Som na rodičovskej a snažíme sa o dieťa. Budem mať nárok na materskú?

tatranka4
7. aug 2020

Ahojte, mám otázku pred tehotenstvom som pracovala, mala som odročené, lenže pracovný pomer na dobu určitú, ale nárok na materskú som mala,ešte stále som.na RD a snažíme sa o dieťa, ak by som si platila dobrovoľne nemocenské poistenie dajú mi vyšší príspevok alebo nie?

pibza
7. aug 2020

@tatranka4 ak pracovný pomer skončil tak nárok na materskú nebude. Ak si ale platíte dobrovoľné tak bude z toho dobrovoľného. A stačí aj minimálne a získate nárok na zvýšený rodičovský. Materská vám napr vyjde malá, nižšia..ale bude vám dorovnaná do výšky toho vyššieho rodičáku. A potom prejdete na vyšší rodičák lebo ste mali materskú. ja si napr dobrovoľne platím z vymeriavacieho 800 euro a teda budem mať materskú nejak do 600 euro. Ale ak by som mala vymeriavaci 500 a neviem matersku 350 tak mi ju doplatia do výšky 370.

tatranka4
autor
10. aug 2020

@pibza a neviete mi povedať koľko sa tak platí minimálna?

alenah31
10. aug 2020

@tatranka4 Minimálny vymeriavací základ pre rok 2020 je 506,50 euro. Z toho minimálne mesačné odvody = 167,89 eura.

pibza
10. aug 2020

@tatranka4 už je to tu spomenuté vyššie. No neni to ľahké, ale treba si všetko prepočítať. Ja napr teraz končím v auguste v práci a od septembra som doma. Na meterskú nastupujem koncom novembra. pomedzi to ale prácu ako učiteľka riešiť nebudem. kto by ma zamestnal na tie 2,5 mesiaca. Ale...je pre mňa síce to bude ťažké, ale lepšie vydržať a ešte si tie tri mesiace odvádzať ako ísť do ochrannej lehoty a neplatiť. pretože by som rada možno šla na reťazovú materskú a potom by som horko zaplakala. A tie 3 mesiace mne osobne veľmi zvýšia celú materskú. Takže treba si to prepočítať. každopádne už len kvoli tomu vyššiemu rodičáku to má zmysel

tatranka4
autor
11. aug 2020

@pibza lenže v prípade ak nestihnem zaplatiť tých 270dni že napríklad pôrodom skôr nič mi nedaju nie

pibza
11. aug 2020

@tatranka4 no to ano ale ak ste pred tym pocas 2 rokov od terminu porodu pracovali rataju sa vam aj tie dni