Výpočet tehotenského príspevku

iva_ab
30. mar 2023

Ahojte, dnes mi prišlo kladné vyrozumenie zo SP, že mi schvaľujú tehotenský príspevok ale trošku ma zarazila výška. Mám nárok na minimum. Podľa čoho sa to počíta ak som na rodičovskej dovolenke - už 2,5r ale predtým som mala celkom dobrý plat a pracovný pomer stále mám. Nemalo by to rátať z toho vymeriavacieho základu ako moju prvú materskú? Ďakujem pekne. Iva

banalu
30. mar 2023

Na to aby si mala vyrazne vyssie tehotenske ako je minimum musis mat aj vyrazne vyssi plat. Mozno takych 2000€ v hrubom uz urobi dobry skok v tehotenskej davke.
Niekde je aj tabulka na stranke SP tak pozri.

banalu
30. mar 2023
iva_ab
autor
30. mar 2023

@banalu ďakujem krásne za odpoveď 🙂 vyzerá to tak, že to vypočítali správne. 😀 Škoda, že či je príjem 500€ alebo 1500€ je to skoro rovnaké :-/

nafka0483
30. mar 2023

@iva_ab Ano, v tomto je to nefer. Odvody z 500€ a z 1400€ su neporovnatelne ale tehotenske je v rovnakej vyske.

lienka.7
30. mar 2023

@iva_ab je to dané vyslovene účelovo. Maju to premyslene/prepocitane preco práve do 1499€ dali 1 sumu. Pričom odvody su neporovatelne👎 ale zase "zasiahnu" tak najväčšiu časť žien.
Malo to byt dane podobne ako materska. T.j.nejakym % z platu/odvodov.

banalu
30. mar 2023

Uprimne, ja som rada, ze vobec nieco take vzniklo. Tiez patrim k tym s vyssim platom, ale radsej aspon nieco ako nic 🤷‍♀️