Výpočet materskej pri reťazovom pôrode

tintuska15
20. nov 2020

Ahojte, prosím Vás vedel by mi niekto povedať ako mi budú vypočítavať 2 materskú na ktorú nastupujem v marci 2021? Tento rok 2020 som odpracovala január celý, vo februári som bola PN a v marci som nastúpila na materskú dovolenku. Od novembra čerpám rodičovskú. Keďže je to reťazový pôrod a píše sa, že by som nemala mať nižšiu materskú ako prvú bude to tak? Alebo mi zohladnia príjem za január a podľa toho mi ju dajú?

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sims122
20. nov 2020

@tintuska15 tiez som mala tak len 2 roky dozadu. Januar 2018 odpracovany, februar pn a od marca materska. Dalsia materska bola na dalsi rok ale v sep 2019. Dostala som nizsiu matersku ako prvu, nepovazovali to za retazovy porod lebo mi mali z coho vypocitat kedze som mala jeden mesiac odpracovany rok predtym. Aspon tak mi pani na socialke vysvetlovala...

mogaa
20. nov 2020

@tintuska15 reťazový pôrod je ak do 3rokov dieťaťa nenastúpiš do práce - teda aby sa ťa týkalo to že druhá materská nesmie byť nižšia ako prvá.....ak si nastúpila do práce skôr, už to nie je reťazová materská v zmysle že máš rovnaký MP

tintuska15
autor
20. nov 2020

@mogaa ja práveže do prace nenastupujem mala som tam iba ten prijem za januar

basska_b
20. nov 2020

@mogaa Ma reťazový. Rodila v marci/apríli tohto roku a ďalšie bejby ma presne po roku. Príjem mala za január. Áno, podľa nového zákona nesmie byť druhá materská nižšia ako prvá. Ta druhá sa ti vypočíta podľa príjmu za január. Ak si teda na pn od 1.2. 🙂 ak bude nižšia, dorovnaju ti tak, aby si mala takú istú vysokú ako tá prvá. Ale možno práve bude vyššia. To sa ľahko vypočíta.
@tintuska15

sims122
20. nov 2020

@basska_b ja som mala nizsiu matersku a nic mi nedorovnali. Volala som na infolinku a vraveli ki ze to je vypocitane spravne.

tintuska15
autor
20. nov 2020

@pupavka89 no tak ja som pozerala teraz pasku a este aj vo februari mi dali 90€ hrubu mzdu lebo mi tam dali bonus. To znamena ze si mam spočítať hrubu mzdu za jan a feb a z toho si vypocitat matersku?

tintuska15
autor
20. nov 2020

@basska_b presne o to sa mi jedná lebo je ten nový zakon a ja som sa uz do prace nevratila.

basska_b
20. nov 2020

@sims122 Kedy to bolo, v ktorom roku? Zmena bola tuším len minulý rok

basska_b
20. nov 2020

@tintuska15 Minule to tu niekto riešil. Mal príjem aj počas PN, zamestnávateľ im dával nejakých 100 eur podporu či ako. Ale. Podľa zákona sa do výpočtu obdobie PN ani príjem počas tohto obdobia neráta. Ak si od 1.2. na PN, pozeraj si len čisto pásku za január.

sims122
20. nov 2020

@basska_b 2019 bola druha materska. Podla vsetkeho je retazovy porod vtedy ked nemaju z coho vypocitat matersku lebo zena bola za predosly rok cely cas napr na rodicovskej. Aspon ja tomu tak rozumiem. Lenze ja som takisto ako ona mala odpracovany januar, takze mi mali z coho vypocitat.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tintuska15
autor
20. nov 2020

@basska_b no podla pasky teda hrubej mzdy by som mala nižšiu matersku lebo co som mala prvu tak tam som mala aj vela nadcasov v roku 2019 tak mi to urobilo pekny priemer hrubej mzdy

tintuska15
autor
20. nov 2020

@pupavka89 ano PN som bola iba od februara do 15 marca.potom som isla na matersku a nasledne rodicovsky

tintuska15
autor
20. nov 2020

@pupavka89 v januari mi prisla mzda za december (to nepocitam) vo februari za januar. A potom uz len ta PN

basska_b
20. nov 2020

@sims122 tu je to pekne vysvetlene, čo je to ta reťaz. Medzi tebou a autorkou témy je ten rozdiel, že ty si sa na rodičaku vrátila do roboty na chvíľu a ona nie... tak je to aj v prvej vete tu na linku písané:
https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-retazovom...

Jaaj sakra, ale fakt tam píšu že pravdepodobný nesmie byť nižší ako prvé materské. Uf. To môže byť problém. Pozriem ešte v zákone

@tintuska15 tak hádam by sa dalo uplatniť to, že nesmie byť nižšia ako prvá. Normálne sa odvolať na to, aj keby rozhodnutie prišlo iné.

sims122
20. nov 2020

@basska_b ja som sa do prace nevratila 🙂 ani na den ;)

tintuska15
autor
20. nov 2020

@basska_b prave preto som z toho debil ako to je. Ja som volala na socialku a pýtala sa na to, ale pani bola prijemna asi ako vred v r..i. Ze to sa bude riesit ked mi pride vyrozumenie. No tak reku dakujem za ochotu

basska_b
20. nov 2020

@sims122 jaj tiež ti tam vyšiel ten január. Chápem. Tak to máš potom rovnakú situáciu. Žiaľ v zákone sa naozaj hovorí o tom, že pravdepodobný vymeriavací nemôže byť nižší. Keďže autorke JE z čoho vypočítať, keďže za rok 2020 ma príjem, žiaľ, dostane teda druhu materskú nižšiu 😐

basska_b
20. nov 2020

@tintuska15 Vyzerá to, že to bude nižšie. Hej hej, oni casto nevedia ani povedať... odbijú človeka

lucinka1988
20. nov 2020

@tintuska15 materskú ti budú počítať z príjmu za január 2020y rozhodujuce obdobie na výpočet materskej- či už klasickej alebo reťazovej je vždy rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na MD. V tvojom prípade rok 2020. Keby si za cely rok 2020 čerpala len MD alebo RD, zohľadňovali by pravdepodobný príjem, a ten by nemohol byť nižší ako pri prvej MD. Keďže tam príjem bol, budú brať do úvahy ten. Odporúčam Ti napísať na socialku- nie tam volať. Odpísať musia, niekedy v ten deň máš odpoved a budeš to mať čierne na bielom. Tu na MK dostaneš veľa rôznych názorov, a zbytočne Ťa to pomýli- niektoré sú správne, veľa z nich žiaľ nie. Viem, o čom hovorím, mňa to nie raz veľmi vystresovalo a pritom pravda bola úplne iná, ako som sa dozvedela na fóre.

sims122
20. nov 2020

@basska_b Ano presne ten januar ako jej :/ ...A presne v tom co si posielala ten link je napisane: Ide o tzv. reťazový pôrod, keď pri ďalšom dieťati nemá poistenka z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného.... lenze my ten vymeriavaci zaklad mame v januari.....proste smola, mame velmi maly rozdiel medzi detmi :D

tintuska15
autor
20. nov 2020

@lucinka1988 no ale podla vsetkeho to bude tak s tym januárom. Nevadí nespravím s tym uz nic. Ďakujem aj tak

lucinka1988
20. nov 2020

@tintuska15 áno, žiaľ, MD bude vypočítaná za január 2020..Myslím, že sa s tým nedá urobiť už nič

lucinka1988
20. nov 2020

@tintuska15 posielam ešte odpoveď pani zo sociálny spred týždňa- ja som riešila inú situáciu, ale to, čo tam uvádza sa týka aj tvojho prípadu.