Vyplatenie mzdy za dovolenku počas RD .

lucinka1988
1. jan 2020

Dobrý deň,

nakoľko som tu nikde nenašla podobnú diskusiu, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako je to v prípade, ak celý kalendárny rok 2019 som na rodičovskej dovolenke, môj pracovný pomer stále trvá, na MD som nastúpila 03/2018 a zamestnávateľ mi za rok 2019 určil, že mám pár dní nevyčerpanej dovolenky a nakoľko sa v mojej práci dovolenka nesmie prenášať do druhého roka, tak som ju akože oficiálne čerpala ešte v roku 2019- moja otázka znie, mala by som za tých pár dní akože dovolenky dostať mzdu?
Ďakujem veľmi pekne.

blumie
1. jan 2020

@lucinka1988 ano, mala. Ja som v podobnej situacii 9/2018 som nastupila na MD, pokracovala som RD od 5/2019, dovolenku som cerpala cely mesiac 12/2019 cize mi ma v najblizsich tyzdnoch prist mzda za december.

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@blumie ja som to mala podobne, keď som si čerpala dovolenku vo výške cca 22dni po skončení MD a pred nástupom na RD, vtedy mi ešte prišla mzda za cely mesiac. Len takto som si nebola istá, lebo ja som MD skončila už v 10/2018, potom v podstate cely 11/2018 sok čerpala tých 22 dni dovolenky, len takto keď som bola cely rok 2019 na RD a zamestnávateľ mi vypočítal nejakých 6 dni dovolenky a moja RD stále pokračuje, tak neviem, či ma zase prihlásil, že som akože nastúpila do prace a čerpám dovolenku a potom zase pokračujem v RD, ale zrejme by to tak malo byt..

blumie
1. jan 2020

@lucinka1988 ja si myslim, ze ano pokial ziada od teba cerpat dovolenku tak za tych par dni ta musel nahlasit, pre teba sa v podstate nic nemeni. Kedze popri RD mozes kludne pracovat a nemusis nic oznamovat na urad prace, soc. Veci a rodiny

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@blumie ďakujem pekne

evittam
1. jan 2020

@lucinka1988 V prvom rade ak si bola celý rok 2019 na RD tak ti nepatrí žiadna dovolenka. Dovolenka ti patrí len pocas trvania MD. Ďalej ak si na MD a RD tak podla ZP ti dovolenka zostava cize žiadne "v mojej práci dovolenka sa nesmie prenášat". No a nakoniec ak si na RD nemôžes zároveň cerpat dovolenku. Musela by si ukončiť RD, nastúpiť a čerpať dovolenku. A ano patri ti za cerpanie dovolenky mzda.

evittam
1. jan 2020

@blumie Zamestnavatel nemoze žiadať zamestnanca čerpať dovolenku počas RD.

evittam
1. jan 2020

@blumie Ak si pokračovala v RD nemohla si čerpať dovolenku. Musela si prerusit RD, nástup a čerpanie dovolenky. Vid ZP.

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@evittam ďakujem pekne, je možné, že som to zle pochopila a ta zostatková dovolenka sa mi akumulovala ešte počas MD, len je zvláštne, že mi ju dali vyčerpať až tento rok, keďže MD som skončila v 10/2018. Resp. chceli po mne, aby som si vypísala dovolenkový lístok- nič viac..Tým pádom by mi tu mzdu za tých pár dni dovolenky mali teraz v januári vyplatiť..

evittam
1. jan 2020

@lucinka1988 No celé zle. Ako ti mohli dať vypísať dovolenkovy listok? Ty si oznamila ukončenie RD a nástup do práce? A ďalej ešte viac zle-po RD ak nastane situácia ze dieta v skolke a choroby tak si bez dovolenky, ktorá by sa ti hodila. Ci ak by si nechcela nastúpiť mohla si si zariadiť max.podporu.

evittam
1. jan 2020

@lucinka1988 A este jedna vec - ty si vôbec pisomne oznámila ukončenie MD a nástup na RD?

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@evittam ano, ukončenie MD a nástup na RD mám písomne schválené s konkrétnym termínom až do 10/2020. No ja by som sa práveže nechcela vrátiť po skončení RD ale pokračovať v ďalšej materskej, ak sa podarí, je ale možné, že tam budem mat nejaký sklz a nestihnem to presne. Nad tou podporou som sa zatiaľ nezamyslala, ale ďakujem za info. U mna v práci mi nikto nikdy nedá normálnu a relevantnú odpoved. Interne je stanovené, že dovolenka sa nemôže prenášať do druhého roka a musí sa čerpať do konca daného roka..

evittam
1. jan 2020

@lucinka1988 Este raz-interna smernica nemôže ist pod ci nad zakon. Zvysok som ti už napísala. Ak si pisomne neoznamila ukončenie RD a nástup a čerpanie dovolenky tak ta pekne o.rbali.

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@evittam vďaka!!

blumie
1. jan 2020

@evittam no ja sa vraciam do prace od januara, cize ma poziadali ju cerpat aj to oznamili na urade, ze nastupujem. Bola to vzajomna dohoda, aby teda nevyznelo, ze ma nutili.

evittam
1. jan 2020

@blumie Na akom úrade oznamili ze nastupujes? Ty mas povinnost oznamit písomne ukončenie RD a nástup do prace. Ďalej ak mas dovolenku je možné ju čerpať ak o nu poziadas a zamestnavatel ti vyhovie.

evittam
1. jan 2020

@lucinka1988 Rado sa stalo. A ešte dodám. MD ci RD ti nema kto schvaľovať.

blumie
1. jan 2020

@evittam ale ved ja budem pracovat popri RD, moje dieta ma 13mesiacov, preco by som mala niekomu oznamovat ukoncenie? Nerozumiem a nekazali mi nic oznamovat nikomu, oni predpokladam informovali SP. Pokial viem tak narok na RP zanika automaticky dovrsenim 3 rokov dietata alebo sa nerozumieme?

lucinka1988
autor
1. jan 2020

@blumie na RP síce máš nárok do 3 rokov, ale rodičovskú dovolenku ukončujes, keďže sa vraciaš do práce, to sú dva rôzne pojmy.

evittam
1. jan 2020

@blumie Ty nebudes pracovať popri RD! Ale budes pracovať a poberat RP. RD musíš zrušiť nakolko ak pracuješ nemôžeš byť na RD. Su to dve odlišné veci. Ak nastupujes späť do prace musis oznamit pisomne aspon mesiac vopred ukončenie RD zamestnavatelovi-znovu vid ZP.
Jednoznačne ty nerozumies.
Zamestnávateľ ti len zmeni status na SP a ZP.

blumie
1. jan 2020

@lucinka1988
@evittam dakujem za vysvetlenie

sinnovea1
6. feb 2020

@evittam inak aj u nas vo firme to takto interne je.. A chapem, co pises, co vravi ZP, aj ze je to odrb..ale ako to v praxi ja ako zamestnanec v tej firme, kde aj chcem ostat pracovat, mam akoze realne vyriesit?🤔