Striedačka na rodičovskej dovolenke

indie6
18. jan 2014

Chcem sa poradiť... pravdepodobne budem musieť ísť do práce - HPP. Malá bude mať pomaly 11 mesiacov. Pred pôrodom som nebola zamestnaná - bola som na úrade práce.
Na rodičovskej by ostal otec, na neho by sa aj prepísali príspevky (rodičovský, prídavok na dieťa).
Chcem sa opýtať, či sa musím ísť niekam hlásiť (úrad práce, sociálka a pod.) a nahlásiť či vypísať nejaké tlačivo o tom, že chcem ukončiť rodičovskú dovolenku, alebo to za mňa spraví zamestnávateľ? Ďakujem.

havana_frost
18. jan 2014

@indie6 Ak by otec spĺňal podmienky, tak môže ísť aj na materskú - tá je lepšie platená (270 dní nemocenského poistenia v ostatných 2 rokoch, poistný pomer alebo ochranná lehota trvá).
Na UPSVaR to budete hlásiť tak či tak, keďže budete realizovať výmenu. Ak si V SP dôchodkovo poistená, tak tam sa treba odhlásiť.
A inak, popri rodičovskej môžeš pracovať, takže nemusíte sa vôbec striedať, pôjdeš do práce a budeš poberať aj rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa. Prípadne môžeš žiadať o príspevok na starostlivosť, to je do 230 eur na jasle, je vyšší a musíš popri tom pracovať. Táto informácia môže byť neúplná, píšem iba čo viem.

indie6
autor
18. jan 2014

to otec žiaľ nespĺňa, asi by mu vyšiel len ten rodičovský príspevok... dôchodkovo poistená som
Ďakujem za informácie.

slavka034
19. jan 2014

@havana_frost materskú dávku poberať nemôže veď dieťa má 11 mesiacov)
@indie6 ty máš len povinnosť sa odhlásiť z dôchodkového poistenia na Sociálnej poisťovni ,zamestnávateľ ťa po nástupe opäť na poistenie prihlási.Hlásiť na UPSVaR nemusíš nič,RP ti bude vyplácaný do 3 rokov dieťaťa.

havana_frost
19. jan 2014

@slavka034 A dokedy podľa teba možno čerpať materskú dovolenku? Matke vzniká nárok najneskôr pôrodom a trvá 34, resp. 37 týždňov - tam je to jasné. Ale inému poistencovi (otcovi) vzniká nárok prevzatím a trvá 28 týždňov. Citujem exaktne zo zákona, § 49 posledná veta: Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. 😉

indie6
autor
19. jan 2014

@slavka034 to viem, že rodičovský príspevok sa vypláca do 3 rokov veku, ale mne ho predsa už vyplácať nemôžu, môj zárobok bude vyšší ako zárobok povolený matkám na materskej/rodičovskej (čo je cca 160 € - neviem presne), čiže ho bude poberať otec, však?

majusqa77
19. jan 2014

@indie6 nieje pravda, ze popri rodicovskej je obmedzeny prijem. mozes zarobit kolkokolvek a na rodicak mas narok vzdy. ten je viazany na vek dietata a nie na tvoj prijem

slavka034
19. jan 2014

@indie6 pokiaľ viem a mám infošky z UPSVaR tak príjem matky nie je nijako ohraničený.🙂čiže pracovať môžeš,zarábať tiež ,ja som nehlásila,že pracujem,iba som sa odhlásila z dôchodkového poistenia na Sociálnej poisťovni..
@havana_frost takže v podstate ak po vyčerpaní materskej dávky,čo je približne v 6 mesiaci dieťatka,nárok na MD zanikne a vznikne na rodičovský príspevok,matka ho poberá cca pol roka..Potom sa na starostlivosť o dieťa prihlási otec,bude poberať materskú dávku alebo len rodičovský príspevok?..
ja som to pochopila tak,že prevzatím sa rozumie,ak je matka v čase prevzatia na MD ,ide pracovať a MD prepíše na otca dieťaťa,nie už keď nárok na materskú dávku skončil..🙂

havana_frost
19. jan 2014

@slavka034 Nárok každého poistenca sa posudzuje samostatne. Takže v tvojej otázke, áno - otec môže ísť na materskú (nie RD ale MD) po matke, nemusí to byť ani bezprostredne po, hocikedy do 3 rokov veku. Podmienkou je, aby matka nepoberala ani materské ani rodičovský príspevok a aby dieťa malo do 3 rokov. A samozrejme všetko to, čo musí spĺňať matka, aby mala nárok na MD (270 dní nemocenského poistenia + poistný vzťah alebo ochranná lehota musí trvať). V tvojom príklade môže otec poberať materské, ak matka nepoberá rodičovský príspevok - o tom sa dokladá potvrdenie z UPSVaR, práve som to absolvovala 🙂
Matka môže byť na materskej celú dobu a potom môže ísť otec, takže spolu môžu byť na materskej a poberať materské 37 (matka) + 28 (otec) týždňov. Nemusia si materskú prehodiť "za behu", kým MD matky trvá, ak si to myslela.
A vtedy otec poberá materské, nie rodičovský príspevok.

slavka034
19. jan 2014

@havana_frost ´dakujem veľmi pekne za vysvetlenie 🙂

indie6
autor
19. jan 2014

@majusqa77
@slavka034 fiha, tak toto je pre mňa veľká novinka, ja som si myslela, že pokiaľ matka už na rodičovskej (teda po polroku veku dieťaťa) poberá rodičovský príspevok, tak pracovať môže maximálne tak na dohodu s obmedzeným príjmom. Čiže to znamená, že aj keby som pracovala na hlavný pracovný pomer, tak by mohol ostať rodičovský príspevok napísaný na mňa? Aj keď oficiálne by bol na rodičovskej dovolenke otec? A môže zarábať aj on normálne? Lebo vraj ak obaja rodičia pracujú na HPP, tak musia preukázať, že dieťa je za ten čas v nejakom zariadení (jasle, škôlka)...

majusqa77
19. jan 2014

@havana_frost fuha, tak toto je zaujimava info aj pre mna, kedze uvazujeme, ze po materskej ostane doma muz.. ..tym padom bude urcite vyhodnejsie, aby siel na MD a az potom na RD... ..prosim, kde sa to potom vybavuje a ake doklady k tomu bude potrebovat? (lebo uz asi nie papier od gyndosa 🙂 ) dakujem 🙂

majusqa77
19. jan 2014

@indie6 mozete robit obaja, jeden z vas bude brat rodicak a nemusis nic preukazovat. s babom moze byt teta, babka, opatrovatelka,....

slavka034
19. jan 2014

@indie6 preukazovať nemusíš nič nikde a nikomu či pracuješ ty sama alebo pracujete obaja 🙂 To, že treba preukazovať kto a kde sa stará o dieťaťa,platí až od 3 rokov ,takže s tým by som si hlavu nelámala 🙂 Oficiálnme budeš na RP ty a s dieťaťom bude otec.Zamestná sa otec,s dieťaťom bude babka alebo bude v škôlke,jasliach))

havana_frost
19. jan 2014

@majusqa77 Na (hociktorej) SP si vypýta žiadosť o materské (lebo gynekológa asi nemá 🙂, vyplní časť C a dá zamestnávateľovi ako aj poistenkyňa. Zamestnávateľ potvrdí a pošle do SP, ktorá vykonáva nemocenské poistenie otca (podľa sídla zamestnávateľa). V mojom prípade sme to robili sami, lebo manžel je v ochrannej lehote (pri mužovi len 7 dní). Doložili sme potvrdenie z UPSVaR, že ani jeden nepoberáme rodičovský príspevok a moje čestné vyhlásenie, že nepoberám MD. To je všetko 🙂

majusqa77
19. jan 2014

@havana_frost dakujem!

indie6
autor
19. jan 2014

@slavka034 no práveže teraz mi priateľ hovorí, že to preukazovanie s kým a kde je dieťa sa menilo... od 1.1.2014 sa to preukazovať musí, či je v jasliach, či doma s babkou alebo opatrovateľkou...
no a to s tým zarábaním popri rodičovskej je blbosť podľa mňa, nejde mi to do hlavy... však príspevok má matka resp. rodina práve preto, že nepracuje matka... a pokiaľ už pracuje, tak naňho nárok nemá...

slavka034
19. jan 2014

@indie6 to hlasenie plati pre deti az od 3 rokov,tvoje nema ani rok🙂 urcite je to tak,ale ked priatel hovori inak,ja so svojou pravdou ustupim🙂 🙂 a co sa tyka zarabania popri rodicovskom,blbost to nie: je-) mozes pracovat ako dlho chces,kde chces,mozes zarobit kolko chces.Rodicovsky sa vyplaca kazdemu opravnenemu ziadatelovi do 3 rokov dietata,ci zaraba minimalnu mzdu,alebo miliony🙂 🙂 ale tak milionar nie je odkazany na 203 eur od statu🙂 🙂 ak nechces tie peniaze navyse od statu,staci zajst na odd.socialnych davok a povedat im,ze nech ti ich neposielaju🙂 🙂 🙂 🙂

indie6
autor
19. jan 2014

@slavka034 ale jasné, že chcem tie peniaze :D to už by som bola hlúpa fakt, no len som z toho prekvapená veľmi... ak by to bolo takto, tak by sme ten príspevok vôbec nemuseli prehadzovať na otca... ešte si to zistím na našom upsvar-e

slavka034
19. jan 2014

@indie6 tam ti povedia to isté čo aj tu)) mimochodom,UPSVaR-u nehlásiš že pracuješ)) ale radšej zájdi,nech máš dušu na pokoji 🙂 neradia ti tu náhodou maminky,ktoré už tým prešli,čiže pracujú a poberajú RP)))

evita68
19. jan 2014

@indie6
@slavka034 slavka má pravdu.. a je to tak tuším od roku 2011 🙂

indie6
autor
20. jan 2014

@slavka034 ďakujem za rady, no ja som si radšej zavolala, nesmiete to brať ako urážku, fuu, lebo tu na koníku som už kadejaké mylné rady dostala, čiže som trochu viac opatrná. Hmm, no ale je to tak, ako si vravela 🙂) môžem pracovať normálne, a rodičovský mi ostáva, aj otec môže pracovať... čiže super, jediné, čo asi budem musieť urobiť, ak začnem pracovať, je odhlásiť sa z dôchodkového poistenia v sociálke

slavka034
20. jan 2014

@indie6 v pohode 🙂 Dôveruj ,ale preveruj 🙂 a áno musíš sa odhlásiť z dôchodkového ,kedže to platí štát za teba a potom to bude platiť zamestnávateľ)

kamilkka
20. jan 2014

@indie6 naozaj je to tak, že ti tých 200 eur RP ostáva iked pracuješ... maš to do 3 rokov veku dieťaťa bez ohľadu na to, či sedíš doma alebo robíš... ak nám tu neveríš, tak nezakladaj taketo otazky ale chod rovno na urady 😉
ja som pracovala 3 mesiace ked mal malý 11 mesiacov, počas tých 3 mesiacov bol na RD manžel, aby nemusel platiť odvody za seba... 200 eur nam chodilo furt a nič som nikomu nehlasila, jedine na socialke som sa odhlasila, čo sa týka dochodkoveho, prihlasila manžela a potom po 3 mesiacoch, ked som znova nastupila na RD ja, tak som sa prihlasila a manžela odhlasila... toť vsjo 🙂

dnpo
28. jan 2014

@slavka034 ahoj,vies mi poradit?som na RP do 16.6:2014 ku 1.2.2014 dostanem vypoved rusi sa firma,,ak by som chcela brat max podporu ,vyberiem si 1 den RD 31.1.2014, kolko dni by mi trebalo dat preplatit ?a este jednu otazocku manzel je na UPSVAR a pracuje na dohodu dal by sa na neho prepisat RP bude moct byt este na podpore?neviem sa v tom zorientovat.dakujem

slavka034
28. jan 2014

@dnpo ahoj,v prvej otazke,teda v mojej odpovedi,si nie som ista,ale myslim,ze staci cerpat jeden den dovolenky,aby vysla vysoka podpora,oznacim @zalka , urcite poradi,nechcem zavadzat alebo dat nedobru odpoved🙂 mozem ale za urad prade:takze ak je manzel na UP nemoze poberat aj rodicovsky.Prepisat na neho RP mozes,moze robit aj n a dohodu+bude poberat RP,pokial ty budes cerpat podporu v nezamestnanosti.Ale mozes to urobit aj tak,ze evidovat sa na UP pojdes az po skonceni RP,toho 16.6.2014, aj vtedy mas narok na podporu🙂

dnpo
28. jan 2014

@slavka034 dik napisem jej zalke

mrnusikz
28. jan 2014

Ahojte, mozem sa spytat? Zaujala ma tema. Uvazujem ze po skonceni MD (dostavam zo zamestnania plus DNP) by som sa akoze vratila do prace na cca 2 mesiace, pricom by som si vybrala dovolenku co som si nedala preplatit pred nastupom na MD a zatial by o rodicovsky poziadal manzel, ktory je zivnostnik a tak by sme boli chvilku obaja doma. Po vycerpani vsetkych dni dovolenky by bol z manzela opat zivnostnik a ja by som nastupila na rodicovsku. Ako to vsetko treba potom vybavit? Mozeme pocas mojej dovolenky obaja poberat rodicovsky? Ci to tu nespravne chapem? Dakujem za info a ospravedlnujem sa ze som napisala sem :D

kamilkka
29. jan 2014

@mrnusikz ja som to urobila presne tak isto 🙂
po skončení MD som poberala ešte 2 mesiace RP, potom som akože nastupila do roboty... vyčerpala som dovolenku a ešte mesiac pomedzi to marodovala... vtedy bol moj manžel na RD, prispevok som nadalej poberala ja, ale manžel si za ten čas neplatil odvody za seba... potom som ja zasa nastupila na rodičovsku a manžel zasa normalne do roboty, hlasila som iba dva papiere na socialke... ide len o to že sme ušetrili odvody za manžela počas tých 2 mesiacov... zarobiť sme na tom nezarobili lebo tých 200 eur je furt jednakých.

kamilkka
29. jan 2014

hej a ešte zdravotna poisťovňa - sory zabudla som, ale to hlasil len manžel, lebo za mňa to urobil zamestnavateľ

mrnusikz
29. jan 2014

Jeej, super, tak nejako to planujeme aj my, aby proste nemusel platit odvody a mohol byt chvilku s nami doma. Som rada ze to tak ide. Po skonceni MD teda nastupim akoze do prace, vyberiem si dovolenku a zatial si manzel nahlasi rodicovsky a nemusi tym padom platit odvody a ked mne dovolenka skonci zas nastupim na rodicovsku ja a on pijde do prace a zacne si platit. A ten rodicovsky mi moze teda chodit aj ked budem brat plat z prace pocas dovolenky? Som rada ze to niekto takto urobil, nam to iba jedna pani spominala ze by to slo ale u nas na SP a ZP su skupi na radu tak sme nevedeli co a ako vybavit.