Tehotenské a možná ochranná lehota

28. dec 2021

Viem, že je tu XY tém ale môj prípad som nenasla. Som zamestnaná na TPP vyšla mi materská, teraz som na RD a zasa tehotná. K 31.12 mi zanikne pracovný pomer keďže celá firma sa ruší. Ukončený 13TT tehotenstva budem mat n 9.1.2022, kde sa začína poberať tehotenske. Ja sa samozrejme plánujem zamestnať, aby som mala opäť nárok na materské , ale neviem ci to stihnem do toho 9.1. Budem mat tým pádom nárok na tehotenske alebo nie ? Budem tam v nejakej ochrannej lehote ?

lienka.7
28. dec 2021

Musíš mat aktívne NP v čase nároku. Cize bud sa zamestnať, alebo si od 1.1.platit dobrovolne odvody.

autor
28. dec 2021

@lienka.7 ďakujem

inngridka
28. dec 2021

na stranke socialnej poistovne je to rozpisane, pokial ides z rodicaku na dalsiu matersku narok na tehotenske mas aj bez toho ci sa tvoj tpp rusi alebo nie

lienka.7
28. dec 2021

@inngridka nárok na materské mat bude, lebo je v OL. Na tehotenske ale nie, nakoľko nebude v tom čase zamestnankyňa na RD.

autor
28. dec 2021

@lienka.7 moje NP bolo prerušené z dôvodu odchodu na rodičovskú dovolenku v marci alebo apríli 2020. Čiže nebudem mat nárok na materské, ak sa znova nezamestnam

lienka.7
28. dec 2021

Pri materskom som si naozaj nie istá... lebo za normálnych okolnosti by si mala reťazový porod. Bola si síce na RD, ale stále ako zamestnankyňa. Tam mas potom nejakú 8 mesačnú ci aku ochrannú lehotu. Ale ako vravím, nehľadám sa.
Ale tehotwnske urcite ee.

tomcimka
28. dec 2021

Mne počas prvého tehotenstva skončil pracovný pomer (zmluva na dobu určitú). Do materskej som bola PN. Počas druhého tehu mi schválili tehotenskú dávku, pretože som stále v ochrannej lehote. Takže treba si požiadať. A držím palce,aby niekto zamestnal tehotnú ženu. A najmä v tejto súčasnej dobe. Ináč odporúčam ísť na PN.

autor
29. dec 2021

Ďakujem. Rozumiem tomu správne, že tehitenske sa začína poberať od UKONČENÉHO 13 týždňa tehotenstva. Nie teda 12tyzden +1 den ? (Lebo teoreticky je to začiatok 13 týždňa)