Výpočet materskej a príjem z dohody počas materskej

kvetinka12345
16. jan 2013

Ahojte, ako sa ráta materská? Vyjde mi materská ak som si platila dobrovolne nemocenske od 27.9.2011 do 27.5.2012, predtým som bola zamestnaná od 1.8.2009 do 31.8.2010 a teraz mám možnosť dostať prac. zmluvu od 1.4.2012 až dokým nepôjdem na materskú , dalšia vec, môžem dostávať príjem z dohody počas materskej????? Vopred vdaka za odpovede.

zuzana909
16. jan 2013

@kvetinka12345 materská sa počíta z denného vymeriavacieho základu vo výške 65% krát počet dní v mesiaci zatiaľ po dobu 34 týždňov
ťažko takto napísať z čoho ti budú počítať materskú, potrebujeme ešte vedieť termín pôrodu?

kvetinka12345
autor
16. jan 2013

priblizne september 2013...

zuzana909
17. jan 2013

@kvetinka12345 ak by si nastúpila 1.4.2013 do práce a na materskú by si išla v septembri tak výška materskej sa ti bude rátať z tejto novej pracovnej zmluvy.
je tam podmienka, že ak si 90 dní nemocensky poistená tak sa ti dávka ráta z tohto poistenia, 90 dní by si splnila 😉

kvetinka12345
autor
17. jan 2013

ok super, aj teraz sa to vzťahuje aj na dohodu o pracovnej činnosti , od noveho roka?

gapa
17. jan 2013

@kvetinka12345
ešte pozor, tých 90kalendárnych dní musí byť pred nástupom na md (ty asi máš v sept. pôrod už, ale aj tak to vychádza) a do tých 90dní sa nerátajú dni PN, očr, teda všetky dni, kedy naplatí zamestnávatel za teba odvody.

a aj z dohody o prac.činnosti sa už platia odvody, a aj nemocneské, ak ide o dohodu o prac.činn. myslím, ak ide o pravidelný príjem (neviem, ak by išlo o nepravidelný, či nie len dôchodkové bez nemocenského)

kvetinka12345
autor
17. jan 2013

to by bol pravidelný príjem, a na pn sa nechystám ani na očr .. Dakujem vam pekne!!a čo sa týka potom materskej môžem mať dohodu / prac. zmluvu? nejakú sumu akú by som mohla minimum zarobiť?

gapa
17. jan 2013

@kvetinka12345
nemala by si mať príjem z nem.poistenia, z ktorého poberáš mateské. Z iného predpokladám môžeš.

kvetinka12345
autor
17. jan 2013

aha..takze to by sa asi nedalo...a potom pri rodicovskej to je ako? pri tom prispevku 194 eur ci kolko to je, co sa berie po materskej do 3 rokov...tam sa da pracovat?

liliana0000000000000
24. jan 2013

@zuzana909 Ahoj, nevedela by si mi poradit ako sa mi bude ratat materska ked som po skonceni skoly 2,5 roka pracovala na zivnost a od 22.9.2012 som zivnost zrusila a pracujem na dohodu, na matersku nastupujem 2.4.2013. pocas celej doby ako som pracovala som platila odvody do zdravotnej i socialnej, nikde nie som dlzikom, odvody budem paltit az do nastupu na matersku.
prijem z dohody mam kazdy mesiac, ale niekedy pracujem viac dni a niekedy menej prijem cca. 1400 az 1800 euro mesacne z dohody.
mam v tom chaoz vsade pisu len o mamickach na materskej alebo studentoch a dôchodcoch, ak by si mi poradila budem velmi vdacna.

zuzana909
24. jan 2013

@liliana0000000000000 ahoj,
nárok na materské ti vznikne ak si bola nemocensky poistená min. 270 dní za posledné 2 roky.
ochranná doba na nárok materskej z nemocenského poistenia je osem mesiacov, toho 22.9.2012 si už bola tehotná?
je to také na hrane keď beriem do úvahy nástup na materskú 2.4.2013, vychádza mi to tak natesno.
čo sa týka dohôd v roku 2012 tak z nich sa nemocenské neodvádzalo teda ti nijako neovplyvnia výšku ani nárok na materské.
odvody na nemocenské sa odvádzajú z dohôd v roku 2013, ak na túto dohodu odpracuješ 90 dní, tak materská sa ti bude počítať z príjmu z dohôd.
ak si nebola tento rok PN a na dohodu si pracovala každý deň tak 90 dňový limit ti vyprší 31.3.2013 teda tesne pred nástupom na materskú, pozor nemôžeš byť ani jeden deň PN
ak toto splníš tak materská sa ti bude počítať zo zárobku z dohody 🙂 ak ide o dohodu s pravidelným príjmom.

liliana0000000000000
24. jan 2013

@zuzana909 Dakujem za odpoved, toho 22.9 som uz bola tehotna. PN som zatial nebola a chystam sa pracovat az do nastupu na matersku teda do toho 31.3.2013, ak bude vsetko ok urcite odpracujem. len ja pracujem cez slovensku agenturu na dohodu ale pracu vykonavam v nemecku, tak uvidim ci na mna neplatieste daka vynimka a nakoniec nedostanem nic 🙂 za posledne 2 roky som bola 1 a pol roka ako zivnostnik a platila odvody do socialnej okolo 140 euro, takze tu podmienku 270 dni nemocensky poistena splnam?

zuzana909
24. jan 2013

@liliana0000000000000 podmienku spĺňaš, za dva roky 270 dní nemocensky poistená, to sa zmestíš zo živnosti a keďže si bola pri ukončení živnosti už tehotná, tak ak by nevyšla materská z dohody tak si budeš nárokovať zo živnosti.
pokiaľ pracuješ v nemecku, ale zamestnávateľ za teba platí odvody tu na slovensku tak si môžeš materské nárokovať na slovensku, viem, že sociálna poisťovňa posielala peniaze len na slovenský účet alebo poštovou poukážkou, možno sa to zmenilo a posiela aj na zahraničný účet 🙂

liliana0000000000000
24. jan 2013

@zuzana909 Dakujem velmi pekne, mne na socialke nechceli nic povedat, taraz mam v tom aspon obraz a uz sa nedam.
som ti velmi vdacna

zuzana909
24. jan 2013

@liliana0000000000000 akože nechceli nič povedať, veď keď tam zavoláš tak ti musia povedať, ja keď volám na infolinku sociálnej poisťovne tak vždy mi zatiaľ ochotne odpovedali. bola si osobne alebo si volala?

liliana0000000000000
24. jan 2013

@zuzana909 bola som osobne ale som si myslela ze mi budu matersku pocitat z dohody tak som sa stale len o tej dohode pytala a oni ze od januara sa to vsetko meni este vam nevieme povedat, pridte az s papierom od lekara ked budete nastupovat na matersku

zuzana909
24. jan 2013

@liliana0000000000000 aha tak oni sa tvárili, že nevedia 😉

siu23
30. jan 2013

viete mi povedať,že prečo mám materskú nižšiu ako kamarátka,ktorá nemá na materskú nárok,lebo nemala odpracované dni??a ja ano??

zalka
30. jan 2013

@siu23 no kamarátka má zrejme rodičovský príspevok. Ak máš MD nižšiu ako 199,60 eur , tak treba ísť na UP a žiadať doplatok k MD do výšky RP.

severankasr
4. mar 2013

ahojte žienky, hľadala som či nenájdem odpoved v iných témach, no nenašla som, 14.03 2013 nastupujem na riadnu materskú dovolenku, som v trvalom pracovnom pomere na dobu neurčitú a od 12. 09. 2012 po skončení poberania rodičovského príspevku presne po troch rokoch som nastúpila na svoje pôvodné miesto, od 14. 03. 2013 kedy mi začína materská chcem však znovu pracovať popri materskej dovolenke, aké mám možnosti? čo sa mi oplatí viac? dohoda? či čiastočný úvazok? či dohoda s nepravidelným príjmom? pracovať by som chcela popri celej materskej (môžem pracovať z domu ako IT), neviete mi niektorá prosím poradiť? Vdaka za odpovede.

zalka
4. mar 2013

@severankasr môžeš pracovať kludne aj na dohodu, aj na novú PZ... nesmieš na starú lebo by ti nevyplatili materskú ..

severankasr
4. mar 2013

@zalka nevieš poradiť čo je výhodnejšie? dakujem

zalka
4. mar 2013

@severankasr z dohody pravidelný príjem sú také isté odvody ako z pracovnej zmluvy ... z dohody nepravidelný príjem sú odvody trošku menšie ... akurát ak prekročíš príjem 2918e a dáke drobné tak budeš musieť platitť sama odvody do ZP takže ak rátaš s vyšším príjmom .. čo predpokladám , že áno .. tak by Ti mohli uzavrieť v práci novú zmluvu... trošku iné podmienky tam dať ako v tej pôvodnej ...
a pôvodnú nerušiť

severankasr
4. mar 2013

@zalka dakujem ti za pomoc 🙂

siu23
27. mar 2013

@zalka dakujem za odpowed...na piaty krát som sa odpowede na sociálnej poisťovni dočkala...

nr_andulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
13katka
26. apr 2013

pracovala som 5,5roka, potom som sla ma matersku, narodili sa mi 2deti -takze doma som 6rokov , mam zmluvu na dobu neurcitu-pocitaju sa mi roky co som doma , ze som zamestnanec firmy. Vcera mi povedali ze so mnou koncia pracovny pomer, tak chcem vediet na kolko mesacne odstupne mam narok -dakujem

danushka23
17. máj 2013

Viete mi prosim niekto poradiť. Chcela by som počas MD pracovať na dohodu pre môjho súčasného zamestnávateľa. Boli by to len nejaké administratívne práce - nahadzovanie údajov, ktoré by som robila z domu. Mám 2 otázky: 1, (zdroj internet) Od roku 2013 štát platí zdravotné poistenie len za tých tzv. “poistencov štátu”, ktorí nemajú vlastné príjmy, respektíve ich majú len do výšky 2918,70 eura. Ak “poistenec štátu” bude mať za rok 2013 príjmy, z ktorých sám platí zdravotné poistenie ako zamestnanec alebo ako SZČO vyššie ako 2918,70 eura, tak štát za neho za rok 2013 nebude platiť žiadne zdravotné poistenie.
To by samo osebe nebol problém. Problém vznikne vtedy, ak takýto občan nebude zamestnancom alebo SZČO celý rok ale len časť roka. Zostávajúcu časť roka si bude musieť do zdravotnej poisťovne doplatiť ako tzv. “samoplatiteľ“. Pochopila som to správne, ak si myslím, že ak na dohodu nezarobím viac ako 2.918,70 eur, tak za mňa bude poistné do ZP odvádzať štát a nehrozí mi nedoplatok ? 2, Ako je to s odvodmi u dohodárky, ktorá súčasne poberá príjem z dohody a materskú dávku? Má platiť všetky odvody alebo má platiť len zamestnávatel na úrazové poistenie?
V období, v ktorom sa fyzickej osobe poskytuje materské, má vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie zo všetkých jej poistných vzťahov (bez ohľadu na to, či ide o jedného alebo viacerých zamestnávateľov alebo napríklad o poistný vzťah dobrovoľne poistenej osoby). Zamestnávateľ za obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné platí iba poistné na úrazové poistenie, keďže na úrazové poistenie sa vylúčenie nevzťahuje. Uvedené sa aplikuje na základe § 140 ods. 1 a ods. 6 zákona č. 461/2203 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a na dohodárov sa vzťahuje počnúc mesačnými výkazmi, resp. výkazmi poistného a príspevkov za január 2013.
Vaša Sociálna poisťovňa
Čiže v praxi by to znamenalo, že ja z dohody budem platiť iba preddavok na daň - 19% a zamestnávateľ iba ÚP ? Vopred ďakujem za každú radu.

olivex
20. jún 2013

@zuzana909 ahojte, prosim poradte, ked budem popri RD pracovat na dohodu, alebo na skrateny uvazok ovplyvni to nejak vysku buducej materskej? pred RD som pracovala, takze dalsia materska by sa mala asi ratat z toho prijmu co som mala v zamestnani pred odchodom na 1.matersku. moze sa mi ale stat, ze by sa mi dalsia materska ratala z tych par eur, ktore by som si zarobila na dohodu pocas RD?

zalka
21. jún 2013

@olivex ak si stále zamestnaná v 1 zamestnaní , a z 2 zamestnania splníš 270 dní poisstenia ... tak MD dostaneš z oboch zamestnaní ...
skôr ti to ovplyvní tá dohoda výšku pripadnej podpory v nezamestnanosti ... ak by ti skončil PP po skončení RD ... tak sa bude podpora rátať práve z tých pár eur.

olivex
21. jún 2013

@zalka dakujem pekne, takze bude sa mi ratat z dvoch aj ked v tej jednej momentalne niesom lebo cerpam RD? a ak sa to scitava, tak mozem dostat max. tu maximalnu sumu,alebo tolko kolko to vide z kazdeho, cize dokopy by to bolo viac ako max suma.