Ukončenie pracovného pomeru v tehotenstve. Patrí mi materská?

bubu1999
2. júl 2022

Dobrý deň,
som v 9tt+4, 3 tyzdne som na PN.
Zamestnavatel mi chce ukoncit zmluvu z dovodu ze mam zmluvu na neurcito cez projekt UP a tym padom nemoze tam dat ineho cloveka a brat peniaze z projektu.
Ak by som ukoncila zmluvu, patri mi materska?
Proste by som sa nahlasila na urad?
Z poslednych dvoch rokov mam odpracovych 270 dni poistenia kedze v tejto praci som 7mesiacov a predtym som bola v praci 5mesiacov v min. roku vo firme.
Neviem ci keby som podpisala vypoved a sla na urad ci mi patri materska potom alebo nie :/ som prvorodicka.
Prosim si radu :( dakujem

dejna_
3. júl 2022

@bubu1999 materská ti patrí aj máš 270 dní ale aby si mala nárok na tehotenský príspevok potrebuješ byť do 13 tt zamestnana. Čiže ten by si už asi nestihla dostať.

Osobné mi to dojde ako vypočítavosť a výpoveď by som nedávala , nech ti zmení zmluvu a v nej pozíciu ...ak dáš výpoveď ako tehotná budeš okratena o veľa veci ...napríklad pri retazovej materskej by si nedostala nič, keď máš nárok na podporu tak by si si ju musela do 2 rokov vybrať inak ti prepadne ...
Nezabúdaj že ako tehotná si chránena takže tanemozu vyhodiť ale môžu ti ponúknuť inú prácu

melli88
3. júl 2022

@dejna_ ved ju neide vyhodiť ale ukončiť zmluvu a to je rozdiel. A vypocitavost v dnešnej dobe je keď niekto ide na PN hneď ako vie ze je tehotenstvo potvrdené

diamond007
3. júl 2022

@melli88 vypočítavosť to teda nemusí byť, sú ženy čo majú XX potratov

ilovepizza
3. júl 2022

@melli88 prepac, ale podla teba sa da len tak ukoncit pracovna zmluva? podla akeho paragrafu Zakonnika prace, prosim ta? ukoncit pracovnu zmluvu moze zamestnavatel jedine vypovedou alebo dohodou so zamestnancom. pripadne okamzitym skoncenim, ale tam by muselo byt vazne porusenie pracovnej discipliny. v tehotenstve je zakaz vypovede a zaroven je zakz vypovede aj pocas pn, nakolko vtedy sa zamestnanec nachadza v tzv. ochrannej lehote. takze ja na tvojom mieste @bubu1999 nic nerobim, hlavne nic nepodpisujem a uz vobec nie dohodu. jedine, ze by vypoved isla z tvojej strany, na to sa zakaz vypovede nevztahuje, nakolko je to z rozhodnutia zamestnanca.

gertys
3. júl 2022

Ak mas zmluvu na dobu neurcitu urcite nic nepodpisuj. Vyhodit ta nemoze a to co ti vravi je blbost. Nastupi za teba zaskok a bude poberat dotaciu za ten zaskok zatial co tebe bude plynut materska dovolenka. Ostan az do porodu pn a do prace sa nevracaj. Si tehotna vypoved dostat nesmies ak mas dobu neurcitu. Nenechaj so sebou vypiect. V pripade retazovej materskej sa ti to moze vypomstit a nemusis dostat nic

zupka33
3. júl 2022

Ak mas odpracovane, tak proste ti narok na matersku patri ale isto by som nic nepodpisovala ak as teda zmluvu na dobu neurcitu. Ostala by som teda az do porodu

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubu1999
autor
3. júl 2022

Dakujem za rady. Som na PN kvoli zvysenemu tlaku od 6tt, no mala som byt 8+4 ale babo bolo mensie od zaciatku vraj :/ a robila som casnicku a dvihanie 63kg sudov a prepraviek a podobne mi lekar neodporucal. A ani 13h smeny (robim inak 220h mesacne). Preto ma dal na PN. No zamestnavatel mi neplati ani prvych 10 dni lebo on namna nic nedostane za tie dni z uradu tak ani on mi nic neda vraj. To iste 4m dozadu pri covide. No a vravel ze ked budem dlhsie marodovat tak mi bude musiet ukoncit zmluvu lebo potrebuje dat na moje miesto na tu zmluvu projektovu z ktorej berie z uradu prace namna peniaze tak on potrebuje niekoho na koho bude brat peniaze aby mal na vyplaty. Teraz zamna robi ina slecna a vraj tym padom on prenu nema vyplatu lebo nedostava tie peniaze z UP. Zlozita situacia :/

dejna_
3. júl 2022

@bubu1999 moto nie je že on ti nič nedá on ma povinnosť ti platiť prvých 10 dní PN a potom ti platí už štát čiže on nemá žiadne výdavky ..ja neviem ja by som nepodpísala nech si vraví čo chce

ilovepizza
3. júl 2022

@bubu1999 och toto mi pride ako riadny “vydrbkar”. inak za to, ze ti nepreplatil prvych 10 dni pn by si ho mohla udat na inspektorat prace a presne, ako tu odznelo, kym si pn a na MD on s tebou nema ziadne vydavky, tak nech si nevymysla.. hoci pod takym kktom by som asi pracovat nechcela, lebo zjavne si mysli, ze je nad zakon. kludne mu povedz, ze zo zakona ti nemoze len tak zrusit zmluvu a ked to spravi, pojdes na inspektorat prace.co si o sebe vlastne mysli? to vsetci by mohli byt takíto podnikatelia, ze vyplacat len to, co sa im pozdava a zbytok nie. na nieco predsa ten Zakonnik prace je a nie je to len nejaka poradna kniha, ale zakon, ktorym sa musi riadit.
inak takto... ja by som ho uz davno udala, ze mi nevyplatil prvych 10 dni PN (este pri kovide) a medzicasom by som od neho odisla (este vtedy, ked si nebola tehu). on je povinny(!) ti prvych 10 dni PN vyplatit, na to mu nema co davat peniaze stat. fakt akoze podnikatel nahovado, ze bude platit len to, co mu zaplati stat.. som uplne rozculena, ze takíto ludia vobec existuju

gertys
3. júl 2022

@bubu1999 to nie je zlozita situacia. To je odrb. Okrada Vas o Vase peniaze. Danovu kontrolu minimalne a ziadajte si aj preplatenie 10 dni. Zo zakona je to jeho povinnost takto nanho kozete podat aj trestne oznamenie. Zistite si ci za Vas vobec odvody plati aby ste neboli nemilo prekvapena. Ak by neplatil tak ani matersku nedostanete. Ako Vam kazdy pise mate narok na vsetko, neskie Vas prepustit. Skusa na Vas doslova finty kebo si mysli asi ze ste hlupa. Inspektorat prace by som oslovila taktiez. Takychto zamestnavatelov treba naucit ako sa spravat k zamestnancom

zuzinka888
3. júl 2022

@bubu1999 to su dristy tvojho zamestnavatela. Nic nepodpisuj. Ak bude natom trvat povrdz nech ti spise dvovod a ty si to overis na upsvar- odtial ma asi prispevky uvides ako rychlo zmeni retoriku.

sense
3. júl 2022

Pokiaľ máš na dobu neurčitú zmluvu tak ta len tak vyhodiť nemôže. Už si mu oznámila tehotenstvo písomne? Lebo ak nie tak nie si chránená.

loginexistuje
3. júl 2022

a si si ista ze su platene odvody na NP za teba ? lebo boli zmluvy z UP kde sa poistne na NP neodvadzalo nafot zmluvu co mas zakry udaje ked si bola pri covide pn bola si dlhsie pn ako 10 dni ? dostala si rozhod utie zo socky ?

bubu1999
autor
13. júl 2022

@bubu1999 ma dolozenu moju PN z diagnozou Tazkosti zo srdcom v tarchavosti (tehotenstve).