Strata zamestnania, tehotenstvo, PN

lea1988
26. jan 2021

Ahojte,

Tato tema tu uz bola rozoberana viac jrat, aj tak by som vsak potrebovala poradit konkretne v mojom pripade, nakolko je to pre mna nova situacia.

V decembri sme ako pobocka bemenovanej banky obdrzali od zamestnavatela vypoved, nakolko nam zrusili pobocku v danom meste. Aktualne nam plynie 2j mesacna vypovedna lehota (januar, februar). Od 18 decembra 2020 sme doma na prekazkach a plat nam normalne bezi. Medzitym som zistila, ze som tehotna, cize tehotna som bola este pred vypovedou. Momentalne som v 13tyzdni + 4 dni.Nakolko je situacia aka je, rada by som sla na PN. Moj gynekolog s tym problem nema, akurat ma zaujima, ci ist na pn az od 1.3. 2021 a pnka sa mi bude vyratavat z predchadzajuceho zamestnania respektive z posledneho zamestnania a 6 tytdnov pred porodom mam ist na matersku?

juliatriscova
26. jan 2021

@lea1988 ak pôjdeš teraz na pn, tak prvých 10 dní platí zamestnávateľ a zvyšných sociálna........rozhodujúce obdobie pre materskú bude rok 2020.......

ivkazba
26. jan 2021

Ako už písala Julia, MP sa ti počíta z príjmu za 2020, pokiaľ sa v tomto roku nezamestnáš. A na MD nastúpiš 6 týždňov pred TP (z ochrannej lehoty sa skôr nedá). Ja by som na PN išla až o skončení PP, ak ti teraz ešte beží plat, tak je predsa o dosť vyšší ako by bola PN.

lea1988
autor
26. jan 2021

@ivkazba dakujem velmi pekne za odpoved len teraz este dumam co sa mi viac financne oplati ci urad prace alebo pnka :/

lea1988
autor
26. jan 2021

@juliatriscova dakujem krasne za odpoved

aurorastone
26. jan 2021

@lea1988 PN je o čosi viac ako podpora, mne to robilo nejakých 45 eur rozdiel

juliatriscova
26. jan 2021

@aurorastone tak podpora je 50% a pn je 55%.......

aurorastone
26. jan 2021

@juliatriscova no ved to som aj napísala, že PN je viac, akurát nie v percentách 🙂

lea1988
autor
26. jan 2021

@juliatriscova oki dakujem velmi fakt! Konecne viem co dalej 🙂

lea1988
autor
26. jan 2021

Dakujem Vam vsetkym baby! Ste skvele. Pekny den vsetkym 🙂

veronika_pb
26. jan 2021

PN sa ti viac oplati, je to 55%, akurat teda musis dodrziavat vychadzky .. po skonceni PP mozes ist na PN v ochrannej lehote 7 dni, cize pocas prveho marcoveho tyzdna .. ako tehotna mas ochrannu lehotu 8 mesiacov, cize mozes ist na PN kludne aj v auguste napriklad .. a na podporu mozes ist dokonca az po materskej, namiesto rodicaku (keby napr. otec dietata chce ist na matersku, tak by si nemusela za seba platit nemocenske)

lea1988
autor
26. jan 2021

@veronika_pb dakujem velmi pekne za radu 🙂