Ukončia mi rodičák?

fiffinkaa
14. jan 2013

Ahojte,
malý ma v apríli 3 roky,kedy mi končí rodičák. Chcem ho dať ale do škôlky skôr od februára, lebo sa veľmi pýta za deťmi..budem musieť isť na UPSVaR ohlásiť že navštevuje MŠ a chcem sa spýtať či mi vezmú rodičák, kt. by mi mal byť vyplácaný do apríla. Ďakujem

zivika
14. jan 2013

@fiffinkaa na rodicak mas narok aj ked to drobec chodi do skolky a posledny dostanej v maji, za cely april 🙂

fiffinkaa
autor
14. jan 2013

@zivika dakujem za potešujúcu správu 🙂

marduliena
14. jan 2013

ja som tiež dala maleho skôr do škôlky a rodičák nezobrali ani nemôžu lebo maš na to narok

martinkatinka
14. jan 2013

Nie, nevezmú. Aj ja idem dať malého skor, lebo v školskom roku mi ho potom nevezmú, preto pojde od septembra a ak nebudem mať prácu, bude tam 4 hodinky, ak si nájdem skor prácu, bude tam dlhšie...

zubrienka1
15. jan 2013

@fiffinkaa Na rodicovsky prispevok nebudes mat narok, ked synceka das do statnej skolky. Jedine, ze by isiel do sukromnej, tak v tom pripade mas narok na RP az do 3 rokov dietata 😉

trnka77
15. jan 2013

@zubrienka1 naozaj???

zubrienka1
15. jan 2013

@trnka77 ano... kamaratku na to upozornovali riaditelka MS, ze ked da syna skor do skolky pride o RP

emanka
15. jan 2013

@zubrienka1 to nie je pravda. Moja dcéra chodí do škôlky od 2 rokov aj 4 mesiacov, čo je od minulého septembra a rodičák som brala až do jej troch rokov. Riaditeľka tvojej kamarátky by si mala naštudovať nové zákony. Nič v zlom.

anibas
15. jan 2013

už sa neskúma či matka na RP má dieťa v MŠ - nárok na RP sa viaže ku 3 rokom dieťaťa 😉

doma1
15. jan 2013

s mojimi detmi som bola na predlzenej RD, a obidve navstevovali MŠ, rodic. prispevok som riadne poberala ...

crazybabenka
15. jan 2013

@zubrienka1 hlúposť....nárok zaniká 3rokom dieťaťa a nie nástupom do akejkoľvek materskej školy

alenah31
15. jan 2013

@zubrienka1 ak matka nastúpi do práce na 4 hodiny alebo na plný úväzok alebo dá iba dieťa do škôlky ak jej ho vezmú a ona zostane doma, či už dá dieťa do súkromnej škôlky alebo štátnej MŠ RP jej stále patrí až do dovŕšenia 3 roku veku dieťaťa. Mám 4 zamestnankyne, ktoré majú deti v štátnej MŠ vo veku menej ako 3 roky a všetky poberajú RP ďalej a v plnej výške. Jedniné čo som musela urobiť vystaviť im potvrdenie pre SP, že nastúpili do zamestnania, ale len ako oznámenie, že za nich budeme my platiť odvody a poistné - teda že už nie sú poistencami štátu.

zubrienka1
15. jan 2013

podla mna by to bolo celkom logicke, ze ked das dieta do statneho zariadenia tak by sa mal zobrat RP
zase nieco stat nedomyslel... dieta mam v skolke, staraju sa mi o neho a este dostanem za to peniaze 😀
aspon nejaku vyhodu maju mamicky s malymi detmi 😉
@alenah31
@crazybabenka
@anibas
@emanka

zubrienka1
15. jan 2013

@doma1 a to sa ti ako podarilo vybavit predlzenie rodicovskej dovolenky a deti mat v skolke? poberala si aj rodicovsky prispevok?

doma1
15. jan 2013

@zubrienka1
na predlzenej RD som zostala zo zdravotnych dovodov mojich deti, deti navstevovali skolku najskor 3,5 hod., neskor aj viac, ale vzdy podla ich potrieb, castokrat je dcera doma, ked si to jej zdr. stav vyzaduje. Vybavuje sa na upsvar, kde sa poda ziadost a potom posudk. lekar schvali a tym sa predlzi RD najviac do 6 rokov veku dietata. Zakon momentalne dovoluje detom navstevovat MŠ pocas matkinej rodic. dovolenky, trebars aj na cely den,,,a sucasne rodic. prispevok poberat, nezavisle od toho, ci je to do 3 rokov alebo do 6 rokov veju dietata.

zubrienka1
15. jan 2013

@doma1 ahaaa...

teraz som si o tom lepsie precitala a mate vsetky baby pravdu 😉 Nasa riaditelka sa nevyzna 😔
Rodič môže popri poberaní rodičovského príspevku pracovať, pričom môže starostlivosť o dieťa zabezpečiť prostredníctvom inej osoby, alebo môže dieťa umiestniť v jasliach či škôlke. „Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi starajúcemu sa o dieťa do veku troch, v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do veku 6 rokov,“
@alenah31
@crazybabenka
@anibas
@emanka
@fiffinkaa

jenn
15. jan 2013

@zubrienka1 ja som na predlženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov, mala chodi do školky od troch rokov mala teraz 5 ...chodí normalne na cely deň a aj by som sa zamestnala len dako nič nenachadzam snad v blizkej buducnosti to vyjde už konečne 🙂 ano kedysi to bolo že dieta nemohlo chodiť do štatnej potom že iba na 4 hodky teraz je to už jedno mamina o ten rodičak nepride 😉 je to na hlavu ale tak čo už ako cele to naše krásne Slovensko 🙂 pre maminy je to len a len k dobru len dokedy? už som započula niečo o zmene toho zakona ako bolo kedysi ale to je vo hviezdach

trnka77
15. jan 2013

@doma1
@jenn
@zubrienka1 som rada,že mám dobre informácie,tiež som počula,že to chcú zmeniť... 😠 😠