Výpočet materskej pre otca

21. dec 2021

Dobrý večer. Chcem sa spýtať, muž ide na materskú ukončiť dcéru ktorá má 3r 17.10., ako vypočítam, nástup na materskú? A aby som mala nárok na rd ešte v tom mesiaci jeho MD? A ešte otazka ja sa mam kam zahlásiť ako matka starajúca sa o dieťa do 6 r? Ďakujem

alik1986
21. dec 2021

Zdravim.Malo bi to bit 28 tyzdnou dozadu od datumu kedy bude mat mala 3 roki.Treba si ale radci zajit alebo zavolat na socialku tam vam to povedia presne lebo sa to stale meni a kdo sa ma potom v tom vyznat.

daniela1911
21. dec 2021

Otcovská dovolenka je 28 tyzdnov. Počas poberania muzivej materskej=otcovskej, treba zastaviť poberanie RP. Ak chceš ešte pred koncom dostať jeden mesačný RP, musíš spĺňať aspoň jeden deň pred 17.10..
Čiže si vypočítajú napr. 29 tyzdnov pred 17.10., 28 tyzdnov bude muž na otcovskej dovolenke, ktorá skončí týždeň pred 17.10., potom požiadajte o RP, a dostanete za cely mesiac (vyplatia v novembri).
Ty si zamestnana ? Ak áno, vrátiť sa do prace, keď muz nastúpi do prace, alebo výpoveď (vybrať podoru), alebo úrad prace - aby platil stať zdravotne poistenie. Ak nič z toho, tak treba si platiť zdravotne ako samoplatca.
Na poisťovňu by si sa mohla nahlásiť ako osoba starajuca sa o dieťa do 6r. LEN, ak máte aj iné dieťa, o ktoré sa staráš.