Som nezamestnaná. V akej výške by som mala materskú?

luckas8
10. jan 2011

Ahojte, mám na vás jednu prosbu, lebo v tých našich zákonoch sa nevyznám. Som nezamestnaná a s manželom rozmýšlame a bábätku, v akej výške by som dostávala materskú, alebo by to bolo od začiatku v takej výške ako je rodičovský?minulý rok som bola asi zamestnaná dva mesiace.
a ešte jedna otázka, ak by som teraz išla ako napr. sprostredkovateľ poistení čiže by som si platila len zdravotnú poisťovňu, a robila by som si aj daňové priznanie, v tom prípade by som dostávala nejakú materskú a aj rodičovský?ďakujem veľmi pekne za odpovede, lebo v tom nemám nejako jasno ako to funguje. lucia

kaktusik007
11. jan 2011

@luckas8 ani jeden pripad co si spominala ti nezaklada narok na materske, iba n a rodicovsky prispevok od narodenia dietata.
v tvojom pripade ti viem doporucit jedine dobrovolne nemocenske poistenie - kedze tehotna este nie si, potrebujes do dna porodu mat zaplatenych 270 dni (269 dni nestaci). to je jedina sanca, ako materske ziskat.

majda27
11. jan 2011

@kaktusik007 ahoj a tych 270 dni musí byt za posledny rok alebo sa to rata za dajmetomu .2 posledne roky

kaktusik007
12. jan 2011

@majda27 pozri si podmienky poskytnutia materskeho na webe socialnej poistovne 😉 musis byt nemocensky poistena najmenej 270 dni za posledne dva roky - tie sa rataju od dna, kedy mas narok na davku, cize do nastupu na matersku
plati tu ale vynimka, zrovna v tomto dobrovolnom poisteni, tu musis mat zaplatenych 270 dni do dna porodu (cize si ziskala 6 tyzdnov v podstate "cas") ale de facto je to stale o 270 dnoch v poslednych dvoch rokoch

majda27
12. jan 2011

@kaktusik007 dakujem.. ja pracujem ale chcela som to vediet hlavn e kvoli tomu, ze ked by som zostala na pn na rizikovom ako by to bolo, kedze je teraz začiatok roka 🙂 a pozriem to ešte na tom vebe

kaktusik007
12. jan 2011

@majda27 doba kedy budes na pn sa do tohto obdobia samozrejme rata 😉 proste ak odpracujes teraz 30dni, a potom budes 250dni do nastupu na MD na pnke,. je to v poriadku, mas narok na materske 😉

majda27
12. jan 2011

@kaktusik007 dakujem... a v čo takomto prípade opracuje sa cca 17dní a ostanté je pn... vtedy to asi neplati.... aj ked mám opracovaný cely minulý rok... ☹ ☹ ☹

kaktusik007
12. jan 2011

@majda27 aj vtedy to plati