Výpoveď, poberanie dávky v nezamestnanosti a nárok na materskú

oblivian
18. júl 2023

Mám takú trošku zložitú otázku... S manželom chceme mať dieťa. Od ukončenia VŠ som pracovala v jednom zamestnani 9 rokov. Potom sme sa presťahovali a 4 mesiace som poberala davku v nezamestnanosti, potom nastúpila do novej prace. Jeden cely rok som odrobila, potom som prestúpila na iné pracovné miesto (zamestnavatel rovnaky). Tu som od 1.9.2022. Na novej pozicii sa trápim psychicky, moja práca vyplna 90%môjho casu, často musím pracovať aj v noci, niekedy som hore aj do 3-4 ráno, aby som stihla všetky úlohy dokončiť a vstávam o 5.30... Aj na mojom zdraví sa to popísalo. Potrebujem kľud. Chcem preto dať výpoveď. Ak dám výpoveď do konca júla, koncim 30.9.2023. Potom by som išla na úrad a poberala davku v nezamestnanosti. Ak by sa mi medzitým podarilo otehotnieť, mala by som narok na materskú davku? Pozerala som na tehotenskej kalkulačke, že najskorsi dátum nástupu na materskú by mohol byť 8.3.2024. Ja viem, že možno sa mi nepodarí otehotnieť hned teraz alebo v nasledujucich mesiacoch...ale čisto teoreticky chcem vedieť, ze ak sa podari, či môžem počítať s materskou davkou... alebo v akom prípade mi prepadne narok na materskú davku. Ci budem musieť "nasilu" si hľadať nové zamestnanie.

petamich
18. júl 2023

ak otehotnies do 180 dni od ukoncenia pracovneho pomeru bude narok na matersku aj tehotenske z ochrannej lehoty, kedze podmienka 270 dni NP za posledne dva roky bude splnena