Výpočet materskej pre otca z dvoch zamestnaní

collina1983
6. júl 2022

Zdravím

Chcem nastúpiť na materskú dovolenku s tým, ze mam dve zamestnania,do ktorich som nastúpil apríl 2022 a maj 2022.nastup na nateraku by bol v auguste....bude vypocet prebiehať z týchto dvoch zamestnaní alebo len z jedného?

Respektíve keďže rok 2021 som bol u iného zamestnávateľa,bude sa tam rátať aj on?

Pani na sociálne tvrdí,že keďže mam z oboch cez 90 dní,bude sa to rátať z nich....ale po prečítaní pár diskusii mam v tom bordel

Ďakujem

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 skôr myslím že to bude vyhodnotené ako účelové a výpočet pôjde len z 1 zamestnania, aby išiel z 2 musí byť v druhom splnená podmienka tiež 270dní NP

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa ale ani v jednom nie je splnená podmienka 270 dní...v prvom je 120 a v druhom 90 ....v predchádzajúcom zamestnaní ,ktoré končilo marec 2022 splnené bolo

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 90dní je brané ako účelové a k tomu je brané ako druhé zamestnanie...tam kde je tých 120dní, tam to bolo pokračovanie NP, aby bolo uznané materské aj z druhého zamestnania, musí byť aj tam 270dní NP....pri tom kde je tých 120dní - to je pokračovanie NP, čiže to sa zaratáva do tých 270dní....

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa okej prečo potom zamestnanec sociálnej poisťovne tvrdí iné?:D ako mam v tom guláš lebo jedno môžu tvrdiť a realita bude iná...

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 no treba si tam zavolať na nemocenské a overiť si to u niekoho kto robí výpočty dávok, nie niekoho kto je na klientskom centre.....ja síce dávky nerobím, ale viem že pri druhom PP musí byť tiež splnenená podmienky 270dní NP.....ty môžeš mať aj 4 PP po sebe - všetky sa sčítavajú do 270dní teda ak idú po sebe a nie je tam súbeh.....

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 inak odporúčam ti napísať oficiálny mail do SP na nem.oddelenie, dostaneš odpoveď priamo od človeka čo robí výpočty dávok a budeš to mať "na papieri"

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa okej čiže hovoríš ze to pôjde len z jedného príjmu (120 dni) keďže bola splnená nejaká podmienka.ten predchádzajúci kde som robil ešte tohto roku sa tým pádom nebude brat v úvahu?lebo ak to bude tak ako vravíš, tak úplne zbytočné pôjdem na materskú lebo z 800 e v hrubom sa mi tam neoplatí ani ísť...

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 ak to druhé zamestnanie bolo v súbehu toho kde je120dní, tak podľa mňa ano, je to brané ako druhé zamestnanie a tam treba splniť tiež podmienku 270NP...ale ja dávky nepočítam.....preto si napíš mail do svojej SP, na nemocenské oddelenie a dostaneš odpoveď od niekoho kto tie dávky robí.....ono v SP na jednotlivých oddeleniach robí veľa ľudí a nie všetci robia všetko, napr.na klientskom centre na nemocenskom sa dávajú len základné info prečo ti napr.nenabehla PN, triedia sa doklady jednotlivým pracovníkom ktorí spracovávajú dávky, prípadne sa nehrávajú doklady...ale 100% odpoveď na tvoju otázku ti dá len priamo človek ktorý dávky ráta...súčasťou nemocenského je napr.aj úrazové, tam sa zase priznávajú úrazové príplatky pri pracovných úrazoch.....nie všetci ľudia robiaci na jednom oddelení vedia všetko a robia všetko....

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 stačí, ak do mailu napíšeš svoje meno a rč, konkrétny pracovník si už vie pozrieť prehľad tvojich zamestnaní len tam daj názvy oboch posledných zamestnaní či výpočet MD pôjde z oboch alebo z ktorého zamestnania....

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa nebolo ,keďže som nastupoval neplanovane do druhej prace a o mesiac do ďalšej

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 čo nebolo........ak máš súbeh 2zamestnaní, tak sa ti ako pokračovanie NP ráta to kde si nastúpil skôr....to ďaľšie je už súbeh zamestnaní keďže sú obe súbežne.....

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 ak ale nešlo o súbeh zamestnaní a aktuálne máš len 1PP a tam máš viac ako 90dní, tak výpočet by mal ísť z toho

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa nešlo o súbeh,z 800 e hrubého je mi to na dve veci tým padom

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 no ak išli tie zamestnania po sebe, tak sa robí výpočet z posledného (ak si tam dlhšie ako 90dní)....okrem toho manželka sa musí odhlásiť z RP

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 inak podľa toho úvodného príspevku tam bol súbeh tých zamestnaní.....zajtra si zavolaj priamo na SP, podľa rč ti povedia z ktorého zamestnania pôjde výpočet(vedia s to pozrieť v systéme)

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa okej a co v prípade ze to posuniem o jeden mesiac?

mogaa
6. júl 2022

@collina1983 neviem, treba to pozrieť v systéme , všetko záleží ako tam máš uvedené registrácie u jednotlivých zamestnávateľov....zajtra si zavolaj na SP(pod ktorú patrí tvoj posledný zamestnávateľ), pozri si číslo na nem.poistenie a tam volaj.....posunutie ako také vôbec nič nerieši, ty potrebuješ zistiť z ktorého zamestnania bude výpočet lebo podmienku 270dní NP máš splnenú...ak máš teraz len 1 PP a v ňom máš odrobené viac ako 90dní, tak výpočet pôjde z tohto....

collina1983
autor
6. júl 2022

@mogaa no oba pomery sú na PP...a myslel som ze tým pádom, by to splnilo...zavolám a budeme mudrejsi