Tehotenská dávka

28. mar 2023

Cavte potrebujem poradit pracovnu zmluvu mam od 08/2022 na pn som sla od februara kedy som aj otehotnela, viem ze musi byt 270 dni, rataju sa dni aj na pn? Kde o to treba poziadat? Mam vobec narok na teh.davku ak ju poziadam v maji bude to s pn 270dni rata sa to takto? Dakujem za odpoved

veronikaszabova
28. mar 2023

Ak PP trva a splnis podmienku 270 dni NP k 13tt, narok mas.

pondelok01
28. mar 2023

Dni PN sa tam nerataju

alenah31
28. mar 2023

podmienku nároku, čiže aspoň 270 dní NP musíš mať splnenú k 13tt. AK splníš podmienku napr. až v 17tt - nemáš nárok. @pondelok01 do počtu 270 dní sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia, za ktoré sa neplatí poistné (viď § 140 ZSP) ako napríklad dni práceneschopnosti za predpokladu, že PP naďalej trvá

autor
28. mar 2023

@alenah31 dakujem pp trva nadalej je na neurcito. Mam ratat len pracovne dni ci kalendarne tych 270? Myslim ze to bude na chlp presne a kam zo mam poziadat? Dakujem este sa chcem spytat ak si zmenim pn na tehotensku pn, musim zrusit u obvodbeho dr a zacat ba druhy den hned u gyn pn. Zacne sa zase cely cyklus? Ze prvych 10dni bude platit zamestnavatel? A zas mi pride papier zo soc a vymeriavaci zaklad?

alenah31
28. mar 2023

tehotenská PN neexistuje. Pokiaľ Vám obvoďák PN ukončí tak gyn. Vám môže vystaviť druhú na nejakú Dg., ale je to zasa len klasická PN. Áno prvých 10 dní zasa bude platiť zamestnávateľ, od 11. dňa SP. Potvrdenie resp. žiadosť na tehu dávku Vám vystaví Váš gyn. - to odovzdáte na SP resp. si pošlete elektronicky ak máte OP s čipom.

pondelok01
28. mar 2023

@alenah31 ok, sorry za mylne info

floki1994
28. mar 2023

A kedy ti vychadza zaciatok 13tt? Dovtedy tam musi byt tych 270 dni..pred 8/2022 si pracovala? Ziadost ti da lekar a da sa to elektrobicky poziadat na stranke socialky najdes ako na to 🙂

autor
28. mar 2023

@floki1994 pracovala iba na dohodu, 13tt zacina 5.5

floki1994
28. mar 2023

Tak si potom podaj elektronicky ziadost a uvidis ci ti to vyjde a kolko . Kamoske chybali 3 dni a nedostala ho...takze uvidis 🙂

autor
28. mar 2023

@floki1994 dakujem za info takze to musim podat max do 13tt moze byt aj 13+2?

veronikaszabova
28. mar 2023

Mozes to podat aj neskor. Doplatia ti to spatne.
ALE podmienky musis splnat uz k 13tt. Nie 13+3, nie 13+5....

floki1994
28. mar 2023

Ako nizsie pise veronikaszabova ;)

autor
28. mar 2023

Dakujem zeny ste super

bayuska
28. mar 2023

Ratas kalendarne dni a keby ti to fakt vychadzalo len par dni rozdiel, tak ak mas ludskeho gyn, tak by sa s nim mozno dalo dohodnut, aby ti papierovo posunul termin (len potom aj na ziadosti o MD aby sa nezabudlo, ze sa daval iny termin)

floki1994
28. mar 2023

@bayuska ale no toto zas hadam normalny gynekolog neurobi...vsak bud narok zena ma alebo nema a bodka..treba trosku byt fer a dodrziavat pravidla ktore platia pre vsetkych rovnako 🙂

bayuska
28. mar 2023

@floki1994 keby to bol tyzden/mesiac, tak nepoviem, ale keby jej to malo prepadnut kvoli 1-2 dnom, tak za opytanie nic neda… sice ja skm ten problem nemala, ale mne napr gyn zle vypocital TP, poslednu MS som mala 9.7., vacsine dr vychadza ze by som mala mat termin 15.4. ale mojmu dr vyslo 16.4. a to mam aj vsade napisane - keby som autorka a bolo by to naopak, ze mi to omylom posunie onden skor, tak by som narok mala ale jeho chybou to nedostala… ale to uz polemyzujem.

autor
28. mar 2023

@bayuska dakujem za snahu pomoct ale to nebude mozne, lebo som bola ivf. Este som sa chcela spytat ci sa rata aj dohoda alebo len tpp. Tak ci tak by to malo presne vychadzat, ale pre info sa pytam a dakujem

bayuska
28. mar 2023

Aj dohoda, ale pozor, tam je rozdiel ci mas dohodu s pravidelnym alebo nepravidelnym prijmom. Ak je to s nepravidelnym prijmom (ak to tak maju nastavene v systeme u mzdarky, resp si tak nahlasena na SP) tak v taky cas sa ti rataju len realne odpracovane dni, lebo len v tie dni za teba platia odvody

floki1994
29. mar 2023

@bayuska to je jedno ci su to 1-2 dni alebo tyzden..niekde ta hranica je a treba ju respektovat...mam kamosky ktore ju nedostali prave kvoli par dnom ale respektuju to a nespekuluju 🙂 aj ked ano naserie to

alenah31
29. mar 2023

@bayuska pri dohode s nepravidelným príjmom nie sú odvody na nemocenské poistenie a ani poistenie v nezamestnanosti platené ani za reálne odpracované dni. Takáto dohoda sa do dní poistenia nezapočíta vôbec.

bayuska
29. mar 2023

@alenah31 aha, no dokonca, to som ani nevedela, len viem ze tam sa platia odvody len za tie odpracovane dni, ale nevedela som presne ktore