Súbežná materská s ďaľším dieťaťom od januára 2019

igorhx
28. sep 2018

Zdravím,

neviem sa nikde dopátrať k tomu, či bola schválená zmena v materskej dovolenke, ktorá mala byť účinná od 1.januára 2019.
Táto má umožniť súbežnú MD pre oboch rodičov tak, že otec nastúpi na MD ku staršiemu dieťaťu a zároveň matka nastúpi na MD k bábätku.
Všade na webe sú len neaktuálne články z jari 2018, že tento návrh sa plánuje. Poslednú správu som našiel z júna 2018, že poslanci posunuli návrh do druhého čítania. A to je všetko.

Rád by som, ak by niekto, kto má aktuálne a overené info napísal, či to bolo schválené alebo nie. Snažil som sa nájsť to v zbierke, ale nepochodil som.

Ďakujem,

lejka01
28. sep 2018

Ahoj, bavili sme sa o tomto v inej diskusii s mamickami a teda padlo len take info, ze nie nie je to schvalene, ale ze ano malo by to byt schvalene od 1.1.2019. Jedna pani si pisala s panom Mihalom alebo niekym inym pretoze jej zle vysla MD a bolo jej povedane ze toto bude platne od 1.1.2019.....taaaakze uvidime 😀

majusqa77
28. sep 2018

nieje to schvalene

igorhx
autor
28. sep 2018

Ďakujem za odpovede. Takže čakáme, dúfame, že to do konca roka stihnú 😲

igorhx
autor
24. okt 2018

Vraj včera bol zákon úspešne odhlasovaný, ale neviem k tomu nájsť žiadnu správu v žiadnom médiu. Snažil som sa nájsť na webe NRSR, ale netuším, kde to tam hľadať ☹

lejka01
25. okt 2018

@igorhx tak to je parada 😉..hmmm no v tom sa neviem ani ja orientovat, mozno ze to bude o chvilu v spravach

pieskomil
25. okt 2018

@igorhx my to s manželom tiež sledujeme v napätí, bo tiež čakáme ďalší prírastok vo februári...manžel sa včera na dvoch portáloch dočítal, že to bude zrejme platne od toho 1.januara 2019, ale volal aj na socialnu poisťovňu, no tam mu povedali, že to ešte neodhlasovali.

mojitka13
25. okt 2018

Čaute, tento týždeň to odhlasovali.My sme to tiež sledovali.V decembri čakáme prírastok.

katarina1987
15. nov 2018

Ahojte, môžem prosím otazku? Malo by to byť teda platne od 1.1.2019. Staršia dcerka ma 2 roky a 3 mesiace. V júli bude mať 3 roky. Čakáme druhé bábo v decembri 2018, teda za mesiac. Môžeme obaja s manželom poberať materské? Ja na novorodeniatko a manzel na staršiu dcéru? A dôležitá otázka, ktorú som sa ale že absolútne nikde nedocitala, môže zároveň manzel chodiť do prace? Ďakujem veľmi pekne

majusqa77
15. nov 2018

@katarina1987 otec na materskej je tu kvantum tem...

kaporka
15. nov 2018

Inak k mozem poradit na fb je stranka jozefa mihala tam mu staci napisat neviem ci to on pise alebo kto ale odpise.. mna zaujimala vlastne ta dalsia materska nadvezujuca ako bolo uvadzane ze nebude mensia, no v mojom pripade som zmenila zamestnavatela ale prvu mam od predosleho a tu dalsiu uz budem mat nizsiu...

igorhx
autor
16. nov 2018

Ja som absolvoval minulý týždeň prednášku vo Vajnoroch, človek sa dozvedel kopec zaujímavých vecí. A naozaj odporúčam kúpiť si tú jeho knihu Materská 2019, je tam množstvo konkrétnych príkladov, čo a ako a naozaj to hodne pomôže. V skratke sa vysvetliť ten zákon rozhodne nedá a myslím, že bežný človek ani nemá šancu pochopiť, čo vlastne môže a čo nemôže a ako má veci spraviť len z toho, že si prečíta samotný zákon...
Čo sa týka tej práce popri materskej, to je asi najväčší problém. Dá sa to, ale manžel sa musí zamestnať ideálne v inej firme na inej pracovnej pozícii na menší úväzok. Ak sa zamestná na plný, alebo v tej istej firme, alebo na tú istú prácu, tak to SocPoist vyhodnotí ako špekulatívny ťah a materskú odoprie.

kaporka
16. nov 2018

@igorhx a ak je ako szčo???

ewelin55
2. jan 2019

Dobry den.Mna by zaujimalo, mame 8 mes. syna.Ja som na RD a planuje ist teraz na MD otec.Ja si pozastavim poberanie RD a mozem ostat s dietatom doma ? Alebo musim nastupit do prace alebo si zobrat neplatene volno ? Resp. budem na neplatenej RD a odvody si budem platit sama ?

A ak by sme pockali a otec isiel na MD k starsiemu dietatu (planujeme dalsie) a je ako SZCO tak moze pracovat ?
Dakujem za rady 🙂

majusqa77
2. jan 2019

@ewelin55 ty pozastavis rp. Na rd ostavas dalej

ewelin55
2. jan 2019

@majusqa77 a teda kto za mna plati odvody ?

evittam
2. jan 2019

@ewelin55 Odvody do ZP sama, novela zakona o ZP platna od 30.12.2018. Stat už nebude platiť odvody obom rodicom lebo sa starajú o jedno dieťa.

ewelin55
2. jan 2019

@evittam ano to viem ze uz sa zena nemoze prihlasit do ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov... cize spravne, odvody si budem platit sama a ostavam s dietatom doma na RD. A zamestnavatelovi nieco oznamujem ? Myslim ze nie vsak ?

evittam
2. jan 2019

@ewelin55 Presne tak.

maria455
4. jan 2019

Dobrý deň ,chcem sa opytat,keď chce manžel nastúpiť na súbežnú matersku ,musí byt 270 dni nemocenský poistený ,keďže pol roka prerušil živnosť a nič si neplatil,niekde som čítala ,že musí byt za posledných 3 rokov nemocensky poistený,neviete mi poradiť ,ako je to?Dakujem

evittam
4. jan 2019

@maria455 Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NPza posledne dva roky pred nástupom na MD (u muzov). Cize ak chce napr.ziadat o MD od 1.2.2019 tak je to obdobie od 1.2.2017-1.2.2019. Dalej musí byt NP aktívne alebo musi byt v OL-ta je u mužov 7dni od skončenia PP, DNP. Nemusí to byť súbežne.

maria455
4. jan 2019

@evittam ďakujem za odpoved!a čo by ste mi poradili v našom pripade,aby sa čím skôr zamestnal ,aby sme to stihli na staršie dieťa ktoré má teraz 1,5 roka?alebo ako by ste to vy riešili...ďakujem krásne

evittam
4. jan 2019

@maria455 A to ja mam odkial vediet?! Malo informacii.