Ruším rodičovský a dieťa ide do súkromnej škôlky

natusik441
28. jún 2014

Ahojte maminky čítala som všeličo ale nenašla som nič aktuálne k mojej otázke :D som na rodičovskom príspevku nastupujem od 01.07.2014 do práce malinký má dva roky a dávam ho do súkromnej škôlky 😒 😝 🙂 . Netuším kde a akým spôsobom sa odhlasuje rodičovský alebo čo všetko treba a kde nahlásiť. Bola by som naozaj vďačná keby niekto kto to nedávno absolvoval by mi poradil kde začať a načo nemám zabudnúť :D ďakujem 😵

misaelka
28. jún 2014

ak sa nemylim, ty mozes poberat rodicak do 3r. dietata a pracovat preco ho rusit?
@natusik441

natusik441
autor
28. jún 2014

Lebo budem poberať ten príspevok na starostlivosť 230 eur
@misaelka

bajana
28. jún 2014

suhlasim s @misaelka, uvazujes uplne chybne....a to som vyguglila za 2 minuty...skus to aj ty 😉
@natusik441

natusik441
autor
28. jún 2014

@bajana no asi sa nechápeme tak to skúsim ešte raz viem že do 3 rokoch ho môžem poberať ale nemôžem ho poberať zároveň s príspevkom na starostlivosť o dieťa takže ja sa nepýtam či robím chybu že som si vybrala že ruším rodičovský a chcem príspevok na starostlivosť ale čo musím v tomto prípade tejto zmeny vybaviť.

simca06022011
28. jún 2014

Na urade vybaravis zrusenie zaroven s prihlaskou na poberannie prisp. Na starostlivost. Alebo mozno v inych dverach ale poradia najlepsie tam

januliku
28. jún 2014

@natusik441 Na úrade práce zrušíš rodičák aj vybavíš ten druhý príspevok a na sociálke odhlásiš dôchodkové poistenie (ak si ho mala počas materskej prihlásené).

pemizb
28. jún 2014

Jeej a ten prispevok sa dava len na jedno dieta? Teda ked mam dvojicky a chcela by som ich dat skor do skolky.....daju mi na obe prispevok?

gapa
28. jún 2014

@pemizb áno, na obe, no vo výške preukázaných nákladov, no max. 230eur na mesiac a dieťa.

gapa
28. jún 2014

@natusik441 vybavíš na upsvar odbor sociálnych vecí a rodiny, odhlásiš RP a môžeš si zobrať žiadosť na príspevok na starsot., no to predpokladám sa dá požiadať až ked budeš mať doklady o zaplatení, resp. môžeš žiadať vždy za niekolko mesiacov naraz, to už sa spýtaj, či treba zmluvu so škôlkou a aké iné doklady a ako často to žiadať, zdokladovať.(nemám osobnú skúsenost)
a na sociálnej poistovni (nie upsvar) do 8dní od ukončenia RD odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, odporúčam si urobiť kopiu a dať potvrdiť prevzatie a odložiť k zápočtovým listom.

meluela
29. jún 2014

@natusik441 ahoj, chod sa poinformovat na upsvar, lebo detaily podmienok sa stale menia a to co je na stranke neplati uplne. Tiez si treba zvazit ci sa oplati to behanie a papierovanie kazdy mesiac kvoli sume ktora je navyse oproti rodicaku. Alebo zistit ci sa to da dokladovat menej casto. Treba zmluvu so skolkou, kazdy mesiac potvrdenie o tom ze dieta tam chodilo + doverihodne dokladovanie odoslanej platby (internetbanking samozrejme nie, postova poukazka alebo hotovostny vklad v banke, alebo ak prevod tak dalsie papiere navyse). Vsak ti povedia. Rodicak sa odhlasuje v inych dverach. Aby si mohla dat ziadost na prispevok, musis mat papier o ziadosti na ohlaseni rodicaku, daju ti ho na pockanie.

natusik441
autor
29. jún 2014

@meluela
@gapa
@januliku
@simca06022011
ďakujem vám ja som bola na sociálke ale milá teta mi povedala že čo j otravujem ked ešte nemám zmluvu lebo tu budem mať až utorok a splietala niečo o sociálke na vazovovej :D takže som si povedala že skúsim tu :D

simca06022011
29. jún 2014

@natusik441 na vazovovej je urad prace a soc. veci, cize nie na socialku (poistovnu) treba ist. Ak nahodou... Na riadnu socialku az s pracovnou zmluvou, tam si zrusis dochodkove poistenie ci co (neviem presne, pri nastupe som to ja musela prehlasovat v socialnej poistovni, inak ostatne veci riesi zamestnavatel). A ked ti povedia ze otravujes, tak im pripomen kto ich plati, su tam od toho aby robili a radili... ;) Na Upsvar ides kvoli rodicaku, ak b udes chodit kazdy mesiac s dokladom o uhrade, tak si to prihlas teraz a vybav naraz.... aj s odhlaskou rodicovkseho prispevku

meluela
29. jún 2014

@natusik441 no, treba ist na tu vazovovu (upsvar=urad prace), ti maju na starosti aj rodicak aj prispevok na starostlivost, su to ale dve rozne oddelenia na roznom poschodi

natusik441
autor
3. júl 2014

@meluela díky a nevieš ako je to stou sociálnou poisťovňu do koľkých dní sa musí hlásiť zmena