Vypláca sa materská aj z podpory v nezamestnanosti?

moma31
5. júl 2014

Ahojte, nikde som nenašla podobnú otázku ako chcem riešiť a preto by som Vás prosila o radu. Od decembra 2012 do mája 2013 som bola evidovaná na UP a poberala som podporu v nezamestnanosti. Potom od mája do augusta som bola 4 mesiace zamestnaná brigádne a od septembra 2013 až do teraz mám trvalý pracovný pomer a rodiť budem v októbri 2014. Potrebujem vedieť, či sa mi bude materská rátať aj z podpory a brigádnej činnosti z roku 2013 alebo sa toto obdobie neráta a bude sa teda brať do úvahy rok 2012 alebo 2014?? Ďakujem

gapa
5. júl 2014

@moma31 ak tvoje terajšie nem.poistenie (prac.pomer vznikol 1.9.2013 a trvá doteraz a pracuješ (tj. nebola si dlhodobo pn, = máš patené poistenie aspon 90dní),t ak ak na md nastupuješ v r.2014, tak sa bude rátať z vym.základu v období 1.9.-31.12.2013.

moma31
autor
5. júl 2014

@gapa dakujem za odpoved, a je to aj v pripade, ze som prve dva mesiace pracovala u ineho zamestnavatela a od novembra do teraz u ineho? berie sa do uvahy min 90 odprac dni v roku 2013?

gapa
6. júl 2014

@moma31 je podstatné, že v poslednom nem.poistení máš 90dní platené poistenie (dni pn, očr sa do toho nerátajú)- ráta sa od 1.11.2013 do nástupu na md, potom sa ráta z posleného nem.poistenia v r.2013 (pri nástupe na md v r.2014), tj. ak posledný pp vznikol 1.11.2013, tak z obdobia 1.11.-31.12.2013

moma31
autor
6. júl 2014

@gapa ok, takže to trošku zhrniem, aby som mohla kľudne spávať 🙂 čiže od 01.11.2013 mám TPP, ktorý trvá, je na dobu neurčitú a rodiť teda budem tento rok. Materská sa mi bude rátať z hrubej mzdy za mesiac november a december 2013 a všetky podmienky na vyplácanie materskej mám splnené keďže som zamestnaná a teda nemocenské si platím. Príklad: hrubá mzda za dva mesiace bola 700€, a mne bude sociálna poisťovňa vyplácať 65% čiže cca 450€ + príspevok na dieťa. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a veľkú pomoc 🙂 😎

dobromila1111
6. júl 2014

a je splnena aj ta podmienka,ze mate odpracovanych 270dni z posl.dvoch rokov?

dena1973
6. júl 2014

@dobromila1111 Podmienku 270 dní nemocenského poistenia splnenú @mama31 má....pracuje od septembra 2013, tak už k 31.5.2014 má od posledného zamestnávateľa 273 dní poistenia a zarátava sa tam aj doba od zamestnávateľa predchádzajúceho 12/2012 až 5/2013 - takže dní má až...až....
@moma31 V podstate si to zhrnula dobre. Akurát ten príspevok na dieťa nevypláca sociálna poisťovňa, ale ÚPSVaR.

shanis
6. júl 2014

@gapa ahoj, aj ja ta chcem poziadat o radu, ak mozem, lebo tieto veci idu nejako mimo mna a vobec sa tomu nerozumiem. Som tehotna, od 5.5.2014 som ale na PN a vyzera to tak, ze ostanem PN az do porodu, tj. do 6.2.2015. Som zamestnana na dobu urcitu a v novembri tohto roku mi konci zmluva. Ako mam postupovat potom ja? Po ukonceni zmluvy sa musim hlasit na urade prace aj ked som PN? to zrejme so sebou nikako nesuvisi, ci ano? No a dalsia vec, z coho mi bude ratana materska? U tohto zamestnavatela som zamestnana od roku 2012. Mam v tom uplny chaos, budem ti velmi vdacna za pomoc, lebo nikto z mojho okolia mi nevie poradit. Dakujem.

dena1973
6. júl 2014

@shanis Ak by ti nepredlžili zmluvu, tak ak budeš naďalej PN aj po ukončení PP nemusíš sa hlásiť na úrade práce - ani by ťa nezaevidovali, lebo si na PN. Materské sa ti bude počítať z roku 2014 t.j. z obdobia od 1/14 do 5/14.

ivushka19
6. júl 2014

@dena1973 @shanis mozem sa spytat? Ked je u neho @shanis zamestnana od roku 2012, nebude sa jej materske pocitat z celeho roku 2013?

shanis
6. júl 2014

@dena1973 jeeej, zlata si, moc moc dakujem za odpoved 😉, len mi este nie je jasna jedna vec....v maji som vlastne odpracovala len jeden den a este tam bol jeden sviatok a nasledne teda PN od 5.5., cize plat za maj som mala v cistom cca 120 Eur....ako sa bude brat do uvahy tento mesiac? Ako si mam aspon priblizne vyratat, ze v akej vyske budem mat tu matersku?

gapa
7. júl 2014

@moma31 áno, ako píšeš, ak je tvoja mesačná mzda 700eur v 11 a 12/2013, tak materské je cca 455eur na mesiac., Prídavok na dieťa vypláca upsvar, tak isto aj príspevok pri narodení. Nezabudni na prihlášku do soc.poistovne (+ prehlásenie o riadnej starostrl+kopia RL) od prvého dna RD (najneskôr v ten prvý den rd tam treba zájsť) a radšej aj pre seba si urobiť kopiu prihlášky, dať potvrdiť pečiatkou prevzatie a založiť k zápočtovým listom do dôchodku.

gapa
7. júl 2014

@shanis nástup na materskú je najneskôr 6týž. pred termínom (ak neporodí mamička ešte skôr, to je dátum predčasného pôrodu dátum nástupu na md), tj. ak máš termín 6.2.2015, tak nástup na md je rok 2014, tj. ak trvá ten istý pracovný pomer od roku 2012, tak sa materské ráta z vym.základu roku 2013. Ak by sa ti posunul termín pôrodu a 6týž. pred termínom (vždy sa berie, ak je termín napríllad v sobotu, tak 6týž. je presne v sobotu 6týž. predtým), tj. ak by náhodou bol nástup na md v r.2015, tak je rozhodujúce obdobie rok 2014.
!! Pozor, ak by si bola na pn a skončil by ti praclpomer v novembri, tj. by ti netrval pracovný pomer v den násupu na "MD", tak nárok na materské vzniká PRESNE 6Týž. PRED TERMíNOM, tj. ani o den skôr, tj. nie už 8týž. pred, aj ked budeš pn!!!!! nedaj si ukončiť pn a vypísať sa na md skôr, povedz, že nárok na materské ti takto nevznikne!!!!!!!
Ešte tolko, že predpokladám, že stále máš ten istý prac.pomer, tj. že ťa neodhlasovali v soc.poistovni a neprihlasovali (napr. ak by si mala dve zmluvy na dobu určitú za sebou).
Ak je niektorý mesiac odpracovaný polovične, tj. napr. v r.2013 si pracovala 11mesiacov celých a 1 mesiac si bola 10dní pn a teda bez pn(príp. očr) si bola 20dní, tak sa zráta vym.základ (obvykle hrubá mzda) za celý rok a vydelí sa to počtom kalendárnych dní, za ktoré sa poistenie platilo (bez dní pn, očr, neplat.volna...), takto dostaneš vym.základ na 1kalendárny den, z toho 65% je materské na 1den a materské na mesiac je potom x 30dní alebo x 31dní podla počtu dní v mesiaci.
Nezabudni na prihlášku do soc.poistovni, ak ti nebude trvať prac.pomer, tak do 45dní od pôrodu (ak niečo nezmenia) a ako som písala vyššie, odprúčam si robiť kopie prihlášok a odhlášok v soc.poist..
Tiež zdr.poistenie si potom vybav s dokladmi o poberaní nemocnského, materského, rodič.príspevku (neskôr) a radšej všade nos aj rodnýlist dieťaťa a kopie.