SZCO, zamestnanie a vyššia materská

nikusska89
30. dec 2019

ahojte kocky, mam na vas otazocku, lebo nenasla som jednoznacnu odpoved ani v knihe od Mihala...Ak som SZCO 6 rokov, po celu dobu si platim odvody do socialky, termin porodu mam koniec juna 2020....od februara 2020 sa chystam zamestnat na vyssi prijem, aby som mala splnených tých 90 dni z dovodu vyssej materskej.
Vsetkemu tomuto rozumiem ako co treba nastavit, len poprosim vas je potrebne zrusit zivnost ku koncu januara, ak sa zamestnam od 1.2.2020, aby sa mi materska pocitala z prac. pomeru ? alebo staci ak zivnost zrusim pred nastupom na matersku ? cize subezne by som mala prac. pomer aj zivnost, ktoru by som pred nastupom na matersku zrusila, aby sa mi materska pocitala cisto len z prac. pomeru.....dakujem vam za odpovede 🙂

evittam
30. dec 2019

@nikusska89 Vid uz zalozene diskusie.

nikusska89
autor
30. dec 2019

@evittam hladala som to aj v diskusiach ci je potrebne zivnost rusit hned alebo staci neskor len vsade pisu inak, preto sa pytam, aby som ziskala jednoznacnu odpoved 🙂

evittam
30. dec 2019

@nikusska89 Tak sa pýtaj uz v založených diskusiách. Zbytočne zakladás novu.

evittam
30. dec 2019

@nikusska89 Živnosť zrusit alebo prerusit stačí pred nástupom na MD.

nikusska89
autor
30. dec 2019

@evittam dakujem ti 🙂

mishi147
30. dec 2019

@nikusska89 ahojky manžel to tak presne robil ale musel si prerušiť živnosť zamestnať sa platiť si tých 90 dní aby mu materskú vypočítali z prác. Pomeru s vyššími odvodmi

nikusska89
autor
30. dec 2019

@mishi147 a zivnost si najprv prerusil a tak sa zamestnal ? alebo mal subezne zivnost a prac. zmluvu a pred nastupom na matersku prerusil zivnost?

evittam
30. dec 2019

@mishi147 Zivnost staci prerušiť ako som uz napisala.

mishi147
30. dec 2019

@nikusska89 áno Najskôr pozastavil min. Musí na pol roka to bolo 15.8 a 16.8uz bol zamestnaný na tri mesiace a od 15novembra ma materskú

mishi147
30. dec 2019

@evittam áno ale pred tými 90dnami nie tesne pred MD

evittam
30. dec 2019

@mishi147 To nie je pravda.
@zalka

mishi147
30. dec 2019

@evittam ja píšem ako sme to robili my každý nech si už zrobi ako uzná za vhodne,

evittam
30. dec 2019

@mishi147 V poriadku. Ale tu piseme rady podľa zákona nie podla toho "ako ste to robili vy". To nikoho nezaujíma.

mishi147
30. dec 2019

@evittam ale nám to takto uznali takže predpokladam, že to bude podľa zakona

evittam
30. dec 2019

@mishi147 No uznali lebo ste urobili ako ste mali. Ale platí co som uz napísala.

mishi147
30. dec 2019

@evittam pani co sa pýtala sa nevyjadrila, že ju nezaujíma môj názor a autor je tu ona takže ak sa podrebujete hádať, hľadajte inde

evittam
30. dec 2019

@mishi147 Ja sa nikde nepotrebujem hádať a ani to nerobím. Len je rozdiel mat nazor a poznať zakony.😉 V takychto veciach nestačí len nazor. Dovolila som si opraviť tvoj "nazor" ze živnosť musi zrušiť pred začiatkom PP.

tukanec
30. dec 2019

suhlasim s @evittam. ja som na MD od jula a bola som na Mihalovej prednaske a presne som sa na toto pytala. Zivnost staci zrusit alebo pozastavit pred nastupom na MD. Ale ja som pre istotu zrusila hned ako som sa zamestnala, ale aj pre to ze som nechcela zbytocne platit odvody ked som ju uz nepotrebovala 🙂

nikusska89
autor
31. dec 2019

dakujem vam za info kocky 🙂 no najjednoduchsie by bolo pre mna taktiez zrusit zivnost predtym ako pojdem na PP, len nebudem to moct takto spravit, lebo aspon mesiac a pol zivnost este budem musiet mat, preto ma to zaujimalo ci je to mozne 🙂 Ď. 🙂

barbora424
26. mar 2021

@nikusska89 Zdravím riešim úplne rovnakú situáciu síce o pár rokov neskôr. Potrebujem mať živnosť otvorenú ešte mesiac, aj keď som už zamestaná. Ako to nakoniec dopadlo? Uznali to ? 🙂