Rodičovský príspevok verzus práca

mirkava
17. jún 2014

Caute baby, mám takú dilemu, neviem či od septembra nastupit späť do práce, alebo ostať doma na rodičovskom. Mám 35 a prvé dieťa a rada by som si ho užila naplno a ostala doma aspon dva roky, ale peniažky nám budú chýbať. Manžel nezarobí až tolko takze neviem ako to zvládneme. Čo by ste robili? 😒

jarka191
17. jún 2014

@mirkava môžem hádať profesiu? Si učiteľka? Mám presne tú istú dilemu, v septembri by som mala nastúpiť do roboty, a tiež sa neviem rozhodnúť, keďže moja slečna bude mať len 10 mesiacov :( Zatiaľ uvažujem nad čiastočným úväzkom. Je to ťažké rozhodnutie, u mňa zohráva aj to, že rodina a manžel na mňa tlačia. Musíš si položiť otázku, či to naozaj chceš? Či nebudeš nervózna z každodenných povinností, kto bude opatrovať tvoje dieťa pokiaľ si v robote.

mirkava
autor
17. jún 2014

@jarka191 nie som učiteľka, robim v jednej dobrej firme a nezarábam zle, ale chcem si drobca užiť co najviac, lebo uz neviem ci bude dalsie 😨

jarka191
17. jún 2014

@mirkava ak máš zabezpečené miesto, čiže by si sa mohla vrátiť aj na rok,tak neuvažuj a zostaň doma s dieťaťom, lebo to potom budeš ľutovať, nech ťa nelákajú peniažky, troška to bude ťažšie, ale tieto časy s dieťaťom ti nik nevráti. Ešte sa v živote veľa narobíš. Mňa pred pôrodom prepustili a teraz mi ponúkli prácu späť, preto tak silno nad tým uvažujem. Ak by som túto ponuku neprijala, tak by som v našom meste určite iné zamestnanie nenašla.

nomina
17. jún 2014

ja som učitelka,mala bude mat v juli rok,v septembri by som mohla nastupit do roboty,malu mam skym nechat,lebo byvam u rodičov a mama nema pracu,dlho som sa rozhodovala,ale zvitazil materinsky cit-tie chvile sa uz nikdy nevratia,takze ostavam este doma na neurčito,aj ked bez peniazkov,stale mam co jest🙂)

dubka29
17. jún 2014

Ja som si našla tzv. Brigádu . Milujem synčeka a tiež ho nechcem zavčasu opustiť ma 13 mesiacov. Aj keď peniaze potrebujeme ako soľ a len z lásky neprežijeme 2 dní v týždni to nejak zvládneme. Ak to pôjde dobre ďalej skúsim sa vrátit do práce skôr. Skús kratší uvazok a pokiaľ sa má kto o dieťa postarať zvládnete to.

janickacrazy
18. jún 2014

@mirkava A kolko rokov alebo mesiacov ma tvoje male? Keby si sla do prace kto sa onho postara? Chces ho dat do jasli? Ja by som ostala doma aspon do tych 2 rokov, cas leti ako voda a ten jeden rok v praci ti nebude tak strasne chybat, este sa narobis dost. Ale tie prve slovicka a prve krocky tvojho maleho budu len raz, ked to presvihnes, uz sa to nevrati. Kamoska sla do prace od 1,5rocnej a doteraz to lutuje, mala bola placliva, kazdu chvilu chora, kamoska ulietana, kopa stresu, teraz ma druhe a do prace sa nechysta skor ako maly bude mat 2 roky.

petkavka
18. jún 2014

Ahoj Mirkava. Ono je vpodstate uplne jedno ci ti tu niekto napise ze mas ostat doma lebo to je to najlepsie, alebo ti niekto napise ze chod do roboty, lebo to je to najlepsie....Kazda mamicka aj diedatko su vlastne individuality a vpodstate sa budes rozhodovat ty sama a aj tu s prispevkov si vyberies tie ktore ta utvrdia v tvojom vlastnom rozhodnuti. Kazdopadne nezabudaj na to, ze nech sa akokolvek rozhodnejs - OSTAVAS DOBRA MAMA - pretoze sa nerozhodujes len za seba, ale aj za svojho drobceka a manzela. Kazdopadne by som si premyslela oba typy, ze kedy budete spokojnejsi a mat menej stresu. Tvoj drobcek bude urcite viac preferovat spokojnu mamicku, ktora ho vyzdvihne z jasli\starych rodicov a nasledne pojdu privitat tatinka....ako nervoznu mamicku pocas celeho dna, lebo prepocitava ako zaplatia najomne. Na druhej strane tiez bude viac preferovat kludnu mamicku, ktora sa o neho postara pocas celho dna ako vystresovanu mamu, ktora pride z roboty a je cela nervozna tak z roboty ako z dietata. Kazdopadne maj na pameti, ze nech sa rozhodnes akokolvek, rozhodnes sa dobre. Zelam pekny dnik.

mirkava
autor
18. jún 2014

@janickacrazy Saminko ma len 3 mesiačiky a naši su už na dôchodku takže by som ho tam nosila ráno a z práce po neho, bol by v dobrých rukách a bývajú blízko mojej práce. Peniažky budú chýbať, mám trochu obavy ako to zvládneme...

mirkava
autor
18. jún 2014

@petkavka Dakujem, pekne napísané 🙂 ja som skor naklonena ostat doma a skusiť to zvládnuť ale do pol roka ma vezmu na moje miesto a potom to uz nie je až také isté....

petkavka
20. jún 2014

Ahoj Mirkava. Co sa tyka pracovneho miesta, tak som ťa chcela len ukľudniť, že podľa nového zákonníka práce (platný od 1.7.2014) sa nemusíš obávať o pracovné miesto. Podľa zákona by ti mali tvoje pôvodné miesto držať až 3 roky a ak by ta aj nevedeli zaradit na to iste miesto, tak ti musia dat rovnaky plat resp. navyseny rovnako ako by si pracovala...a musis byt vtej istej pracovnej triede. (už sa to nešpecifikuje tak že prveho polroka to iste miesto a zvysneho 2,5 roka aj ine miesto....tak to bolo pred tym). Drzim palceky.

Pripajam cast zakona.
§ 157
(1)
Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa
zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa§ 166 ods. 1,
zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na
pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu
zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a
zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali
včase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa§ 166 ods. 1
, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných
podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa§ 166 ods. 1
.

petkavka
20. jún 2014

@mirkava A este ma napadlo, ze ako mamicka myslim, ze do 5 rokov dietata mas narok poziadat o pracu na znizeny pocet hodin (ak chces poslem aj zakon) a zamestnavatel to MUSI zo zakona akceptovat. (ale tak treba to urcite riesit aj po dohode so zamestnavatelom). Takze mozno to by bolo pre teba take stredne riesenie. Aj peniazkov by bolo viac a aj so syncekom by si dost bola. A nezabudni, ze aj ked budes pracovat, rodicovsky ostava do 3 rokov. 🙂

mirkava
autor
20. jún 2014

@petkavka dakujem, bude to tazké rozhodovanie 😢