Rozhodnutie o materskej

dominika2801
25. jan 2024

Krásny deň prajem, v prvom rade sa chcem ospravedlniť ak napíšem niečo, čo nebude úplne jasné alebo zrozumiteľné... Ja sama som v týchto veciach úplný laik a je mi ťažko niektoré veci ohľadne materskej, resp.jej schválenia pochopiť..Čiže, začnem asi takto.... Zajtra 26.januara mám termín pôrodu. Od 15 decembra pokiaľ by mi materská bola schválená, mám nárok na jej poberanie. A však, keďže mi do dnešného dňa neprišiel zo soc.poistovne papier o schválení/neschválení materskej a samozrejme som tým pádom volala na pobočku SP, kde mi povedali, že síce som pracovala, no tie dni za posledné 2 roky mi vychádzajú na tesno preto sa mám ozvať až keď porodím, lebo čakajú do dňa môjho pôrodu. To je prvá vec, ktorej vôbec nerozumiem. Ďalšia je tá, keďže som musela už počas tehotenstva nastúpiť na PN (31.mája 2023) a deň na to 1.júna, mi v práci dali podpísať výpoveď s tým, že vraj som v ochrannej lehote.... táto ochranná lehota sa teda nezapočítava do nemocenského poistenia? ...

lenkakoc444
25. jan 2024

@dominika2801 nezapocitava, keby si zostala pn z prac pomeru tak ano, ale kedze si podpisala vypoved tieto dni sa nerataju.

dominika2801
autor
25. jan 2024

@lenkakoc444
Tak aspoň tomuto už rozumiem... ďakujem.. a čo sa týka vyjadrenia, že čakajú do môjho pôrodu....to mi nevieš vysvetliť nejako?

klarissa25
25. jan 2024

@lenkakoc444 ale tým pádom by malo byt jedno kedy porodí nie ?

dominika2801
autor
25. jan 2024

Neviem, či to nejako s tým súvisí, ale tehotenský príspevok, pre ktorý sa musia spĺňať v podstate tie isté požiadavky mi schválený bol.... Ale to je asi bezpredmetné k tomuto....neviem

bale1rinka
25. jan 2024

a prečo si podpísala výpoveď? podľa mňa ti to ani nemali dať podpísať..

bale1rinka
25. jan 2024

zamestnávateľ nemá na to právo, ak ste mu oficiálne predložili lekárske potvrdenie o svojom stave. Týmto preukázaním od lekára, že ste tehotná, ste začali byť v ochrannej lehote, kedy Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď.

dominika2801
autor
25. jan 2024

@bale1rinka
Noo to keby som bola vedela, tak rozhodne ju nepodpíšem :/

bale1rinka
25. jan 2024

@dominika2801 JOJ !! taká chyba..a predpokladám, že si si ani dobrovoľné nemocenské neplatila, čo?
a šla si na úrad práce? lebo čas na úrade práce nemá nič s nemocenským, a na poberanie materského potrebuješ aktívne nemocenské v posledných 2 rokoch , 270dní pred pôrodom...teda 9 mesiacov pred pôrodom...

lilinka88
25. jan 2024

@klarissa25 nie je to jedno, lebo sa sleduje obdobie posledných dvoch rokov ku dňu porodu a v západnom rozhodnutí sa uvádzajú presné dátumy. Čiže aj keď vedia,že nárok nebude, musí sa počkať na deň pôrodu,aby bolo jasné,že naozaj k tomu dnu nemá tých 270 dní. Alebo môže rozhodovať aj pár dní, napr ak porodí dnes,zajtra, môže mať 270 dní, ak o týždeň, už jej dni budú chýbať

lilinka88
25. jan 2024

@dominika2801 tehotenský príspevok sa posudzuje k 13tt, vtedy si zrejme dva roky spätne tis dni mala. Materské máš o pol roka neskôr, takže už dni nemusia vychádzať

dominika2801
autor
25. jan 2024

@bale1rinka v podstate som bola na PN, čiže na úrade práce som nebola evidovaná

klarissa25
25. jan 2024

@lilinka88 a keď mala nárok na tehotenské neznamená ze musi mat nárok aj na materke ? Tam sa sleduje obdobie do 13 tt a pri materskej ku dňu pôrodu áno?

klarissa25
25. jan 2024

@lilinka88 jasne teraz čítam...rozumiem už

dominika2801
autor
25. jan 2024

@lilinka88 už tomu rozumiem....

lilinka88
25. jan 2024

@klarissa25 áno, každé sa sleduje k inému dátumu, hoc z ochrannej lehoty. Často čítam,že si ženy myslíš,že stačí mať 270 dní keď končia pracovný pomer,ale to nie je pravda, podmienky musia byť splnené k 13tt a ku dňu pôrodu

bale1rinka
25. jan 2024

mala si sa prihllásiť po podpise výpovede na dobrovoľné platenie nemocenského, škoda, to teraz aby si podržala čo najdlhšie😂 dieťatko

lilinka88
25. jan 2024

@bale1rinka keď má natesno dni, tak si skôr myslím,že by potrebovala porodiť čím skôr

bale1rinka
25. jan 2024

tak ale lepšie je mať viac ako 270 dní radšej...tak som to myslela, že aby neboli pochybnosti,však aj tehotenské bude poberať do posledného dátumu pôrodu...

lilinka88
25. jan 2024

@bale1rinka ona ide z ochrannej lehoty, jej dni už práveže iba ubúdajú

olimuc
25. jan 2024

Po skonceni MD si nezabudni vybrat podporu ak na nejaku narok mas, po RD nebudes mat narok na nic

dominika2801
autor
25. jan 2024

@lilinka88 takže potrebujem čím skôr porodiť 🙏🙄

dominika2801
autor
25. jan 2024

@olimuc na podpore som práveže bola pol roka počas tých dvoch preto mi to vlastne vychádza takto na "tesno"

bale1rinka
25. jan 2024

@dominika2801 a mne si napisala,ze si na urade prace nebola...ktovie...kde je pravda...

veronikaszabova
25. jan 2024

@bale1rinka ona ti napisala, ze po vypovedi nebola na UPSVAR, nakolko bola PN. Nie, ze pred tym nebola evidovana.

jgk24
25. jan 2024

sice som mala inu situaciu, platila som si dobrovolne nemocenske poistenie, tiez mi to vychadzalo na tesno a socialka mi matersku vyratala, az ked som porodila, takze tiez museli cakat kym porodim..vyslo mi ze narok mam, tak mi doplatili naraz aj za tych sest tyzdnov pred porodom...snad som to napisala zrozumitelne

dominika2801
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika2801
autor
25. jan 2024

@veronikaszabova
Ďakujem za doplňujúce vysvetlenie 🙏☺️
Na UP som bola v roku 2022 keď som ešte tehotná nebola
@bale1rinka

tersanas
25. jan 2024

@dominika2801 najlepšie bude, ak sem napíšeš presné dátumy, kedy si bola zamestnaná za posledné dva roky, z toho by sme možno vedeli lepšie poradiť.