Som živnostníčka. Kto mi vypočíta materskú?

marlenka222
24. jan 2018

Prosim,vie mi niektora mamicka vyratat vysku materskeho u szco? Dakujem

draik
24. jan 2018

@marlenka222
Je to jednoduché. Ak sú splnené všetky podmienky na materské, odvody ste platili celý minulý rok a nástup na MD bude tento rok, tak materské sa počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého ste vlani platili odvody na nemocenské poistenie.

evittam
24. jan 2018

@marlenka222 Presne ako pise
@draik

rakahaka
24. jan 2018

@draik kde najdem ten vymeriavaci? V muzovom danovom? Kolko je aktualne percent?

evittam
24. jan 2018

@rakahaka Nie, v rozhodnuti od SP -ktore prišlo cca v juni min.roku-tam mas VZ,z ktorého plati odvody, a z toho 75% bude mat MD.
Btw.kolko plati cca odvody do SP?

marlenka222
autor
24. jan 2018

@evittam ten moj 330€

evittam
24. jan 2018

@marlenka222 No tak to je dost. Pozri to rozhodnutie. To platí len do SP mesačne 330Eur. To je VZ cca 950-1000Eur.

zabka1000
5. mar 2018

@evittam ahoj. Vidím, že sa vyznáš, preto ťa chcem poprosiť o radu. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom a od februára mám nástup na materskú s druhým dieťaťom. Dnes mi prišiel výmer o výške materskej, samozrejme, že naše mzdové mi zle výpočítalo príjem. Keď som s nimi volala, tak sme riešili ten správny a ide o to, že som mala fixnú hrubú mzdu, plus mesačne mi bolo priplácané cca 60 eur ako náklady na dopravu. Z akej sumy mi majú počítať príjem? len z hrubej mzdy, alebo aj z toho cestovného?Pretože oni mi tvrdili, že rôzne bonusy do toho nezapočítavajú, ale ja som mala tých 60 eur pravidelne, bez ohľadu na to, koľko som odpracovala. A ďalšia vec, v papieroch od Soc. poist. sa píše,že sa ráta predpokladaný príjem, aký by som mala a u nás sa každoročne ľuďom v administratíve zvyšovalo minimálne o 3 %...nemali by teda rátať aj s navýšením?ďakujem

evittam
5. mar 2018

@zabka1000 Ak potvrdili ako predpokladany prijem mzdu podla zmluvy tak nespravili nič zle. Mohli ti však potvrdit kludne vyssiu ale to zalezi len na ochote mzdarky.

maykaaa1122
5. mar 2018

Ak sú splnené všetky podmienky na materské, odvody ste platili celý minulý rok a nástup na MD bude tento rok, tak materské sa počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého ste vlani platili odvody na nemocenské poistenie.

zabka1000
5. mar 2018

@evittam nie, problém nastal v tom, že mi jednoducho dali nižší príjem ako som mala. Počítali mi to nejako podľa hodinovej mzdy, ale ja som mala fixný mesačný plat. To nakoniec uznali a budú to riešiť so SP. Ide mi ale o to, či mi tam majú zarátať aj ten príplatok na dopravu,lebo aj to by spravilo svoje. A či by tam nemalo byť zarátané aj to zvýšenie, keďže som doma tretí rok a od vtedy už určite zvyšovali platy..

evittam
5. mar 2018

@zabka1000 Mozu ale nemusia. Ako som uz napísala.

zabka1000
5. mar 2018

@evittam ešte jedna otázočka,mozu mi napísať nižší základ pre výpočet materskej,ako som mala pri prvej materskej?

evittam
6. mar 2018

@zabka1000 Pozri ak si mala napr.v zmluve 500Eur, a pri vypocte VZ za rok ti aj s odmenami vyslo napr.600Eur za mesiac, tak ano môžu napísať len tych 500Eur podla zmluvy.

melvix
6. mar 2018

@evittam mohla by som ťa poprosiť o radu, budem rada, keď si nájdeš čas mi odpísať. Teraz som na rodičovskej od 12/2015 (maličká mala teraz 2 roky) a čakám v auguste druhé bábätko. Medzičasom som si však zvýšila kvalifikáciu (12/2016) a výplata by sa mi mala zvýšiť takmer dvojnásobne po príchode späť do prace. Kedy sa robí ten vymeriavací základ resp. kedy mám zavolať mzdárke, aby som sa s ňou dohodla, či by mi už nemohla napísať ten vyšší plat. Bolo by to vôbec možné? Alebo ako mám postupovať ? Aby mi mohla byť vypočítaná vyššia materská. Ďakujem velice prevelice 🙂

evittam
6. mar 2018

@melvix No zavolat jej mozes kedy chces. Zalezi len na nej, respektíve na zamestnavatelovi.

zabka1000
6. mar 2018

@evittam veľmi pekne ďakujem za odpovede

melvix
6. mar 2018

@evittam veľmi pekne ďakujem za informáciu. Lebo som nevedela, kedy ten výpočet dáva mzdárka SP. Vďaka

ma12345
12. apr 2018

@evittam Ahoj, nechcem otravovat, len vyzerate, ze sa vyznate, mohla by som vam napisat spravu, ked potrebujem poradit?

evittam
13. apr 2018

@ma12345 skus

luchrabci
29. apr 2018

Ahojte, chcela by som sa opytat- v juli 2018 nastupujem na matersku. Od 1.1.2017 som bola este na rodicaku pocas ktoreho mi skoncila pracovna zmluva takze v 2017 uz kvazi ako nezamestnana, od 15.1.2017 som si zacala platit dobrovolne poi s vymeriavacim zakladom 1766€. Dobrovolne poi sme prerusili cca k 20.8., vratila som sa naspat na rodicak a od 12.10.2017 som sa zamestnala na polovicny s vz 800. Nesplnam teda podmienku 90dni u zamestnavatela k 31.12.2017, avsak 270 dni splnam kedze zamestnana som (to vychadza presne na 270 k dnu porodu) aj to dobrovolne poistne sa zarata. Aku matersku mam ocakavat? Dakujem krasne

draik
29. apr 2018

@luchrabci
90 dní sa nepočíta ku koncu minulého roka. Ak aktuálne poistenie trvá, bude z neho viac ako 90 dní poistenia (bez PN...) pred MD, materské sa bude bude počítať z aktuálneho zamestnania (príjem od 12.10.2017 do konca mesiaca pred nástupom na MD).

luchrabci
29. apr 2018

@draik takze sa nevztahuje na vypocet materskej predchadzajuci kalendarny rok ? Tych 90 dni mi vyjde akurat od toho 12.10, potom som otehotnela a od 22.1. Som znovu doma na pn na rizikovom. Tak to akurat liznem. Dakujem velmi pekne !!!!🙂