Výpočet materskej z dobrovoľného pripoistenia

marlenkaa
1. aug 2012

ahojte, prosím o radu. Od 1.4.12 som nezamestnaná (predtým som bola zamestananá 10 mesiacov) otehotnela som cca 15.5.12 a platím si dobrovolné pripoistenie- myslím si, že materská mi bude vyplácaná iba z tohto pripoistenia preto by som si aspon približne chcela vyrátať materskú- počítam to správne????
vymeriavací základ x počet mesiacov ktoré som už zaplatila a ešte do materskej zaplatím / 270= vymer. základ na jeden deň - a z toho 65% reálny vymer. základ na jeden deň x počet dní v mesiaci = výška materskej za mesiac.....? č i????
ďakujem

gapa
1. aug 2012

ak požiadaš o materské po uplynutí aspon 26týž. od prihlásenia na dnp, tak materské na mesiac je približne 65% z tvojho vym.základu, z ktorého platíš dnp.

marlenkaa
autor
2. aug 2012

@gapa ďakujem, ešte by som sa chcela spýtať: pred nástupom na materskú si musím vybavovať všetko sama, alebo papiere do soc. poisť. posiela gynekológ- aký je postup?

gapa
2. aug 2012

@marlenkaa
sama, no stači aj po nastupe na md

lucya89
7. aug 2012

@gapa ahoj chcela by som sa ta opytat ... ako to je ked nastupujem na matersku v ochrannej lehote, ake je moje rozhodujuce obdobie, platim si dobrovolne z maxima od januara, v oktobri mi bude koncit, a na matersku by som mala nastupit v januari, dostanem max matersku ?
este by som sa chcela opytat ci nie je problem ak mi nastup na matersku vychadza cez vikend? viem ze to musi byt 6 tyzdnov pred datumom porodu.

gapa
9. aug 2012

@lucya89
ak si tehotná, dnp vzniklo v 1/2012 a skončí v 10/2012, zaplatíš poistné za všetky obdobnia najneskor do 8.11.(ani o den neskôr!!), po ukončení dnp ti nevznikne nové nem,poistenie, teda ani nebudeš napr. čerpať v zamestnaní neplat.volno, rd, očr dlhšiu ako 10dní, tak ti pri nástupe na md v r.2013presne 6týž.pred termínom (je jedno či je to pracovný den, či víkend, aj ked som sa stretla s lekárom, čo myslel, že je to problém, no nie je) budeš mať nárok na materslé z dnp z vym.základu v období od vzniku dnp v 1/2012 do 30.9.2012

var001
15. aug 2012

Žienky, prosím poraďte mi. Som v ochrannej lehote, lebo DPN mi skončilo v júli, všetko mám správne zaplatené, na materskú nastupujem až 24.9. Momentálne čerpám v práci dovolenku do 12.9. Keď pôjdem v septembri na tých pár dní, kým nastúpim na materskú na PN, dostanem aj tak maximálne materské?

majkabenuska
16. aug 2012

Prosím poradťe,som zamestnaná na dobu neurčitú,momentálne som na rodičovskej dovolenke od apríla 2011.Plánujeme druhé dieťa,materskú som dostávala 420 eur,nebola som nemocensky poistená,no chcem sa spytáť či si mám platiť nemocenské poistenie aby som dostávala čo najvyšiu materskú to je nejakých 720 eur,neviem presne,alebo sa mi to neoplatí,alebo poradťe ako by som mala postupovať.rodičovský príspevok mi končí 11.10.2013.dakujem

ludka77
16. aug 2012

@var001 ano

var001
16. aug 2012

dakujem

kaloria
11. sep 2012

ahoj chceli by sme pracovať na babätku len pred tým by som si chcela vyriešiť DPN. Momentálne je môj plat 450 eur v hrubom. koľko by som mala platiť DPN aby som mala maximálnu materskú? prosím pomôžte lebo ja som z toho jeleň.ďakujem