Som dlhodobo na úrade práce a som tehotná. Ako získam tehotenské?

17. aug 2022

Dobrý deň, vie mi niekto vysvetlit, ak som dlhodobo na UP a zistila som, že som tehotna, tak ako mám postupovať aby som mala tehotenské?
Nemám problém platiť niekoľko mesiacov. Hmm neviem to vysvetlit. Priatel vravel, že asi pol roka je potrebné platiť. Máte s tým niekto skúsenosti? Lebo samozrejme, že ak nepracujem tak nedostanem nič zadarmo, to je Ok. Ale ako mám postupovať ak chcem platiť…..Dakujem za vysvetlenie som v tom vedľa

janickacrazy
17. aug 2022

Musela by si mať odrobené 2 roky alebo si platiť 2 roky poistenie nemocenské pred tehotenstvom, čo asi nemáš, kedže si vravela, že si dlhodobo na úrade práce.

abbey1
17. aug 2022

Prepáč, ale trochu neskoro si sa zobudila. Dlhodobo nezamestnaná, teraz tehotná a štát sa má starať?

xena0
17. aug 2022

Trebalo pracovať 😁

alenah31
17. aug 2022

momentálne - konkrétne pri tomto tehotenstve ho už nezískaš nijako. Podmienku pre nárok treba mať splnenú k 13tt - neskôr sa nárok uplatniť nedá. Zrejme už nestihneš platiť si DNP, aby si získala nárok aspoň na materské. Treba mať totiž minimálne 270 dní NP ku dňu pôrodu - nevieme, v ktorom tt si a či sa ti to teda ešte oplatí.

nikpa
17. aug 2022

Nezískas pri tomto tehotenstve už nijako. Nabudúce treba myslieť dopredu.

autor
17. aug 2022

@alenah31 som v štvrtom mesiaci. Čiže keby som teraz vyplatila všetko, tak nemám nárok?

autor
17. aug 2022

@xena0 moja zlata🙂 hore som napísala, že zo zdravotných dôvodov som nemohla. Nevieš citat?

autor
17. aug 2022

@abbey1 napísala som niekde, že stať sa ma starať? Pýtala som sa, ako to funguje že nemám problém zaplatiť koľko treba🙂 niektoré ste fakt zmije 🤮

xena0
17. aug 2022

A ty nevieš rozmýšľať?🙂 Je jedno z akých dôvodov si nepracovala, ak si štátu nič neodviedla tak nemá ti ako nárok vzniknúť🙂 nemáš začo

xena0
17. aug 2022

My sme zmije a ty hlúpa....

autor
17. aug 2022

@xena0 typická slovač, primitivna, neporadí. Musíš veľmi trpieť žena🥰 drž sa a maj sa len a len dobre 🙂

xena0
17. aug 2022

😁😁😁😁

janickacrazy
17. aug 2022

už sa to nedá teraz doplatiť, nebudeš mať nárok ani na tehotenské ani na materské

alenah31
17. aug 2022

sú poistenia, ktoré spätne nevyplatíš, poistená môžeš byť len odo dňa reálneho (aktuálneho) prihlásenia na poistenie - a toto je jedno z nich. Nie - pri tomto tehu si to už premeškala.

autor
17. aug 2022

@janickacrazy Dakujem za vysvetlenie si milá

xena0
17. aug 2022

Primitívna je tvoja otázka 🙂 tak sa nediv

stanulienkat
17. aug 2022

Ano, typicka primitivna slovac. Nerobit, len brat davky. MY ti to platime a ty nemas hanbu chciet este materske? Nerobit, len plodit...

aliziana
17. aug 2022

@stanulienkat ale tak zasa takto nie, však píše, že si chce doplatiť poistné...
Autorka, bohužiaľ spätne to nejde... musela by si si začať platiť pred otehotnením...

vladi4444
17. aug 2022

Ahoj, ak k 13 týždňu nespĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, bohužiaľ ti tehotenské uznané nebude. Nedá sa zaplatiť spätne. Mne ku 13 týždňu chýbalo 11 dní do 270 a uznané mi nebolo. Mrzí ma to :/

katulienocka999
17. aug 2022

Nijak,narok nebudes mat ani na tehotenske - do 13tt treba mat poistene 270dni za 2 roky..nebudes mat narok ani na materske..do dna porodu treba mat tiez 270 poistenie za 2 roky a to uz nestihas kedze si v 4 mesiaci a nebudes mat narok ani na vyssi rodicak, na ten aby si mala narok musis mat priznanu matersku..a nie neda sa to doplatit spatne .. na to som sa pytala,kedze som riesila ci mam alebo nemam narok na to tehotenske

abbey1
17. aug 2022

Ale peniaze od tych zmiji ti nevadia. Sranda.
Vies, ono rodit deti je jednoduche. Avsak toe deti treba I zivit. Dokonca vacsina ludi sa zivia pracou.
A od zdraveho mladeho cloveka je to priam psia povinnost.
Davky maju byt pre ludi v realnej nudzi, do ktorej sa dostanu nie vlastnym pricinenin. Tie davky su totis realne peniaze pracujucich ludi.

lucka_ke
17. aug 2022

možno materské bude môcť poberať otec dieťatka a to po 6 týždňoch po jeho narodení a potom aj vyšší rodičovský príspevok (samozrejme aj on musí spĺňať podmienky)

stanulienkat
17. aug 2022

@aliziana ano, ale preco chce doplatit?? Z vychcanosti. Ja by som nepracujucim zrusila akekolvek davky. Kto nepracuje, nech neje. A dristy o zdravotnom stave??? Keby som mala ja vymenovat moje diagnozy....

autor
17. aug 2022

@stanulienkat nie nehanbím sa 🙂 predstáv si 🙂 🙂 takto mi je viac ako dobre 😘

autor
17. aug 2022

Dakujem babám, ktoré normálne odpovedali, pomohli ste mi 🙂

elizabet173
17. aug 2022

@autorka, prepáč, ale ja som nič o zdravotných dôvodoch nezachytila, neviem prečo si sa oborila na @xena0. Ak si mala zdravotné problémy, tie sa riešia PN aj dlhodobou, nie dlhodobou registráciou na ÚP. Neskáč na prispievateľky a neurážaj ich, tieto príspevky idú aj z ich daní. Nabudúce už budeš vedieť a zariadiš sa

mateson
17. aug 2022

Na UP zo zdravotných dôvodov?

andy156
17. aug 2022

Nebude vzniknutý nárok na tehotenské ani na materskú. Jedine na rodičovský príspevok ten nižší, rodinné prídavky od narodenia dieťaťa plus bonus na dieta keď otec dieťaťa pracuje.

basska_b
17. aug 2022

Inak, oplatilo by sa to vobec si dobrovolne platit? Min. 9 mesiacov by si musela platit a minimalny odvod je 210 eur, lebo musis i dochodkove... noo a jasne ze nevies odhadnut, kedy presne otehotnies, cize mozno by si to platila 10,11,12 mesiacov... a potom dostanes to tehotenske vo vyske 230 mesacne po dobu ca. 6-6.5 mesiacov. Co ja viem... aspon keby bol potom narok na matersku, ale ta sa vyrata potom z minimalnej mzdy

elizabet173
17. aug 2022

@basska_b je bo štvrtom mesiaci, takže nič