Ukončenie rodičovskej a ďalšie tehotenstvo

mima259
28. mar 2015

Caute baby. Prosim o radu. Dna 28.3.2015 dcerka oslavuje 3 roky a mne konci RP. Zaroven som ale tehotna a termin porodu mam v juli. Pred prvym porodm som bola nezamestnana,ale platila som si dobrovolne poistenie, takze narok na matersku som mala. Ako je to teraz? Viem, ze matersku uz nedostanem, ale myslela som si, ze 6 tyzdnov pred porodom dostanem aspon rodicovsky. Ale bolo mi povedane, ze narok na RP mam az po narodeni dalsieho dietata. Ako to vlastne je?
A este jedna otazka. Dcerka uz chodi do skolky, takze podla toho co som sa tu docitala, sa musim nahlasit na urad prace, aby tam mohla ostat na cely den - nielen na 4 hod, ak by som si predlzila rodicovsku dovolenku. Kde vsade a v akom poradi sa mam hlasit na urady? Najprv urad prace, socialka ci zdravotna? Nechcem, aby ma prehanali z uradu na urad s mojim velkym bruskom 🙂 dakujem za vsetky rady...

gapa
29. mar 2015

- upsvar odbor soc.vecí a rodiny, vybaviť potvrdenie o tom dokedy si poberala RP (2x, raz pre zdr.poistovnu, raz pre UP evidvanie sa ako uchádzač o zamestnanie)
- zaevidovať na na UP ako uchádzač o zamestnanie (ak by aj dieťa chodilo do škôlky len max. 4hod. denne, tak aj tak by si na teba manžel nemohol v dan.priznaní/roč.zúčtovaní dane za rok 2015 uplatniť odpočet, v ktorom nepoberáš RP-resp. nestaráš sa o dieťa do 6rokov alebo nie si eviodvaná na UP k 1vému v mesiaci)
- sociálna poistovna teraz nič (nadalej môžeš byť dôchodkovo postená štátom, lebo splnaš podmienky), no potom budeš potrebaovať doklad, že nemáš nárok na materské k žiadosti o rodič.príspevok, tj. predpokladám cca 6týž. pred pôrodom to môžeš začať vybavovať, resp. ked ti dá gynekolog žiadosť o materské (príp. sa spýtaj), urob si kopiu žiadosti o materské a daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou na kopiu
- ked ti príde z UPSVaR doklad o tom, že ťa zaregistrovali ako uchádzač o zamestnanie, vybav zdravotnú poistovnu aj s dokladom o poberaní RP (dokedy si poberala)
- kopiu tehot. knižky, príp. kopiu žiadosti o materské dáš na upsvar kde sa hlásiš a to ťa ospravedlní od povinnosti od 6týž. pred termínom.
- po pôrode odnesiete kopiu RL do upsvar, kde sa hlásiš ako uchádzač, na základe toho ťa vyradia z evidvencie den pred pôrodom.
- po pôrode vybavíš rodičovský príspevok, prídavok na dieťa a neskôr prísp. pri narodení+príplatok k príspevku (po dovršení 28dní), tiež napr. ked budeš žiadať o ten prísp. pri narodení požiadaj o potvrdenie odkedy poberáš RP
- po pôrode vybavíš v zdr.poistovni kartičku pre dieťa
- ked ti príde doklad o vyradení z evidencie a budeš mať doklad odkedy poberáš RP, zájdi na zdr.poistovnu sa zahlásiť, radšej aj s kopiou rodného listu dieťaťa
- po pôrode v sociálnej poistovni prineš kopiu rodného listu + prehlásenie o riadnej starostlivsoti o dieťa (novonarodené) a prehlásiš starostlivost zo staršieho na mladšie dieťa (urob si pre seba kopoiu prehlásenia a daj si potvrdiť, založ k zápočtovým listom do dôchodku), u mna chceli aj odhlášku + prihlášku, tj. aj to sa môže stať
-------------------------------
zatial všetko čo ma napadá, čo sa týka zdr.poist, soc.poist a úradu práce
v zamestnaní manžel si môže uplatniť po pôrode bonus na dieťa
-------------------------------
a neviem, či som ti ja odpovedala to, že nárok na RP je od mesiaca narodenia dieťaťa, no nájdeš to napr. aj v Zákone o rodič.príspeku, lebo starostlivost o dieťa do 3rokov je jedna z podmienok jeho poberania.

mima259
autor
29. mar 2015

gapa - dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved .... aspon uz mam prehlad o tom, co vsetko ma caka....este raz vdaka..mima