Som tehotná a končí mi pandemický rodičovský s prvým dieťaťom

jean279
4. jan 2022

Ahojte.
v sept. mala dcéra 3 roky, poberala som pandemicky ktorý ale konci... v máji sa nám narodil druhé bejby, dovtedy ale nemám nárok asi teda na nič....
moja otázka, môže muž poberať rodicak na mladšie dieťa??? keďže jemu by vychádzal zvýšený (mne nie).
musí si nejako zmeniť zmluvu, môže pracovať? či ako to riešiť ??
Ďakujem

draik
4. jan 2022

@jean279
Musel by najskôr poberať materské

lienka.7
4. jan 2022

@jean279 ako skonci materská tebe, nenastúpis na RD ty, ale muz na matersku. Potom bude mat narok na vyssi RP.

jean279
autor
4. jan 2022

@lienka.7
@draik ibaže ja na MD nárok nemám....počas 1 materskej mi ukončili pracovný pomer, takže nemám nárok ani na MD ani na vyšší rodičovsky....
ešte som čítala že dávka v nezamestnanosti kým porodim, ale aj to netuším...

draik
4. jan 2022

@jean279
Otec dieťaťa nepomôže nastúpiť pred alebo tesne po pôrode

alenah31
4. jan 2022

@jean279 ak si aj mala narok na podporu musela by si o nu poziadat najneskor do dvoch rokov od ukoncenia PP a to si neurobila - cize narok zanikol. Ty sa chod na ZP zaevidivat ako "osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov" na to trojrocne dieta, do skolky bude moct len na pol dna. Ked sa narodi v maji to druhe - najskor po 6 tyzdnoch od jeho narodenia nech muz poziada o materske a nastupi na MD, po jej ukonceni sa vrati do prace a poziada o vyplacanie RP - kedze poberal materske bude mat narok na ten vyssi RP. Ty sice od statu nedostanes nic, ale stat ti bude platit zdr. poistenie, na SP budes dochodkovo aj inv. poistena a ak mas 2. pilier aj tam ti bude stat prispievat.

jean279
autor
4. jan 2022

@alenah31 manžel na MD ísť nemôže kvôli jeho práci, nemôže si zmeniť zmluvu, to je jedno...takže žiadna iná možnosť nieje....
a rodičovský sa vypláca od narodenia dieťaťa? keď aj nižší

alenah31
4. jan 2022

@jean279 ano - RP sa vyplaca az po narodeni dietata. Takze ak nechces mat nedoplatok na zdr. poisteni - to je totiz povinne - bud sa eviduj na UP alebo na ZP ako "osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov" - stat ho bude platit za teba.

tulipanicek
4. jan 2022

Môže ísť na MD na 1 deň. Len potom si už zvyšok nebude môcť čerpať neskôr.
Potom bude mat nárok na vyšší rodičovský. Avšak otec môže nastúpiť na MD najskôr 6 týždňov po dátume pôrodu dieťaťa. Skôr to možné nie je (teda je ale nie u vás).

alenah31
4. jan 2022

@tulipanicek no pri jednodnovej MD to UPSVaR automaticky vyhodnoti ako ucelove konanie a vyssi RP vyplacat nebudu...odporuca sa MD aspon 14 dni.

biii7
5. jan 2022

@alenah31 dobrý môžem vám napísať súkromnú správu?