Syn bude mať 3 roky. Kedy mám ísť na úrad práce?

gulabo
5. mar 2024

Dobry den zienky, prosim poradte mi.
Syn bude mat v july 3 roky, cize vtedy skonci aj rodicak. Predtym som taktiez samozrejme poberala Matersku. Mam sa hlasit na urad prace, 3 roky po zacati odoberania materskej, alebo az po skonceni rodicaku?

alenah31
5. mar 2024

@gulabo PP ti skončil tiež keď sa chceš ísť po skončení RD evidovať na ÚP? Inak stačí až v júli keď dovŕši tri roky. Len rozmýšľam, že ak si mala nárok na MD či si nemala nárok aj na podporu po skončení PP. Tú bolo treba čerpať do 2 rokov od ukončenia PP - teraz už bude neskoro aj keby v tom čase nárok bol.

aliziana
5. mar 2024

@gulabo ak neplánuješ do práce a chceš ísť na upsvar, tak po skončení rodičovskej dovolenky, nie až po skončení poberania RP, už na ďalší deň po 3. narodeninách prestávaš byť poistencom štátu

h2
5. mar 2024

@gulabo Nad možnosťou, že by si sa zamestnala, ani len neuvažuješ?

stannkal
5. mar 2024

@gulabo ide aj o to, kvôli čomu sa chceš hlásiť na úrad práce, nie je to tvoja povinnosť robiť to len preto, že dieťa dovŕši 3 roky.

marth16
5. mar 2024

@h2 načo sú takéto otázky? Žeby keďže je dieťa júlové, nastupuje do škôlky v septembri a samé ho doma asi nenechajú celé leto však 🤦?

marth16
5. mar 2024

@gulabo Pokiaľ chces pokryť iba obdobie kým dieťa v septembri nenastúpi do škôlky eviduj sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Vyhnes sa posielaniu na pohovory

gulabo
autor
5. mar 2024

dakujem zienky, dovody ma kazdy asi individualne.. nie neplanujem nastupit do zamestnania, planujem vyuzit moznost cerpat 6 mesiacov, pokial viem, davku v mezamestnanosti. kazdopadne PP mi trva, mam dat vypoved hned na druhy den po synovych narodeninach, a takisto HNED v ten den sa ist registrovat na urad? alebo to mozem do 10 dni od vypovede?
DAKUJEEEM VAM vsetkym za ochotu mi tomuto porozumiet 🙏

gulabo
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gulabo
autor
5. mar 2024

@stannkal chcem poberat davku v nezamestnanosti..umyselne , chcem.

marth16
5. mar 2024

@gulabo áno dovŕšením 3 rokov

gvenduska
5. mar 2024

Po skončení rodicaku keď dovŕši 3 roky zároveň nahlásiť kde dieťa bude

gulabo
autor
5. mar 2024

@h2 nie

zmrzlinka2021
5. mar 2024

@h2 ja rozmýšľam, či by ženy tu tolerovali mať doma takú lemru za partnera. Tu sa kiluje chlap vo zarába 800 eur, ale žena čo úmyselne nepracuje je ok. Ťa už nemusí život rodinu

81anina
5. mar 2024

@gulabo deň po narodeninách daj ukončenie PP dohodou zároveň je dobré v tento deň aj čerpať 1 deň dovolenky max 2 ak ti nejaká zostala zvyšok preplatiť. A nie nemusíš hneď v ten deň utekať na úrad práce je tam lehota neviem presne koľko 7az 10 dní

gulabo
autor
5. mar 2024

@81anina Dakujem ti velmi pekne za odpoved

gulabo
autor
5. mar 2024

@81anina nepoznas ma a sudis. ja svoju rodinu zivim tiez, dokonca velmi dobre, vyznam sa v inych veciach, ale v tomto som potrebovala poradit.

81anina
5. mar 2024

@zmrzlinka2021 predstav si aj ja som to tak urobila. V septembri nastúpil do škôlky vkuse takmer do leta bol chorý šla som sa zblázniť z toho neviem či by mi v práci tolerovali tak časté Očr.Poberala som pol roka najvyššiu podporu. Môj partner je SZČO bol rád že nemusel trčať doma so synom kým ja by som pracovala. Takže najhoršie obdobie skolkarskych soplov som prečkala na podpore. Po skončení podpory v júni som si našla prácu nastúpila v auguste a pracujem doteraz. Som preto Lemra ??? Nie len niesom blbá

81anina
5. mar 2024

@gulabo to asi nebolo pre mňa 🙂

gulabo
autor
5. mar 2024

@81anina neviem, prepac, je to mozne. len som reagovala na koment o "lemre"... ktory bol uplne "od-Veci"...

81anina
5. mar 2024

@gulabo v pohode hneď som vedela že si ma omylom označila malo to ísť pani zmrzlinke 🙂

gulabo
autor
5. mar 2024

@81anina presne tak, len nie som blba, a chcem vyuzit system, preco nie, ak mam na to pravo. mam trosku podobnu situaciu ako ty

81anina
5. mar 2024

@gulabo ani neváhaj keď môžu iste skupiny obyvateľstva celé roky zneužívať soc. systém môžme aj my si takto pomôcť. Ja pracujem v kuse od mojich 18r. okrem času keď som bola na materskej a rodicaku. V jednej firme odpracovaných 16 rokov. Tak mi je srdečne jedno čo si kto o mne myslí.

aliziana
5. mar 2024

@gulabo pozri si v skupine Navrat do prace po MD a RD ako najlepsie ziskat co najvyssou podporu a ci splnas podmienky...

rozculena
5. mar 2024

na ÚP sa treba hlásiť do 7 dní od skončenia PP,inak si budeš musieť doplácať odvody

bororka
19. mar 2024

@gulabo ahoj, ešte ti dám dodatok. Musím si ho sama overiť lepšie, ale teda ja to plánujem takto:
Moja dovŕši 25. v mesiaci 3 roky. Keď v daný mesiac dostaneš aj príspevok aj si dáš preplatiť dovolenku, nevyjde ti to na max.prispevok z UP. Je lepšie mať len čisto preplatenu dovolenku, z ktorej sa ti vypocitava základ. Teda ja si vycerpam dovolenku, v danom mesiaci a v novom si vezmem ešte pár dní a ostatok dám preplatiť.
Skús si to pohľadať, aby si sa zbytočne neošidila

bororka
19. mar 2024
gulabo
autor
19. apr 2024

@bororka ahoj, prosim mozme sa este ohladom tohto kontaktovat? 🙏🙏🙏

bororka
19. apr 2024

@gulabo ahoj, jasné píš

gulabo
autor
20. apr 2024

@bororka ahoj, dakujem 🙂
spominala si mi v poslednom komentari, aby som si davala pozor na cerpanie RD, zaroven dovolenku asi jeden den, zaroven evidovanie na urade prace nasledne, vsetko to prebehne v jednom mesiaci, a teda ze je tam rizoko znizenia vymeriavacieho zakladu v tomto pripade... uz si si tym presla? ja to budem riesit az pacas jula... 🙂

bororka
22. apr 2024

@gulabo nie, ja az koncom roka