Spätné vyplatenie rodičovského pri predĺženej rodičovskej

paula0810
7. feb 2014

Ahoj maminy, potrebujem vediet ci sa rodicovsky prispevok vyplaca aj spatne. Som na neplatenej predlzenej rodicovskej dovolenke. Nedavno som sa ale dozvedela, ze mam narok na platenu kedze dcerka ma od narodenia zdravotne problemy ( rec, srdiecko ), chodime na rozne vysetrenia. Ma 5 rokov, ale netusila som ze sa to da vybavit. Momentalne mame podanu ziadost a vyzera to tak ze nam to uznaju. Nemate niekto skusenosti s tym, ci to vyplacaju aj spatne? Niekde som citala ze maximalne pol roka, pani na urade mi nevedela odpovedat ( ved co som aj od nej cakala 😒 ). Ak je to pravda tak mi to pride trochu nespravodlive, pretoze mna o tom nikto neoboznamil, hoci vedeli ze dieta ma zdravotne problemy. Ked som prechadzala na neplatenu tak som sa bola pytat ci nemam na nieco narok a oni mi povedali, ze akoze co od nich chcem, ze mam uvedeneho otca vrodnom liste, nech sa vraj stara.. Vopred dakujem za rady zienky, uz som fakt zufala ☹ ☹ ☹

lucia20
7. feb 2014

Vyplacaju aj spatne, ale za ake dlhe obdobie to neviem. Hlavne zalezi od toho, odkedy ti rodicovsky priznaju.

maznacik007
7. feb 2014

tak ako to pise lucia .... zavisi od posudku co ti tam daju .... ale maximalne sest mesiacov dozadu ... najprv pockaj ci ti to schvalia, ale ak mala vazne problemy so srdieckom ... tak ti to mali navhnut samy lekari ... ved predsa ti museli pisat aj ked sla do skolky ake ma rezimove opatrenia a tak ... 😒

paula0810
autor
7. feb 2014

@maznacik007 vies my mame taku skvelu doktorku, ze tej je uplne jedno na ake vysetrenia chodime. Hnevam sa na vsetkych, na doktorov, na urady a hlavne sama na seba ze som na to neprisla skor. Ved ten rodicovsky nie je mala suma, hlavne ked si predstavim ze sme ho mali poberat od tretieho roku, ved to je do dnesneho dna nieco cez 5000 euro!!! V skolke musela byt integrovana, aj to na podnet samotnej ucitelky.

maznacik007
7. feb 2014

tak toto inak nebude riesit nikto za teba .... a mala ma nejaku srdcovu vadu? lebo my tiez chodime na kardio ale na kontroly len ... moj nebol na srdiecko operovany ... len ma selest, a este nieco s chlopnickami ... al ena to nema ziadne obmedzenia ...my sme davali na ine diagnozy tu predlzenu ... na rec velmi neuznavaju ... teda neviem co presne to znamena ci je tam autizmus, dysfazka a tak ...

ved uvidis ci ti to schvalia.. 😉

a v akom zmysle ti ju integrovali v skolke? ja sa len pytam lebo moj neni integrovany ani som nevedela ze sa to da v skolke ...on robi vsetko tak ako ostatni ... akurat tam toho vela nenachodi ... ale hadam teraz uz aj bude chodit ... inak ma trafi uz ... 😀

paula0810
autor
7. feb 2014

@maznacik007 Mala ma vrodenu srdcovu vadu- defekt medzikomorovej priehradky. Operacii sme sa chvalabohu vyhli, ale sme tam pravidelne sledovani, teraz sice len raz za rok, no predtym castejsie. Dalej ma oneskoreny PM vyvin, z coho pramenia aj poruchy reci- konkretne dyslalia. Chodime s nou kvoli tej reci k neurologicke, logopedicke a raz za rok do recoveho centra do Bratislavy na komplexne vysetrenie. Este chodime aj na ocne, nosi okuliare. Myslim si ze to nie je malo na priznanie prispevku, okrem toho je to financne dost narocne..Autizmus nema. Chlapcek od nas zo skolky ma astmu a prispevok poberaju, tak neviem podla coho to posudzuju, pozerala som tie ich tabulky-sodoma gomora 😒 A integrovali ju z toho dovodu, aby jej ucitelka mohla vytvorit individualny plan kvoli tej reci kedze sme ju nechceli davat do specialnej skolky-nema totiz telesne postihnutie a aj mozog je vporiadku. Ake diagnozy ste mali vy?

maznacik007
7. feb 2014

@paula0810 my sme davali na posudenie len dve spravy ... jednu od jeho pedopsychiatra a jednu od imunoalergologicky ... vsade sme chodilii viac ako rok nez sme ziadali ....
pedopsychiatra tak my sme mali poruchy spravania a socialneho fungovania, uzskostne stavy a este cosi ... tu uz aktualne nechodime chodime na take stimulacny program k psychologovi
plus ku klinickej logopedicke ... lebo tiez ma problem s vyslovnostou ale tak to je pomerne bezne dneska
imunoalergologicka ... moj ma poruchy imunity a musi dlhodoo brat na to lieky ... teraz sme uz po lieceni a vybere mandli tak je to o kusok lepsie ale lieky aktualne posl. rok a pol Imunor, na alergie berie zyrtec tam chodime tak kazde styri mesiace ... teraz mu robia nejake dalsie testy lebo mu zle nejake povychadzali ... ale teda podstatne zlepsenie ... ale lieky ma este stale...
endokrinologia ... mame poruchu rastu tam kazdy pol rok ... klasika odbery, rtg zapastia, moc... merania... berie len vitaminy ma len 106 cm a uz bude mat 6 rokov
kardio ... len sledovany raz za rok
neurologia je tam s velkou pravdepodonostou podla psychologa, logo ADHD teraz ideme na EEG a daju uz def. diagnozu ... ale kedysi chodil k neurologovi lebo mal nalezy ako babenko ...
gastroenterologia to chodime na kramare ... lebo ma dispozicie na celiakiu on ma robenu komplet genetiku .. tam len krv a sleduju ...
ortopedia, rehabky, a tak ... mal v lete taky vaznejsi uraz ruky teda lakta ... museli ho operovat droty mu natahovali ... potom mierne komplikacie, dalsia operacia rehabky ... este stale cvicime a kontroly ... este nema uplne obnovene tie nervove spojenia ... ci co ... ale trenujeme ...

ale ziadali sme len na dve diagnozy ... a z tohto ostatneho sme ani nic nedokladali ... stacilo to mame schvalene to do sest rokov .... ale zasa oni si vedia pozriet podla mna kolko bolo cerpanych navstev odbornikov, liekov, hospitalizacii na dieta ... moja skusenost je taka ak je dobre napisana sprava od odbornika a je tam dobre napisana diagnoza ... tak neni problem so schvalenim ... ja som to davala niekedy zaciatkom januara a o dva tyzdne mi volali ze je to schvalene... 😉