Rodičovský príspevok, ochranná lehota - nárok

pitufinaaa
25. apr 2022

Ahoj ,
Prosím vás ,poraďte mi,mám v tom guláš …
Rodičovský príspevok mi konci v maji ,zamestnaná som stale,medzičasom som bola tehotná (tak som chcela ísť na pn-materská-rodičak atd )bohužiaľ som musela ísť na zákrok (kyretaz ) teraz neviem aké mám možnosti ,vrátiť sa do starej prace nechcem,nárok na podporu mam (rozmýšľam aj nad tým ) pretože ďalšie dieťa chceme aj napriek udalostiam ,keď pôjdem na podporu ,medzičasom opäť otehotniem čo mozem ,nemozem na čo mam narok som s toho jeleň ,nemáte skúsenosť čo spraviť ? Alebo proste sa mam niekde zamestnať ..ale aj keď sa zamestnám ,a ostanem tehotná ,budem mat narok na matersku,tehot.príspevok -rodičak ?
Viem ,že nejaka čiastka tam je pre každého ,aj čo neodrobil 270dni ,alebo nebol nemocenský poistení ,ale mna zaujíma ,ze či budem mat vyššiu sumu ako teraz alebo základ alebo na com som ,ak ste sa vysomarili a pochopila a máte nejaké skúsenosti ,prosím vás podelte sa ,veľmi mi pomôžete ,ďakujem pekne

melanta
25. apr 2022

Na rodičovský má nárok každá. Na materský potrebuješ okrem 270 dní poistenia mať aj aktívne poistenie alebo byť v ochrannej lehote. Musia byť splnené obe podmienky. Ochranná lehota po skončení pracovného pomeru je u tehotnej 8 mesiacov. Čiže aby si bola v ochrannej lehote, musela by si otehotnieť ešte počas trvania PP. Ak by si potom odišla a bola doma, budeš mať nárok. Ale aj odídeš z práce a otehotnieš potom, nárok nebudeš mať. Čiže ak otehotnieš až po skončení PP, tak aby si mala nárok na materské, tak buď sa musíš znova zamestnať alebo si platiť dobrovoľné poistenie.

pitufinaaa
autor
25. apr 2022

@melanta keďže som po potrate ,chvilku tehotná nebudem ,ak ukončím pp v deň skončenia rd ,zaevidujem sa na úrade ,požiadam o podporu v nezamestnanosti ,medzičasom otehotniem ,skončí podpora ,pár mesiacov by som si platila ,nemocenské poistenie ,budem mat nárok ma materskú ?

lilinka88
25. apr 2022

@pitufinaaa všetko závisí od termínu porodu, keďže pre materské musíš spĺňať nielen aktívne NP, resp ochrannú lehotu,ale aj 270 dní NP za posledné dva roky pred termínom pôrodu