Rodičovský príspevok po návrate z Čiech

erika345
29. jan 2024

Dobrý deň
Mam takú komplikovanú situáciu.
Prosím poradiť
Vrátila som sa z ČR kde som podala výpoveď a tam som aj vybrala celý rodičovský príspevok na dieťa.
Som doma, lebo mám dvojročné dieťa.

Teraz na Slovensku nedostanem ani príspevok ani dávku v nezamestnanosti?
A mám sa hlásiť na úrade práce?

Ďakujem veľmi pekne 🌹

melanta
29. jan 2024

Na úrade práce si vybav dávku v nezamestnanosti. Povedia ti, aké presne doklady potrebuješ z ČR, aby ti ju priznali.

alenah31
29. jan 2024

@erika345 v CZ je možné čerpať počas RD RP až 4 roky - záleží ako si to natavíš. Ty si si nastavila čerpanie RP na dva roky - čiže si mala RP vyšší ako matka na RD s nastavením RP na štyri roky. Teraz si sa vrátila na SVK a chceš teraz poberať RP aj na SVK do troch rokov veku dieťaťa? Rozumiem tomu dobre? V tomto prípade neviem či je možné žiadať o rovnaký príspevok na dieťa na Slovensku pokiaľ ste obdobnú dávku v jednom čl. štáte EÚ úplne vyčerpali. Čo sa týka dávky v nezamestnanosti - treba ju čerpať resp. o ňu požiadať do dvoch rokov od ukončenia PP. Určite sa aspoň evidujte na ÚP kvôli poisteniu v zdr. poisťovni - si poistená v CZ či SVK? V ktorom štáte je poistené dieťa? Má tu dieťa pediatra? Otec dieťaťa ide s vami? Trv. pobyt máte obaja kde? Aké občianstvo má dieťa? Toto tiež súvisí nepriamo z nárokom na RP. A tiež pozor, ak otec dieťaťa nesúhlasí - s dieťaťom mimo CZ odísť len tak nemôžeš. Obrátila by som sa na akúkoľvek pobočku ÚPSVaR a mailom sa informovala u ich - nech to máte čierne na bielom a od toho sa odrazila.

bluemoon24
29. jan 2024

@erika345 rodicovsky prispevek nedostanes urcite, evropske systemy jsou propojene, takze hned zjisti, ze jsi to vybrala, mas narok na prispevek na dite, tech 70€ (pokud ma dite i slovenske obcanstvi). Jinak musis uvest vice info, jak pise @alenah31

erika345
autor
30. jan 2024

@melanta nedostanem lebo nemám odpracovane na Slovensku iba v ČR mám

erika345
autor
30. jan 2024

@alenah31 ja viem že nedostanem ani dávku ani príspevok
To plne chápem.
Len sa mi jedna o to kto mi bude platiť zdravotné poistenie
S deťmi sme poistení v dôvere
A keď som už evidovaná na UPSV
Chcú pomne aby som šla do roboty
Lenže to nemôžem,mám dvojročné dieťa.

lienka.7
30. jan 2024

@erika345 ak, tak na zvyšok RP by si mala narok, len ak by si vyčerpala menej ako je suma na SK. Dočervena by si ten rozdiel, ak by si spĺňala ostatne podmienky.
Inak ako ti pise
@alenah31 malo info si napísala.
To nevadí, že si pracovala v CR, predložis potrebné doklady na UP a zhodnotia co sa tyka podpory.
A čo sa týka práce, zial pokial si evidovaná na UP, mas si aktívne hľadať prácu. Môžeš pokojne ostat doma iba tak a platit si dobrovolne cca.100€ mesacne zdravotnú.

erika345
autor
30. jan 2024

@lienka.7 ďakujem
Sme už natrvalo presťahovaní na Slovensku
Máme tu aj lekárov, pediatričku.
Trvalý pobyt na SR
Aj muž