Výpočet materskej - prosím o pomoc

30. júl 2020

Baby, ako čítam tak čítam, dako tomu nerozumiem.
Môj prípad je takýto, tento rok som bola na PN január, február, marec, od apríla som nastúpila opäť do prace, moje tehotenstvo sa bohužiaľ skončilo.
Teraz som opäť tehotná, od 1.8 idem na PN a verím ze už bude všetko v poriadku a teda na PN ostanem až do materskej.
Ako sa mi bude rátať materská? Pred tou prvou PN som normálne 5 rokov robila na zmluvu u jedného zamestnávateľa.

lucka_ke
30. júl 2020

pracovný pomer ti stále trvá u prvého zam.? ak áno tak sa bude počítať z príjmu za predch. kalendárny rok

autor
30. júl 2020

@lucka_ke áno stále trvá. Ako myslíš za rok 2019? Lebo na materskú nastupujem až v roku 2021.

veronikaszabova
30. júl 2020

Za rok 2020

lucka_ke
30. júl 2020

kalendárny predchádzajúci roku nástupu na MD

alenah31
30. júl 2020

pokiaľ nastupuješ na MD v r. 2021 rozhodujúcim obdobím bude pre teba r. 2020. Dni na PN bude tzv. vylúčiteľné obdobie - tieto dni a ani nemocenské sa pri výpočte nezapočítajú - extra ti to výšku materskej neovplyvní.

autor
30. júl 2020

@veronikaszabova
@lucka_ke takže sa mi to bude rátať aj z PN? No to som vedela ze predchádzajúci rok, len som nevedela ci teda iba z platu za 4mesiace alebo sa tam ráta aj PN 🤦‍♀️

alenah31
30. júl 2020

jasné, že s PN nie - z PN sa neodvádzajú odvody.

lucka_ke
30. júl 2020

nie, PN a OČR sa do priemeru nepočítajú

autor
30. júl 2020

@alenah31 aha takže len to obdobie apríl - júl?
@alenah31
@lucka_ke ok, fakt vravím, nikdy som toto neriešila, preto tomu nerozumiem, ako to funguje..

lucka_ke
30. júl 2020

áno

alenah31
30. júl 2020

V podstate áno, ale zaujímať ich bude celý rok 2020...možno si bola PN aj v januári, ale napr. mohla si mať vyplatenú odmenu, podiel zo zisku, polročné prémie......z toho sa odvody platia dni ti nenavýšia, ale základ pre MD by to navýšilo - a to by bolo fajn🙂