Rodičovský príspevok na dieťa

23. sep 2024

Dobrý deň, manžel je Slovák aj ja a obaja mame trvale bydlisko na Slovensku aj naše deti. Manžel si našiel prácu v Nemecku na zmluvu. Samozrejme sme všetci prešli do nemeckej poisťovne aj ja nakoľko som ostala “nezaopatrena” . Doteraz som brala rodičovský príspevok zo Slovenka no volali mi z úradu prace že mi ho zastavili a mám si ho pýtať z Nemecka. Manželovi firma mi tvrdí že na toto nemám nárok nakoľko v Nemecku nežijem ani ja ani deti a nikdy som tam nepracovala. Tak teda mám nárok na Rodičovský príspevok z Nemecka alebo nie ? Ďakujem za odpovede

autor
23. sep 2024

A v prípade že mám nárok ako sa to rieši? A hlavne aké doklady je potrebné poslať,vyplnit a hlavne kam. Ďakujem

olimuc
23. sep 2024

Aky maju deti vek? Rodicovsky v DE neexistuje iba Elternzeit/geld - https://www.bmfsfj.de/bmfsfj/themen/familie/fam...
Elterngeld je viazany na vysku mzdy a je to nahrada, kedze bude pracovat full time nemoze poberat nahradu. Ty nemas narok na nic. Mozete poziadat o pridavky. Ty si mala ostat poistena aj s detmi na SVK ak Ti isiel RD …

autor
24. sep 2024

@olimuc deti majú 2roky, 1 mesiac. Áno chcela som ostat poistená na Slovensku ale v poisťovni slovenskej mi povedali že nakoľko som hneď po škole išla na materskú a nepracovala som ešte som nezaopatrena osoba a musím ísť pod manželovu poisťovňu. Z úradu mi volali pár dni dozadu že mi zastavuju rodičovský príspevok aj prídavky a mám si to žiadať z Nemecka takže teraz absolútne neviem že čo robiť

olimuc
24. sep 2024

On zacal robit iba Teraz? Ano firma ma v tomto pravdu v DE to funguje tak … mas manzela nech sa stara a do 3 rokov ostava minimum zien doma s tym ze dostavaju aj nieco od statu … jedine ak by ste boli v Bavorsku tam bol do 3 rokov prispevok … erziehungsgeld … uz si nepamatam .to bolo 250 € … pridavky si vybavte, to je tiez 250€ …. naozaj nechapem naco ta donutili sa prehlasit ale vyuzivaju situaciu a neznalost… ale ano od DE nedostanes nic a uz ziaden RP nie ak tam nie ste prihlseni - ty a deti na pobyt … tam je narok na davky az po 6 mesiacoch (vymyslene poslednych par rokov)

matullienka
24. sep 2024

@olimuc ono ku nedinutili ono je na to tuším aj zákon. Ja som tiez musela prejsť pod manželovu poisťovňu keď som bola na RD a manžel pracoval v Nórsku. Pani na poisťovni mi to vtedy vysvetľovala, dokonca keď by som sa neprihlásila tak nám hrozí za každého pokuta do 850 eur (za mňa a deti), no napriek tomu som normálne poberala RD zo Slovenska, z Nórska mi do 2 rokov doplácali do ich výšky rozdiel a potom do 3 rokov som mala len slovenský RP.

olimuc
24. sep 2024

@matullienka ok za tie roky sa veci pomenili, kedysi to tak nebolo .. do konca bol mozny aj subeh poisteni v dvoch statoch 🤷🏻‍♀️ ale ako pani pise deti maju uz 2 roky … v DE je len ElterngeldPlus na 24 mesiacov sice narokovatelnych az do 3 rokov ale podmienky sa tiez zmenili. A ked si mala do 3 rokov RP slovensky tak potom je to ako tvoj pripad … len asi si mala nejake tlacivo ze RP v NO skoncil?

matullienka
24. sep 2024

@olimuc nie ja som cez upsvar žiadala ten poplatok z Nórska a tam to bolo napísané, že je od 1-2 rokov dieťaťa. Ale súbežne som poberala RD na Slovensku, aj prídavky a len nám doplácali rozdiel. Tie berieme tak z Nórska stále. Zo Slovenska nám chodia a Nori nám doplácajú rozdiel do výšky ich prídavkov. Ono zrejme veľmi záleží aj na koho človek natrafí na úrade, lebo tiež mi tam jedna tvrdila, že to mi všetko stopnú len ja som bola poucena pani, ktorá nám to vybavovala v Nórsku tak potom ma prehodila k druhej pracovníčke, lebo, že ona tomu až tak nerozumie

lucka2303
24. sep 2024

my keď sme sa vrátili so synom z Anglicka, manžel ostal pracovať ešte v Anglicku tiež nás tu nikto nechcel poistiť, musela som vybavovať papiere z anglicka. ja som sa potom dosť rýchlo zamestnala (keď mal malý rok a 10 mesiacov) a vtedy som prehlásila seba aj syna do slovenskej poisťovni a to mi už začali vyplácať rodičák. Potom šiel manžel pracovať do Nemecka na nemeckú zmluvu, a tam sme žiadali o rodinné prídavky, ktoré sú v Nemecku 250 Eur na dieťa ( vyplácali nám 190 Eur - rozdiel medzi našimi a ich prídavkami) - museli sme im posielať dosť papierov.

a21
24. sep 2024

My sme to riešili tento rok, manžel začal pracovať v DE na nemeckú zmluvu, museli si prejsť pod jeho poisťovňu, u lekárov sme zatiaľ s tým problém nemali, akurát niekde pýtajú kópiu zdravotného preukazu. S najmladším som na rodičovskej a rodičovský beriem zo Slovenska+ prídavky a doplatok k prídavkom z Nemecka ešte stále vybavujeme.

autor
24. sep 2024

@a21 dobrý deň, som presne vo vašej situácii s deťmi ani za mňa tež nie sú problémy za poisťovňu u lekárov no problém je že som doma na materskej s novorodencom a 2 ročným synom a úrad prace mi zastavil nie len prídavky na deti ale celý rodičovský príspevok že si to mám pýtať z Nemecka takže teraz nedostávam žiadne peniaze “som doma zadarmo”. Keďže neviem nemecky volala som manželovi na firmu jedinej Slovenke čo tam je a povedala že v žiadnom prípade nemám nárok ja brat rodičovský príspevok z Nemecka a oni to riešiť ani s úradmi nebudú. Ja nemecky neviem ako som spomínala sama to s nemeckými úradmi riešiť neviem takže teraz neviem čo robiť

a21
24. sep 2024

Aj ste k tomu dostali nejaké písomne odôvodnenie? Nedá sa proti tomu odvolať?

autor
24. sep 2024

@a21 bohužiaľ nie bolo mi zaslané iba toto, vraj na to mám nárok