 6 rokov) to už možné nie je a teda nie som si istá,či tento rodicak musím ísť nahlásiť najprv na upsvar, potom na zdravotnú?
Príde mi aj mužovi domov aj papier a ukončením materskej alebo to už nechodí? A s tým papierom potom na upsvar zariadiť rodicak na toto najmladšie dieťatko?
Ďakujem.

lulu8491
4. nov 2023

To, koľko v skutočnosti zarobí, je prd platné. Dôležité je, z akej sumy platí odvody

autor
4. nov 2023

@lulu8491 preto tam píšem, že si platí minimálne odvody 👍

lulu8491
4. nov 2023

Ak by išiel ešte tento rok, tak to robí cca 14€ na deň. Ak budúci rok, cca 15€

klarissa25
4. nov 2023

Tak dostane minimálnu matersku

mogaa
4. nov 2023

minimálne odvody - minimálna materská....všetky dávky sa vyplácajú z vymeriavacieho základu z ktorého sa platia odvody....teda ak muž platí minimálne odvody cca 200eur mesačne .ide sa z vymeriavacieho základu cca 600eur.....to je akoby ako zamestnanec mal hrubú mzdu 600eur....

autor
4. nov 2023

@mogaa
@lulu8491
@klarissa25
Ďakujem za odpovede.
Neviete ešte náhodou je aj stanovený nejaký finančný alebo nejaký limit /zadrhel čo sa týka jeho podnikania? Myslím bonus na deti, fakturacie... Či sa to nejakým spôsobom neodzrkadli na iných veciach.