Som tehotná Slovenka a ideme do ČR. Ako je to s materskou a zdravotným poistením?

vmm1986
24. júl 2018

Ahojte, som tehotná, zamestnaná v SR , trvaly pobyt SR, ideme sa sťahovať do Čiech.
Prosím vie mi niekto poradiť ako to je s materskou a zdravotným poistením? ďakujem

lavender21
24. júl 2018

@vmm1986 ahoj, zamestnanie ti bude trvať aj naďalej? Ak si nemocensky poistená 270 dní máš nárok na materskú, tú budeš dostávať zo Slovenska, je im jedno kde žiješ. Papier na materské ti dá tvoj gynekológ, odovzdáš ho zamestnávateľovi. Musíš ísť na zdravotnú poisťovňu a tam nahlásiť že sa sťahuješ do ČR, keďže ti pracovný pomer asi trvá, naďalej máš zdravotné poistenie na Slovensku, akurát ti dajú vypísať formulár aby ti poskytovali plnú zdravotnú starostlivosť v ČR. Sťahuješ sa aj s manželom? On bude pracovať v ČR? Ak áno, najjednoduchšie by bolo aby dieťa po narodení priradili k jeho zdravotnému poisteniu v ČR, aby si to nemusela komplikovať so Slovenskom a svojím zdravotným poistením. Rodičovský príspevok závisí aj od toho kde bude pracovať manžel. Ak v ČR, mala by si ho dostávať tam. Je vyšší a môžeš si ho hlavne sama nastaviť... Ale to je až po materskej. Na pôrodné zo Slovenska nárok mať nebudeš, v ČR je to sociálna dávka, neviem či ti výjde...

vmm1986
autor
24. júl 2018

ahoj lavender21, super dakujem, posunula si ma o kusok dalej 🙂 konečne niekto napísal zroumiteľne túto vec . Pracovný pomer mi bude trvať naďalej, sťahujem sa aj s manželom.

lavender21
24. júl 2018

@vmm1986 ja som si tým prešla v septembri, teda len opačne ja mám pracovný pomer v ČR a žijeme na Slovensku... Ak máš ešte akékoľvek otázky rada poradím 🙂