SZČO - materská a rodičovská

27. aug 2024

Dobry den,
vedeli by ste mi vysvetlit ako to je s materskou a rodicovskou ked som SZCO?

Momentalne pracujem ako zivnostnicka a platim minimalne odvody. Buduci rok planujeme babatko a zaujimalo by ma ako to funguje, ked je matka SZCO.
Budem mat nejaky narok na matersku/rodicovsku? ak ano, tak aky? alebo by bolo lepsie prejst na TPP? aj to by mohla byt jedna z moznosti.

Viem, ze je tu viacero diskusii na tuto temu, ale nenasla som nic aktulne. Len starsie prispevky.
Nasla som aj nejake info na nete ale stale mi nie je jasne, ze aky velky rozdiel je v materskej pri SZCO a TPP.

Vopred dakujem za kazdu pomoc.

draik
27. aug 2024

Nič sa nezmenilo, staršie veci platia.

milanemila
27. aug 2024

Budes mat narok na taku matersku ake platis odvody, ak splnas aj ostatne podmienky. Ak by to mala byt suma nizsia ako rodicovsky prispevok da sa myslim pozoadat o dorovnanie. Ako sa pise vyssie nic sa nemenilo v tomto pripade, takze najdes info na stranke socialnej poistovne, pripadne starsie diskusie.

michaelabru
27. aug 2024

Určite sa informuj v soc. poistovni. Ja som mala nárok len na rodičovský príspevok, žiadna materská, nakoľko som bola na začiatku živnosti a neplatila som soc. odvody. Ak si do poistovne ale prispievala nejakú dobu (už neviem koľko je povinné), tak by ti to malo vyjsť. Ale ako vravím, sociálna poisťovňa ti poskytne potrebné aktuálne info.