Sťahovanie sa do Čiech počas rodičovskej dovolenky

wized
4. feb 2013

Chcem sa spýtat ci mate nejaku skusenost s tým ,že ste sa stahovali do ineho štatu aj s dietatom este pocas MD. ?? Ja sa planujem prestahovat do CZ ale neviem ako to bude s materskou ? Pokial seba aj dieta prehlasim na zdravotnu a socialnu poistovnu tam u nich ,bude mi ich stat vyplacat aj matersku ? A co vsetko vlastne k tomu este treba ?

mirka1611
4. feb 2013

Ahoj, ja zijem teraz v čr tiez, mam malinke babo. Nechala som si trvaly pobyt na slovensku, a kym to tak je, tak aj matersku mi budu vyplacat. Maleho som este nenahlasila do čr, ale myslim ze nanho sa to nevzťahuje. Matersku ti vyplacaju podla toho kde si bola zamestnana, bez ohladu na to, kde sa prave nachadzas.

wized
autor
4. feb 2013

No ja som nepracovala ja mam matersku len od statu ,takže to nieje moj pripad . A ked si maleho nenahlasila nemas tam ani zdravotnu ? Ked tio mali ochorie jazdis s nim na SR doktorke alebo co ? 😖

dadushe
4. feb 2013

@mirka1611 Mateřské dávky nevim, ale co se týká rodičovských dávek, tak to bohužel není pravda (to, že ti je vyplácí stát, ve kterým jsi zaměstnaná nehledě na to, že žiješ v jiném). EU vymyslela super buzeraci pro matky. Mám teda opačný případ, jsem Češka a stěhuju se na SK.Česká strana po matkách nově požaduje pravidelně vyplňovat dotazník o faktickém místě pobytu /kde aktuálně bydlím, kam mé dítě chodí do školky, kam chodím na kroužky., kde manžel pracuje, kde se cítím být doma, dokládat nájemní smlouvu.....fakt pakárna) a pokud český úřad zjistí, že v ČR nebydlím, zastaví mi rodičovskou s tím, ať si požádám ve státu v kterém fakticky aktuálně žiju (platí pouze pokud je to stát EU). S tímhle dotazníkem už mám své zkušenosti, protože jsem to musela vyplňovat už dřív, jelikož mám manžela Slováka (každý půl rok dokládat, že pracuje v ČR, kdyby byl ze Zambezi, nic by se neřešilo 😠 😠 😠 😠 ), teď se to vztahuje na všechny české maminky. Pravidelně mi ty dávky zastavují 😠 😠 😠 😠 dokud nedoložím. Pokud to platí v ČR, pochybuju, že to EU neprosadila i na Slovensku, poptej se ....Takže ano, pokud doložíš, že v ČR bydlíš, česká strana ti bude vyplácet rodičovskou v korunách ve výši, na kterou máš nárok na SK, tam ti jí stopnou...mě tahle byrokracie čeká za měsíc. Nejhorší je, když narazíš na důru úřednici, známá takhle musela schovávat bloky z nákupů aby jí uvěřila a pustila dávky 😝

wized
autor
4. feb 2013

Hmmm, takže to asi nebude take lahke ako som si myslela . Tak pokial budem mat vybavený prechodný pobyt v Prahe tak snad to bude možne aby mi matersku posielali tam . Mne ide hlavne o to aby som tam ja a aj moj syn mali zdravotnu positovnu a aby sme tam normalne mohli ist k lekarovi keby nieco . Inak sa za vysetrenie na europsku zdr. karticku platia nehorazne peniaze . Ja som v Prahe bola 2roky mala som tam vsetky tieto uradne veci zariadene ,akurat že som sa vratila na SR ked som otehotnela a teraz by som chcela ist spet a maleho tam dat aj do skolky .
@dadushe

mirka1611
4. feb 2013

@wized no ja som v stadiu riesenia prechodneho pobytu, je to na dlho :( ako keby som bola ukrajinec... otrasne dokladovačky, behačky... maly ma automaticky poistku zdravotnu po manželovi, on je čech a ma trvaly pobyt v čr. A ja si lekarov vybavujem na slovensku, kedze sme tu často...

wized
autor
4. feb 2013

@mirka1611 vsak ale ked mas manžela cecha mala by si dostat ceske obcianstvo automaticky ,nie??? ja prechodný pobyt vybavený mam od kedy som tam bola ,to som si riesila na cudzineckej policii v prahe .

dadushe
4. feb 2013

@wized S tou zdravotní pojišťovnou je to taky radost...kvůli tomu teď nemůžu řešit slovenskou školku, protože dokud nebude mít dcera slovenské zdravotní pojištění, tak mi jí nevezmou a to pojištění nedostanu, dokud tu nebude mít dcera trvalý pobyt (a to je manžel Slovák s trvalým pobytem na SK 😕 WTF???!).. budu si na to muset ještě posvítit, protože se mi to zdá jako totální kravina. V ČR dítě nepotřebuje mít trvalý pobyt, aby bylo u české VZP pojišťovny, kam automaticky jdou všichni cizinci. Jinak ti teda přeju, abys narazila na vstřícnou paní, která ti uzná faktický pobyt v Praze, samozřejmě počítej s tím, že to budeš muset dokládat pravidelně, že tam žijete (př. nájemní smlouva, pracovní smlouva manžela...co si vymyslí). Potom si to ještě musí český úřad vyřídit se slovenským, což teda díkybohu není zase taková dlouhá doba jako když se kamarádka Němka stěhovala do Čech. Tam se půl roku mohla chodit pást, než jí začali rodičovskou vyplácet.. 😠 Tak holky hodně sil v boji s byrokracií 😉

wized
autor
4. feb 2013

@dadushe Vždy som neznasala tieto uradne kraviny 😖 sami v tom maju podla mna bordel . Kamaratka mi nedavno volala že nevie co ma robit lebo po prestahpovani do CZ a vybavovani uradov jej napisali že musi cakat na pridelenie RČ co je dobra sprostost kedže RČ nemaju akurat tak ukrajinci , podla mna tie ženske co tam pracuju ani neovladaju poriadne vsetky tie ich zakony atd.
To je fakt aby clovek natrafil na tetusku ktora bude ochotna riesit to a neposle ma do prdele . 🙄

nikolkaa23
9. jún 2013

ahojte ja sa stahujem tiez buduci mesiac do plzne mam 8mesacnu dcerku,no pred porodom som tam zila 4roky akurat som sa vratila na sk pred porodom,priatel je tiez slovak,tam pracuje,na socialke mi povedali aby som podala pisomnu ziadost,aby mi zrušili tu rodičovský príspevok,ale počula som ze to je kravina,ze v cechach mi to oni maju dat zrušit ked tak,aby sa nestalo ze by som bola bez penazí..akurat neviem ci sa mam odhlasit z poistovne,ked pojdem prec či vobec budeme poistení tam v cz 😕

wized
autor
25. júl 2013

@nikolkaa23 no ved to aj ja v tom mam trochu chaos, najviac sa bojim toho z ked sa tu odhlasim z uradu tak ze v CZ budu nejak vymyslat a nebudu mi chciet vyplacat matersku , alebo podobne
Ale inak to mam rovnako tiez som zila 2 roky v prahe a potom som sa vratila ked som bola asi v 5tom mesiaci sem