Výška materskej, ak som na rizikovom a PN

natalia_r
4. máj 2021

Ahojte, som na rizikovom tehotenstve a PN az do konca tehotenstva teda este 4 mesiace. To znamena, ze 4 mesiace nebudem platit socialne a zdravotne odvody. Ma to nejaky vplyv na matersku? Som teraz SZCO a minuly rok som bola do novembra zamestnana na TPP. Dakujem

kkovacovak
4. máj 2021

@natalia_r do materskej sa neráta čas strávený na pn. Bude sa rátať obdobie pred pn

nafka0483
4. máj 2021

@natalia_r PN nie je zdanitelny prijem, takze nevstupuje do vypoctu materskej ani ziadnej inej davky.

alenah31
4. máj 2021

čas strávený na PN je tzv. vylučiteľná doba - neráta sa ani nemocenské ani dni na PN strávené.

ivkazba
4. máj 2021

@alenah31 podľa mňa ale ona nebude mať žiadny MP. Keďže PP ukončila ešte minulý rok (pred otehotnením) a teraz je szčo a predpokladám, že ako čerstvá szčo platí iba zdravotku. Čiže z PP už nemá nárok a z SZČO ešte nemá nárok. Či sa mýlim?

alenah31
4. máj 2021

@ivkazba nie dobre píšeš - ja som sa vyjadrila len k PN a nemocenskému - nepýtala sa či má nárok na materskú - nemá. Ale asi o túto info čo si napísala jej v podstate išlo🙂

nafka0483
4. máj 2021

@ivkazba Ale pise, ze 4 mesiace nebude platit odvody. Ja som to pochopila, ze praveze ako SZCO este nemusi, ale do nastupu na PN ich platila. Cize ak otehotnela este pocas trvania NP a ma splneny pocet dni, tak na matersku narok mat bude.

ivkazba
4. máj 2021

@alenah31 no veď práce, že ja tú otázku chápem tak, že ona si myslí, že nárok má, ale nie je to zrejmé.
@nafka0483 možno, neviem z toho reálne posúdiť. Áno ako píšeš, píše že teraz nebude platiť, ale tiež píše, "teraz som SZČO" a z toho možno usudzovať aj to, že je čerstvá SZČO. A je veľmi výnimočné, že čerstvé szčo si platia hneď aj odvody do SP. Tak možno sa vyjadrí autorka a upresní info...

nafka0483
4. máj 2021

@ivkazba Ano, to je pravda. Ak je od toho novembra/decembra SZCO a neplati si odvody do SP, tak sa mylne domnieva, ze bude mat narok na matersku.
Ako pises, autorka by mohla upresnit informacie aby dostala relevantne odpovede.

natalia_r
autor
5. máj 2021

Ano, zle som sa vyjadrila, od novembra som ako szco platila aj socialne aj zdravotne az do teraz. Predtym rok na TPP. Ale teraz 4 mesiace nebudem platit nic.

nafka0483
5. máj 2021

@natalia_r Takze potom ano - ak si si riadne platila odvody do SP, tak budes mat narok na matersku. Jej vysku PNka neovplyvni, nevstupuje do vypoctu vymeriavacieho zakladu, kedze PN nie je zdanitelny prijem 🙂

natalia_r
autor
5. máj 2021

@nafka0483 ok super, dakujem pekne za info