Tehotenský príspevok - opätovná žiadosť

minerva4
30. jún 2024

Ahojte, chcela by som sa vás opýtať, či už niektorá z vás opätovne požiadala gynekologičku o vystavenie tehotenského príspevku. Nikde sa neviem dočítať, či je to možné :/ Pýtam sa preto, lebo mám takúto situáciu...som tehotná v 14 tt a dali sme žiadosť o tehotensky príspevok, bohužiaľ prišla mi odpoveď, že nemám nárok, že mi chýba 5 dní nemocenského... dosť nás to sklamalo, tak ma napadlo, že keby gynekologička mi opäť dala tlačivo a termín dala o 5-6 dní neskôr, tak už by mi vznikol nárok. Len netuším, či sa to môže opätovne požiadať na socialke :/ a či bude ochotná doktorka.
Ďakujem za odpovede.

zalka
30. jún 2024

@minerva4 nie nepomôže ti to, lebo k 13 t si nemala splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Už je jedno ze podmienku máš splnenú, lebo už nespĺňas podmienku byt v 13t. Lebo už si v 14t.

lilinka88
30. jún 2024

@zalka ona to asi myslí tak,že jej dr na druhej žiadosti napíše termín pôrodu o tých 5-6 dní neskôr

minerva4
autor
30. jún 2024

Lilinka88 ano tak to myslim, mam termin 16.12. ale ked mi napise doktorka termín 22.12. tak už to splňam.... 🙂 Lebo všade sa píše, že to počítajú odzadu od určenia predpokladaného termínu pôrodu...jedine neviem, či Opäť môžem dať žiadosť ....

petamich
30. jún 2024

ale ved oni nie su uz uplne sprosti v tej Socialnej poistovni 🙂 ziadost ti zamietnu pre ucelovost (kedze bude jasne z akeho dovodu si podala ziadost opatovne, toto si si mala vypocitat pred tym nez si podala ziadost)

a zaroven to potom kontroluju aj voci terminu na ziadosti o materske a tam neviem, ci chces mat uvedeny nespravny termin porodu

minerva4
autor
30. jún 2024

@petamich tažko povedať, lebo termín sa môže posúvať, mojej sesternici povedali že bude mať 13.12. pôrod a teraz podľa veľkosti babätka jej povedali 27.12. tak to je riaden rozdiel....a ked si počítam kedy bolo dieťatko splodené čiže 20-23.3. tak mi to vychadza dobre ale doktorku určuje podľa poslednej menštruacie a čiže podľa 11.3. dala ...takže realne by mi to malo výjsť...

termín materskej nie je podstatný, to by mi nevadilo aký termín už bude... 🙂

petamich
30. jún 2024

@minerva4 to je uplne v poriadku, ze termin sa posuva ALE na toto si mala mysliet, ked si ziadost podavala - aktualne neexistuje ziadny statut opravnej ziadosti, lebo termin sa posunul

podla gynekologickych standardov, termin sa urcuje podla ultrazvuku v 12. tyzdni tehotenstva a vtedy sa aj zrealnuje, ak nesedi s poslednou menstruaciou (napr. kvoli posunutej ovulacii) a nasledne sa uz neupravuje, vo vynimocnych pripadoch pred porodom

takze nie, ziadost podanu po prvej s upravou terminu porodu o par dni, aby ti vysiel tehotensky ti neschvalia - ked by si na prvu ziadost po dohode s gynekologickou uviedla upraveny, tak to by schvalili ale teraz im bude jasne, o co ide a silne pochybujem, ze gynekologicka chce riesit pripadny podnet zo Socialnej poistovne

ale skusit mozes 🙂

minerva4
autor
30. jún 2024

@petamich veď keď ten podnet bude oprávnený, tým, že naozaj je dieťatko na ultrazvuku väčšie atd...ide mi len o to, či sa to znova môže podať, či má žena len jeden pokus na podanie. Alebo ak by som rodila napr. až na vianoce, tak či to môžem opäť podať, či už mal niekto takúto skúsenosť. Nejedná sa o špekuláciu, ide tam len hra o pár dní, o ktoré rozhoduje rast bábätka a potom samotný pôrod 🙂

lilinka88
30. jún 2024

@minerva4 a o čo ide, keď nie o špekuláciu? Dr ti určila termín pôrodu štandardným spôsobom, ten je pre SP rozhodujúci, ten máš zapísaný aj v tehotenskej knižke, všade. Samozrejme,že ďalšie termíny sa môžu upravovať a posúvať, ale SP ti raz už rozhodla a ďalšiu žiadosťou by si ešte aj narobila dr problémy, keďže by to určite ako na prešetrenie. Neviem či dr má záujem o takéto podnety z SP. Chceš ho upraviť len preto,aby si dosiahla nárok na tehotenské. Mala si si to vypočítať dopredu a nie teraz robiť problémy dr a prácu navyše SP

mamina7070
30. jún 2024

to ti uz nepomoze na to trebalo predtym mysliet ten termin z UTZ je uz v systemoch a nie je mozne ho spatne menit

minerva4
autor
30. jún 2024

@lilinka88 prečo problémy by som jej mala narobiť, keď porodím 23.12. alebo vyžšie tak normálne ju poprosím, že už mi vznikol nárok a či mi vystaví opäť žiadosť (spätne môžete žiadať o tehotenské do 2 rokov od vzniku nároku)

lilinka88
30. jún 2024

@minerva4 môžeš žiadať do 3 rokov a pre tehotenský príspevok nie je rozhodujúci skutočný deň pôrodu ale predpokladaný prvýkrát určený lekárom. Ten máš zapísaný všade. A k tomu si už rozhodnutie dostala.
problémy preto,že ak ti teraz dá novú žiadosť, automaticky bude lekárka šetrená posudkovym lekárom, keďže táto zmena má výrazný vplyv na vznik nároku na dávku. A to by musela tie dátumy prepísať komplet všade kde ich uviedla a obhájiť si, prečo ten dátum posunula práve takto a práve po zapojením rozhodnutí od SP

domka222
30. jún 2024

@minerva4 a si myslíš, že oni to v systéme nemajú, že bola spracovaná žiadosť? Však ti prišlo rozhodnutie. A teraz prídeš, že tadá,už mi to sedí?

mamina7070
30. jún 2024

a okrem toho by musela preukazat pochybenie ze z jej viny bol zle zadany predpokladany datum porodu a podporut ti napr fotou zo sono na prehlaide v prvom trimestri
proste sa to uz neda preratavat si mala predtym

lalilla
30. jún 2024

Kocky neviete na socialke mi vedia povedat ci mam tolko tych 270dni poistenych? Pracovalae som 2,5 roka ale bola som aj na pn a neviem ako sa to rata. Myslite ze oni to v systeme vidia?

mamina7070
30. jún 2024

@lalilla ano vidia a plus ak si aktivujes elektronicky ucet poistenca tak to tam uvidis aj sama

petamich
30. jún 2024

@lalilla dni PN ak pracovny pomer trval sa normalne pocitaju, takze za 2.5 roka by si mala mat dni viac nez dost ale teda nevieme detaily - kazdopadne ano v SP ti vedia povedat

lalilla
30. jún 2024

@mamina7070
@petamich dakujem velmi pekne!

minerva4
autor
30. jún 2024

@mamina7070 @domka222 @lilinka88 kočky nechápete, píšem, že keď porodím neskôr ako teraz čo bol určený termín predpokladaného pôrodu! Nepíšem nikde, že teraz za ňou idem hneď utekať a nech niečo prepisuje. Ale ak porodím neskôr, že by som ju poprosila o vystavenie dokumentu, veď ako dôkaz budeme mať samotný pôrod, tak nechápem načo tu spomínate preverovanie.... 😉

že či mal niekto takúto skúsenosť....

domka222
30. jún 2024

@minerva4 ale čo ty splietaš pôrod? Podmienky musíš mať splnené k 13tt,nie k pôrodu.

petamich
30. jún 2024

@minerva4 uz ti tu napisala @lilinka88, pre ucely tehotenskeho a jeho priznania sa berie do uvahu termin predpokladaneho porodu urceny gynekologom a splnenie podmienok k 13 tt - takze nie, opatovnu ziadost ti neschvalia aj ak by si porodila tak, ze ti to vyjde

mamina7070
30. jún 2024

@minerva4 ty tomu nerozumies a zjavne he ti zbytocne cokolvek viac vysvetlovat lebo si chybala na citani s porozumenim ale dam jeden zufaly posledny pokus

realny datum porodu nema absolutne nic spolocne s predpokladanym datumom porodu ktory urcuje a zapisuje gynekolog do systemu eZdravie v najneskor k 12 tt

od tohohto terminu sa potom orchestruju procesy riadenia zivotnej situacie Narodenie dietata a aj narok na tehotensku davku

a ano cosi malo (a mozno aj vela ) o tom viem

minerva4
autor
30. jún 2024

Ďakujem za vaše odpovede ... neviem, prečo ste také útočné ako keby ste to mali dávať z vlastného vrecka :/ preto nemám chuť to ďalej rozoberať...prajem pekný deň

petronela1985
30. jún 2024

@minerva4 tiež si myslím, ako ti píšu iné, že si s tým nepomôžeš. Napríklad mne vypočítal Dr. Grochal v prvosemestrálnom skríningu o - 4 dni iný termín pôrodu ako moja gynekologička. Mne je to vcelku jedno, súvisle pracujem u toho istého zamestnávateľa 7 rokov. V druhosemestrálnom skríningu mi Dr. Grochal upravil termín pôrodu o -1 deň v porovnaní s mojou gynekologičkou. Myslím, že tak či onak to nemá zmysel, keď gynekológ napíše do žiadosti ten a ten deň, tak ten je kľúčový pre SP.

minerva4
autor
30. jún 2024

@petronela1985 Ďakujem za odpoveď 🙂

petamich
30. jún 2024

nemam pocit, ze by som bola utocna a ak ano, tak ma to mrzi 🙂 ak by to slo velmi radi by sme poradili, tak ako sa tu radi o najvyssej podpore, zvyseni vymeriavacieho zakladu atd. je tu x tem

ono ak sa dohodnes s lekarom, tak to ide, len to treba spravit pred tym a nie potom, ako som uz pisala statut opravnej ziadosti neexistuje a realny termin porodu zial uz nikoho nezaujima

sense
30. jún 2024

@minerva4 pozri keď sa ti nepáčia rady ake si dostala nemusíš sa nimi riadiť aj keď podmienky sú jasné dane, keď porodís a chceš požiadať opätovne požiadaj, ale netvrd ze nejde o špekulácií keď zjavne berieš do úvahu len presne ten týždeň čo ti chyba. Ale kľudne sa môžeš stat ze pôrodu aj skôr. Ja som mala termín 06.05 a dcéra sa narodila 20.4

lilinka88
30. jún 2024

@minerva4 nepovedala by som,že sme útočné, len ty nechceš prijať to,že proste nárok nemáš, lebo nespĺňaš podmienky a reálny pôrod sa do úvahy už neberie. A ide to aj z našich odvodov, takže tak trochu z vrecka každej pracujúcej 😉 (to len na margo tvojej poznámky)

minerva4
autor
30. jún 2024

@sense nie neberiem len tu možnosť, len sa na tú možnosť pýtam, keby prenášam...prvého som porodila 8 dní skôr ako bol určený pôrod, tak samozrejme viem, že aj to sa môže stať, preto som sa opýtala na tu druhú možnosť...o tehotenskom som nevedela, pokiaľ mi nedala žiadosť do ruky... a to že som zamestnaná od minulého roku a to akurat vyšlo s termínom takto, že 5 dní chýba, tak to som sa až z rozhodnutia dozvedela...bábätko sme si plánovali a nie prepočítavali kvôli prídavkom, keby to tak bolo, tak plodíme minimálne o mesiac neskôr....ale my sme sa rozhodli, že chceme a našťastie sa hneď podarilo 🙂 mala som na to rozhodnutie rôzne reakcie, tak som sa preto aj tu opýtala... 🙂

sense
30. jún 2024

@minerva4 keby prenáša tak to nemá žiaden vplyv na priznanie príspevku na koľko k 13 TT si podmienku nesplnila a 5 dní chyba, alebo si nemala žiadať a požiadať spätne. Žiaľ rozhodnutie už máš a už s tým nič nespravis