Rodičovský príspevok v Čechách

deginko
26. mar 2017

Ahojte,prosim o radu.Momentalne som na materskej do juna 2017,pocas materskej mi skoncil PP.kedze priatel,/otec dietata je zanestnancom v CR,na urade prace mi povedalu,ze rodinne pridavky aj rodicovsky prispevok tym.ze mi skoncil PP budeme poberat z Ceska,kedze tam pracuje otec dietata.poberat to mame teda od konca juna a chcem sa spytat kto ten rodicovsky prispevok a pridavky na dieta teda vybavuje?mozrm to vybavit ja na seba ako matka dietata alebo vsetky tie prispevky musia byt na priatela kedze on tam je zamestnancom..a podotykam ze aj priatel ma trvaly pobyt na svk.Dakujem za rady

jatva
27. mar 2017

To je trosku divne. Mas poberat tam, kde je stred zaujmov, t.j. kde byvate, kde mate lekarov a pod... pochybujem, ze by ti to v cr dali, ked si vezmem co vsetko som musela vydokladovat a to som ceska a zijeme v cr, len muz je slovak... zavolaj si na nejaky urad prace v cr, ale fakt pochybujem, ze budes poberat z cr...

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva budeme poberat z ciech lebo tym,ze mi skoncil PP pocas materskej som v podstate nezamestnana..a primarna krajina na vyplacanie prispevkov je teda krajina,kde pracuje aspon jeden z rodicov..je to vsade na nete..aj ja UP na Svk mi to povedali a pisala som aj na UP v CR bo tiez mi to bolo divne ale potvrdili mi to.A uz mi aj odpovedali na moju otazku..a vraj to moze byt vyplacane na mna.

komarekmik
28. mar 2017

Prajem vam pevne nervy! My sme to riesili minuly rok presne 3 mesiace! Musi sa riesit vsetko v CR, len tvoja podpora a pridavky na deti v SR

jatva
28. mar 2017

@deginko idem dnes na up v cr, tak sa mozem spytat. Ale aby ho dali nam, tak som musela davat pracovne zmluvy, najomnu zmluvu, muzov prechodny pobyt, ockovaci preukac z cr.... proste vsetko muselo ukazovat, ze tu zijeme....

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva ahoj,bolo by to od teba zlate keby si sa spytala.my nemame ani jeden z nas trvaly ani prechodny pobyt v cr a aj napriek tomu povedali,ze sa to musi brat z cr a dokonca mi do mailu hned pani z ceskeho up poslala doklady ktore treba vyplnit a co vsetko treba dolozit..a to bola pracovna zmluva priatela a u mna ukoncenie PP zo sr plus potvrdenie o ukonceni materskej na sr...

deginko
autor
28. mar 2017

@komarekmik ja podporu nebudem poberat..iba by som mala brat pridavky a rodicovsky odtial..I napriek tomu,ze obaja mame trvaly pobyt na svk.Priatel tam pracuje od pondelka do piatka a ma tam vsetkych kekarov atd..ale nema tam ani prechodny pobyt nic...no som zvedava..

jatva
28. mar 2017

@deginko tak urcite by si to mala lepsie z cr 🙂 s tym rodicakom su haluze... co uradnik to nazor :/ co ja som sa uz narozculovala.... mam komplet ceske doklady, muz tu pracuje uz asi 15rokov a furt proste nieco dokladovat, kazdy ti inak povie... a vies pod aky urad prace budete spadat?

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva no priatel pracuje v Ostrave,konkretne Brabansko myslim

jatva
28. mar 2017

@deginko a tam si aj pisala?

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva nie nie to som pisala na vseobecnu email adresu co som nasla na nete,kde ma to nasmerovalo zo stranky o vyplacani tychto pridavkov..

jatva
28. mar 2017

@deginko tak som sa pytala 🙂 potrebujes dolozit, ze skutocne nemas pracu na svk. Rodicak budes ziadat ty. A mas sa pripravit, ze to bude trvat, lebo si to overuju na sk uradoch a tie nie vzdy dobre komunikuju. Tak vela stastia 🙂

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva dakujem velmi pekne,no pripravim sa teda na kopu vybavovaciek😉

jatva
28. mar 2017

@deginko aspon budes mat viac korun z toho 🙂

deginko
autor
28. mar 2017

@jatva vdaka a este sa spytam,mozno mi budes vediet odpovedat..aka je najkratsia doba poberania tych penazi?tu na UP mi poradila az si to necham vyplatit za co najkratsiu dobu a to dva roky a potom az si zvysne peniazky doberiem tu na svk do troch rokov veku dietata,ale videla som cosi ze su teraz dake zmeny s tou dobou vyplacania v cr

jatva
28. mar 2017

@deginko no zatial je max 11500kc co vychadza zhruba na tie dva roky. Ale nedaju ti viac ako 70% vymeriavacieho zakladu. Chystaju zmenu, ze byto to slo aj za pol roka, nejakych 36tis, ale stale bude platit podmienka 70% vymeriavacieho zakladu. Len neviem ci budu brat do uvahy tvoj plat alebo muzov...

alicam
4. dec 2018

Berú do úvahy aj mužov plat, dá sa spraviť rodičák akoby na jeho meno, ale iba "prídavok", tá "rod. dovolenka" ostáva žene, alebo teda osobe ktorá bude s dítkom.. od r. 2018 je doba vyplácania skrátená, dá sa poberať tých 70% denného vymeriavacieho základu a od února 2020 by mali navýšiť RP na 300tis z terajších 220, na každé dieťa (do 4r) ktoré k tomu dátumu bude mať nárok na príspevok. Myslím že už je to schválené, ale ešte pred mesiacom s tým čachrovali tak si istá nie som.
Tie prídavky na dieťa sa teda dajú vybaviť na SK keď v ČR nemám nárok? A porodné teoreticky tiež? S deťmi sme už 4mes ofiko na SK: zdravotné, doktori, školka, TP, len mužovi ostal pobyt a všetko ostatné v ČR (a je čech).. a potrebujem k tomu nejaký papier o tom že "na obdobnú dávku v ČR nemám nárok"?