Vybavovanie rodičovského príspevku z Belgicka

k1kaaa
2. sep 2015

Dobry den, chcem sa spytat, ci niektora z vas naaahodou nepobera rodicovsky prispevok z Belgicka, pretoze sa neviem dopatrat ako a kde ho treba vybavit ( poslat ziadosti ) . Mala ma uz 2 roky a ja poberam stale iba pridavok na dieta ( ten mam vybaveny ). Nikto mi nevie nic povedat ani na urade a ked sa pytame v Belgicku , tak ako by prepoculi otazku. Prosim Vas, viete mi niektora poradit ? Vopred dakujem za rady a odpovede

lubi40
2. sep 2015

@k1kaaa co myslis pod rodicovskym prispevkom? to ako pri narodeni? skus ist na tuto stranku gids voor gezinnen http://www.gidsvoorgezinnen.be/index.php/gezinn..., mozno najdes odpoved. ked tak, mi napis co presnejsie mas na mysli. ja som tiez v BE a kazdy mesiac dostavam rodinne pridavky a potom sme este dostali nejake peniazky pri narodeni a este mas narok na odpocet dane a aj prispevok na opvang alebo babysiting atd...

k1kaaa
autor
2. sep 2015

@lubi40 rodicovsky prispevok sa vyplaca po pol roku materskej. Ja som nezamestnana na Svk, ale manzel pracuje v Be. Tu na urade mi tvrdia, ze mam narok na vyplacanie rodicaku z toho statu, kde manzel pracuje .

lubi40
2. sep 2015

@k1kaaa fuu, takto. V BE je materska 15 tyzdnov (platena 80-65% platu) a potom je moznost vziat si rodicovke volno na 4 mesiace (moze si ho zobrat ktorykolvek rodic, ale volno maju 4 mesiace dokopy), co je cca 700€/mesiac.Toto volna sa da zobrat myslim, ze do 12 roku dietata a treba si vzdy zobrat na cely mesiac (akoze povies si, ze chcem mesiac alebo 2 alebo 3 alebo 4 a nie, ze potrebujem tyzden...), ale da sa to zobrat vo forme tusim 100% 50% a 20% (cize uplne doma, 50% doma, jeden den z tyzdna doma). Neviem ako je to vo vasom pripade, lebo ja som si to vybavovala pre seba cez zamestnavatela-teda akoze sef musel suhlasit, ze si to volno beriem, lebo to nie je bezne. Tu idu deticky v 3 mesiacoch do jasli a hotovo. No a potom este je tu vela socialnych poistovni, nie ako na slovensku, ze jedna. Tu je ich milion (ako zdravotnych) a podla toho teda treba ist do prislusnej poistovne a popytat sa. Inak mozno by stalo za to, aby sa manzel popytal na pridavky na dieta (90€/mes, len si overte, ci mozte dostavat pridavky aj z BE aj zo SVK, lebo prispevok k narodeniu sa nemoze!) No a potom nech si manzel nahlasi maleho na odpocet dane (asi 1300€ za rok).

k1kaaa
autor
2. sep 2015

@lubi40 tie pridavky tie mam vybavene , to smr vybavili cez Securex. V Belgicku nie je ten rodicak , ale kedze ja zijem na Svk a manzel tam, mali by ho vyplacat oni , aj ked ho v vlastne svojim obcanom nevyplacaju. Pisem uz jak hotentot, ale ja uz ozaj neviem. a ten odpocet dane sa kde nahlasuje?

lubi40
2. sep 2015

@k1kaaa tak to sa mi nezda a teda ti s tym ani nepomozem, jedine, co mi napada, je, zenech manzel ide do Securexu sa opytat, ci uz mali taky pripad, alebo nech si zavola na abmasadu a ti mu povedia, ze ci to vobec ide. No a tie dane, si nahlasi zamestnavatelovi, ze ma dieta a automaticky sa mu to bude strhat z dani, ale vzdy to zacina az od buduceho roku - napr, nam sa maly narodil v septembri 2014 a ulavu na dani budeme mat az za rok 2015.
drzim palce

k1kaaa
autor
2. sep 2015

oki dakujem za info 🙂

jane2819
17. máj 2016

@lubi40 Dobry vecer, chcela by som vas poprosit o radu, manzel pracoval toho roku od januara v Belgicku 3 mesiace. V praci dostal papiere na vybavenie pridavkov, poslal mi ich a ja som poslala spätne vsetky papiere, formulare, a tiez potvrdenie o tom, ze na slovensku davky nepoberame. Prisla mi od nich odpoved, aku som necakala, ze hoci moj manzel pracoval v be od vtedy do vtedy,na zaklade 2 dni, (vypisane datumy, jeden z toho bol nedela) nam nemozu priznat davky a zaplatit tie 3 mesiace. Pride mi to absurdne a ponizujuce, ako sa spravaju k cudzokrajcom. Rozpravam aj pisem plynule anglicky, tak sme aj komunikovali. Prosim poradte mi na koho sa v takej situacii obratit, rozmyslam napisat odvolanie, len si niesom ista ako ho napisat, aby bolo v sulade s ich zakonom? Pripadne je nejaky organ alebo pravnik pracujuci v belgicku, co by mi vedel pomoct? ☹

peterbela
1. mar 2017

dobry den ako je to s pridavkami na dieta ako to treba vybavit?manzel pracuje v belgicku, neurobi to zanho zamestnavatel ak ho poziada?

k1kaaa
autor
1. mar 2017

@peterbela zamestnavatel nie,ale normalne na urade prace podate ziadost na pridavky z eu oni to odoslu ..len myslum musite vediet ,pod hď poistovnu alebo urad spada.mm spadal pod securex..

peterbela
2. mar 2017

cize podava sa to na slovensku ak som spravne pochopila?ako zistim pod aky urad spada? pracuje v antwerpach

k1kaaa
autor
2. mar 2017

Ano podava sa to na slovensku..ja som pisala jednu stranku a odtial mi poslali odpoved ..ale nech sa manzel skusi spytat v praci kde si ma zaslat ziadost na pridavky na dieta

81katka
9. mar 2017

no jatiez dostavam rodinne pridavky z belgicka ale tiez by som mala dostavat aj rodicovsky prispevok bolo mi tak povedane a zatial nic ziadna odozva a som na rodicovskom a rodinne pridavky dostavam raz stvrcocne a mohla by som sa opyt kolko sa dostava pridavky z belgicka na jedno dieta ??manzel robi v belgicku ja zijem na slovensku s dvoma detmi zatial som dostala iba raz dakujem za odpoved

k1kaaa
autor
9. mar 2017

90e aj par centov...a aj si pracovala v Belgicku ci nie?ak nie tak narok nemas a ty.m padom potrebujes vyjadrenie z Be ,ze to nebudu vyplacat
@81katka

81katka
9. mar 2017

nie ja som nepracovala v belgicku iba manzel a dostala som iba raz rodinne pridavky 116 eur za 2 deti este nemam ani rozhodnutie manzel tam pracuje
od septembra ja som dostala zameskane peniaze za rodinne za 3 mesiace spolu 350eur na dve deti a pokial viem ked ze som na rodicovskom prispevku nie som zamestnana mala by som dostavat kazdy mesiac aj tu sumu neviem ako vypocitali jedno dieta mam 2 rocne druhe 14 rocne

k1kaaa
autor
10. mar 2017

@81katka ako myslis rodicak? Lebo mne podlali odpoved z Be , ze narok na rodicak by som mala keby tam mam nieco odpracovane , tak ty budes na tom istom...mne este nevyplatili lridsvky za mladsiu co sa narodila v septembri, tak cakam kedy poslu vyrozumenie a peniaze

81katka
10. mar 2017

nie rodinne pridavky mi vypocitali nejako cudne nechapem ako ! a teda ako som porozumela tak rodicovsky prispevok nemam narok kedze som v belgicku nepracovala a budem ho nadalej dostavat tu na slovensku iba rodinne pridavky budem dostavat z belgicka ale ked som nezamestnana mala by som ich dostavat kazdy mesiac nie stvrtrocne

k1kaaa
autor
10. mar 2017

@81katka to neviem preco vyplacaju stvrtrocne, mne vyplacali kazdy mesiac...ono myslim, ze pridavky na dieta sa lisia... aj podla veku dietata a poctu deti...

monikaa0224
13. okt 2017

Dobrý deň, aká je výška prídavkov z BE na jedno dieťa. Ďakujem

jane2819
13. okt 2017

Dobry den, netusim, manzel tam pracoval len 3 mesiace

81katka
16. okt 2017

no moj tam pracuje vyse roka a este som nedostala nic lebo uz maju 100 papierou a vkuse nieco riesia zo slovenskom tak este vkuse vybavujem

monikaa0224
16. okt 2017

Dobrý deň, boli to papierovačky. Vybavovala som to asi 6 nesiacov a prišiel mi doplatok za prídavky. A papier že k 8. dňu v mesiaci mi budú chodiť plné prídavky 92€ a nejaké drobné. Celkom málo ale stále lepšie ako tu na Slovensku.

jane2819
16. okt 2017

Ano dnes je vsade vela papierovaciek, nastastie zijeme v Nemecku, a pridavky su tu celkom slusne 197 eur 🙂 tiez trvalo vybavenie, ale vsetko dozadu od datumu vyplatili

michaela_j
18. feb 2018

Dobry den.chcem sa opytat az by ste mi vedeli poradit.Manzel pracuje v Belgicku zatial ma slovensku zmluvu.Ma prejst na Belgicku.Ja ako jeho manzelka byvame na Slovensku a tu poberam na dve deti jedno 7r.druhe 3r. len pridavky na deti tych 47€.Ako je to ? Da sa poziadat priamo v Belgicku ze by sme poberali odtial? A plato to na obidve deti ci len na skolopovinne.Teraz cakame tretie v septembri ako by to bolo.Musia mat potom aj poistenie zdravotne v Belgicku alebo mozu mat nasu slovensku? Dakujem

k1kaaa
autor
18. feb 2018

@michaela_j dobry vecer, ak bude mat belgicku zmluvu tak si treba vypisat europsky formular e401 a e411? nie som si teraz ista... ale na upsvr vam povedia,ktore..treba si zistif do krorej poistovne alebo na ktory urad to tam presne poslat...lebo nie kazda firma spada do tej istej poistovne...manzel nech sa informuje u zamestnavatela

81katka
18. feb 2018

no ak bude mat belgicku zmluvu tak automaticky budete dostavat rodinne pridavky zbelgicka ale to musi vybavit manzel v belgicku oni daju papiere a vy ich musite na slovensku potvrdit a je to dost obtiazne ale ja som to teraz po roku a pol vybavila ale vsetko mi doplatili a teraz dostavam kazky mesiac mam 15 rocnu dceru a 3 rocnu mam predlzenu matersku cize dostavam kazdy mesiac rodinne z belgicka ale ak by som sa zamestnala tak my bude slovensko vyplacat tych 50 eur cca a belgicko raz za pol roka doplaca a v belgicku sa najviac dostava na 3 dieta

michaela_j
18. feb 2018

@81katka amozem sa opytat kolko je to na dve deti? A co sa tyka zdravot.poistovne mozeme mat ja a deti slovensku zdrav.poistovnu? Dakujem krasne za odoved

81katka
18. feb 2018

ano aj mi mame normalne doveru to stym nic nema spolocne ,no ja dostavam 300 eur 293 tak nejako a mam 15 rocnu a 3 rocnu dceru a to sa meni ake je dieta stare

michaela_j
18. feb 2018

@81katka ok dakujem tak to budeme s manzelom riesit cim skor.dakujem.vam a odpoved.

murko2607
8. mar 2018

Dievčata čo v prápade že je partner v belgicku ako živnostník

mito53
24. apr 2018

Rodičovsky prispevok Belgičania nemaju len matersku dovolenku ale na to treba mat odrobeny niejaky čas ale ked mas narok na rp mozes ho dostavat zo Slovenska.Rodinne pridavky na jedno dieta je 90 eur a nejake centy a na druhe dieta 170.