Vyplatená OČR aj rodičovský a list z úradu práce

tinkaspinka
24. aug 2020

Ahojte. Chcela by som sa poradiť. V júli mala dcérka 3 roky, ja som si vyčerpala jeden deň dovolenky takže sa mi obnovilo NP a následne som dala výpoveď. Požiadala som o OČR na staršiu dcérku ktorá nechodí teraz do škôlky, a bolo to v ochrannej lehote takže mi ju priznali. Nerátala som však s tým že mi za júl ešte príde rodičovský príspevok. Dnes mi prišiel list z upsvaru ze posielaju preddavkovo rodicak dalej kvoli korone do konca krizovej situacie. Moja otazka znie ci mozem poberat OCR na starsiu a rodicak dalej na mladsiu dceru. V liste sa puse ze musim poslat cestne vyhlasenie k tomu ci poberam OCR vo vyssej sume ako rodicovsky prispevok. No zaroven tam spominaju ze na dane dieta. Tak tomu uplne nerozumiem. Dakujem

klarissa25
24. aug 2020

neprišlo ti nahodou len čestné prehlasenie?? Lebo ak poberaš ocr a nahodou ti príde aj rodičak predlžený tak ho budeš musieť vracať ked na to prídu

loginexistuje
24. aug 2020

rodicovsky prispevok je davka pre rodica a nie pre dieta ..... t.j. nie ako pridavok na deti kde je to viazane na dieta .... predlzenie RP sa ta netyka ak mas OCR

tinkaspinka
autor
24. aug 2020

@klarissa25 nie, prisiel mi list s informaciou o tom ze rodicovsky prispevok predlzuju aj po jeho zaniku. A k tomu prilozene cestne vyhlasenie ktore mam poslat spat. Ja som neratala s tym ze mi poslu este aj rodicak...takze ho budem musiet vratit

klarissa25
24. aug 2020

@tinkaspinka toto posielaju všetkým ktorým aktualne skončíl rodičak...a je na tebe ako sa zachovaš, v podstate ak pošleš čestné a budu ti posielať rodičak a neskôr prídu na to že si poberala ocr tak ho budeš musieť vracať, a ver tomu že oni skôr či neskôr na to prídu

lucka_ke
24. aug 2020

prečo? za júl ti patrí, ty môžeš popri poberaní RP pracovať a ísť na OČR, akurát na ten predĺžený pandemický nemáš nárok

tinkaspinka
autor
24. aug 2020

@lucka_ke ale dcerka mala 3 roky 8.jula...tak mi patri asi len alikvotna cast za dany mesiac. Alebo nie?

lucka_ke
24. aug 2020

nie RP sa nekráti

klarissa25
24. aug 2020

@tinkaspinka keby mala 3 roky aj prvého v mesiaci za daný mesiac ti príde celý

zojanka
24. aug 2020

@tinkaspinka
Za júl, teda mesiac kedy dieťa dovŕšilo 3 roky, ti zo zákona patrí ešte celý RP, aj keď si spĺňala iba časť mesiaca.
Čo sa týka augusta - tam ti vznikol nárok na OČR (je jedno s ktorým dieťaťom), čiže nárok na predĺžený coviďácky RP nespĺňaš. - čiže neposielaj čestné
(Jedine, že by ti OČR vyšla menej ako si mala RP, tak vtedy ti vznikne nárok na doplatok rodičáku k OČR do pôvodnej výšky, pr. OČR 250€ + RP 120€ )

tinkaspinka
autor
24. aug 2020

@zojanka takze nemusim nic posielat a oni mi uz rodicak dufam neposlu

zojanka
25. aug 2020

@tinkaspinka presne tak

kohy
26. aug 2020

Za prvé, gratulujem všetkým čo sa v tom vyznáte 👏 Akurát mi prišiel ten istý list z ÚPSVaR a kým som ho prečítala tak mi to trvalo.... A dúfam, že som správne pochopila, že mám nárok na predĺžený rodičovský, keďže nepoberám žiadnu dávku a pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú. Končila počas materskej. Keďže dcéra mala 3 roky 29.7. tak idem vypísať čestné prehlásenie a poslať ho na úrad.