Starí rodičia na materskej s vnukom. Ako je to s príspevkom?

demelza
25. aug 2011

ahojte, chcela by som vediet ci ma niektora skusenost s tym, aby na materskej ostali s vnucikom/vnuckou stara mama alebo stary otec. ako je to potom s poberanim materskej a pod?

gapa
25. aug 2011

@demelza
babka by si musela dieťa osvojiť, aby mala nárok na materské a musela by byť dôch.poistená aspon 270dní v obdbí dva roky pred narodením dieťaťa (alebo možno pred osvojením?, treba pozrieť myslím § 49 Zákona o soc.poistení).

No ak si napr. založí živnosť na opatrovanie, tak podla terajšieho zákona, ak by si jej platila 230eur mesačne, tak by ti UPSVaR na základe preukázania vynaloženia týchto nákladov túto sumu vyplácal. Ale ako to bude v r.2012, či nejaké zmeny?

demelza
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
25. aug 2011

@demelza a ty mas rodicovsky prispevok ci matersku?

demelza
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macka23
25. aug 2011

@demelza ja tomu vsetkemu rozumiem tak, ze ked poberas materske, nemozes zaroven aj pracovat. Materska trva bude myslim od noveho roka 40tyzdnov, potom prechadzas na RD, pocas RD mozes poberat RD a aj pracovat, s tym, ze dietatko ti mozu strazit trebars aj rodicia. Ale to je vsetko hypoteticky, lebo ktovie co bude v roku 2012. Ale nerozumiem preco chces poberat materske a aj prispevok na starostlivost /neviem ci sa to da naraz/ , to ako hned malinkate babo das niekomu nech sa ti on stara a ty budes ako robit co? Pracovat? 😕

demelza
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macka23
25. aug 2011

@demelza vies ze som o tej pariskovej minule premyslala? max materska je asi 650eur ak sa nemylim, tak jej sa asi viac oplati ist pracovat, a asi nepobera materske ale rovno zasa vyplatu 😕 inak si to neviem vysvetlit 🙂
Ked si na rodicaku, tak v pohode mozes pracovat...dokonca je mozno jednoduchsie poberat rodicak, ako vybavovat prispevok na starostlivost /teda v pripade ak tie naklady na opateru dietatka nie su viac ako rodicak 🙂 /
Pekny vecer 🙂