Výpočet materskej u otca

lekristinka
16. mar 2017

Dobry den, vedel by mi prosim, niekto povedat ako sa bude pocitat materska otcovi, ktory by chcel ist na matersku ak bol pocas roka SZČO od 1.1.2016 - 31.5.2016 potom ukoncil zivnost a bol na urade prace od 1.6.2016 - 31.8.2016 a potom sa normalne zamestnal 1.9.2016 - 31.12.2016 (pracuje tam doteraz). Poistenie aj socialne aj zdravotne ma zaplatene za vsetky mesiace. Ja som na rodicovskom a muz by chcel nastupit na matersku, aby som mohla ist do prace. Dakujem 🙂

evittam
16. mar 2017

@lekristinka Podla mna z prijmu zo zamestnania. Teda ak splna hlavnu podmienku naroku na MD a to 270dni NP.

@lekristinka malo by to byť zo zamestnania, ale dôležité je si pred podaním žiadosti overiť na sociálnej poisťovni, či mu nárok vznikne, teda či má 270 dní np a najmä všetko riadne zaplatené. Stačí nedoplatok euro a nárok nevznikne a opätovne sa žiadosť nedá podať. Jednoducho nárok zanikne. Najmä u SZCO je treba si to dopredu najprv skontrolovať. Pracovník musí manželovi podľa RC poskytnúť informácie, či má všetko ok. Až potom podať žiadosť. Súčasne si myslím, že potvrdí, z ktorého príjmu mu bude MD vyplácaná. Tlačivo si musí vyzdvihnúť na pobočke, takže cestu tam bude 🙂

lekristinka
autor
16. mar 2017

Dakujem za odpovede 🙂 Pisala som aj na socialku a odpisali mi, ze materske sa pocita z posledneho zamestania ( u nas to znamena od 1.9. do 31.12.2016 ale v tomto pripade sa pocita aj z nasledujucich mesiacov roku 2017 ( v nasom pripade aj januar az april 2017 ak by nastupil na MD 1.5.). @evittam a @coccinellaseptapunktata ☺ vdaka!

lekristinka
autor
17. mar 2017

Dobry vecer, viete mi este prosim niekto povedat kolkymi dnami sa bude delit teda suma na vypocet denneho vymeriavacieho zakladu ak by bol na vypocet urceny len cas od zaciatku prac. pomeru tj 2.10.2016 az doteraz 28.2.2017? Podla mna by to malo byt delene poctom dni pocas ktoreho trva prac. pomer tj suma delene cca 150 dni ( 5 mesiacov). Pretoze nam bolo uz povedane aj to, ze zarobok ako SZCO sa nerata ale pocet dni ano. Nechce sa mi tomu verit, ved je to nezmysel aby sa 5 mesacny zarobok delil poctom dni celeho roku pridne este aj plus dnami odrobenymi v tomto roku. Snad je to ako tak zrozumitelne napisane. Vdaka

evittam
18. mar 2017

@lekristinka HM/pocet kal.dni trvania PP (2.10.2016-28.2.2017=150dni).
Ak by sa mu mala MD pocitat ako pre SZCO tak tam je nepodstatny "zarobok"-fakturacia ale VZ,z kt.sa platia odvody.

lekristinka
autor
18. mar 2017

@evittam dakujem, dufam, ze to bude tak ako pisete ..... pisala som aj na poistovnu, len tam mi odpisu az v pondelok .... a potom tam cez tyzden zbehneme ... tak som naozaj zvedava 🙂