Rodičovský príspevok a materské v jednom mesiaci

komima
17. jún 2024

Dobry den,

chcela by som sa spytat ohladom vyplatenia rodicovskeho prispevku pre manzela. Po narodeni dietata si poziadal o RP on, kedze ho bude poberat aj po skonceni materskej (mne nevysla).
Chceme podat ziadost o materske od 2.7.2024 - mozeme dat ukoncenie poberania RP ku 1.7. a teda dostaneme RP este za jul ?
Jeho materska by mala trvat 26 tyzdnov (kedze cerpal aj otcovsku dovolenku), tym padom od 2.7. do 30.12. vratane, pricom tu opat ostane 1 den (31.12.) od ktoreho by chcel poberat RP.
Je mozne to takto spravit ze by sme dostali RP aj matersku za jul aj december ?
Dakujem za odpovede🙂

monnci2226
17. jún 2024

@komima ahoj, myslim ze by to tak malo byt
za jul dostanes rp ty a on matersku
a v decembri tiez tak on dostane matersku a aj rp

ja som to tak mala iba pri mne ze 30.12. mi koncila materska a 31.12. zacal rodicak a dostala som za december aj aj..... preto usudzujem ze mas pravdu a dostanete aj za jul aj za december aj aj....
v tom juli si daje pozor aby si bola na rodicaku este urcite toho 1.7 a malo by to tak byt. mal by ti stacit jeden den na vyplatenie za cely mesiac

majusqa77
17. jún 2024

hm, neziadal pred RP o materske (a sp ju zamietla)? lebo materska je prednostna davka, je nezvycajne, aby bolo najskor RP a potom materska

komima
autor
17. jún 2024

@majusqa77 ahoj, nie nieziadal este pretoze na matersku moze ist az 6 tyzdnov po narodeni dietata (co je 30.6.)

komima
autor
17. jún 2024

@monnci2226 ahoj, no aj nam to tak vychadza ze by to malo platit :D ale dnes volal s pani so socialnej poistovne a ta mu povedala ze ak chce RP aj za jul tak musi ist na matersku od 3.7. a ku 2.7. poda ziadost o odnatie RP a dostane RP akoby za 1.7. - ale co s dnom 2.7. vtedy by nepoberal nic?
ak by to bolo takto, tak by sa mu koniec materskej posunul na 31.12. a tym padom by zacal RP cerpat opat az od 1.1.2025

monnci2226
17. jún 2024

@komima a ten rodicak je ale teraz pisany na teba nie? plati ti ho normalne upsvar?

nafka0483
17. jún 2024

@komima RP odnat od 2.7. - tento datum nech uvedie na ziadosti. A materske ziada od 3.7.

komima
autor
17. jún 2024

@monnci2226 RP je na neho uz aj teraz a ano, plati upsvar a uz aj prisiel za maj

komima
autor
17. jún 2024

@nafka0483 Ahoj, preco prosim az od 2.7. a nie od 1.7. a materske od 2.7. ?🙂

monnci2226
17. jún 2024

@komima aha, ja som pochopila ze teraz poberas rodicak ty. nerada by som ti dala.nejake mylne info.

nafka0483
17. jún 2024

@komima Lebo ak 1. maju odnat prispevok, tak aby ho nevzali za cely mesiac.

85miska
17. jún 2024

@komima nedovolia to takto. Ja som toto riešila minulý mesiac a povedali mi na Úrade práce ze len k 1. Dnu v mesiaci môžem zrušiť rodicak. Nie kedy ja si zmyslím. Aj my sme to takto chceli a nedá sa to. Iné je to keď z materskej prechádzas na rodičovský tam aj jeden deň stačí a vyplatia celý rodicak. Ale v tomto príprade nie. Musíš požiadať Úrad práce o zrušenie k 1.7. A manžel materské k 1.7.

nafka0483
17. jún 2024

@85miska Povedali ti hlupost. Mala si si pytat pisomne vyjadreue s odkazom na prislusny zakon.
Sama som rusila rodicak k 3.6. - pretoze tak manzel nastupoval na matersku.

85miska
17. jún 2024

@nafka0483 ja som jej povedala ze chcem zrušiť rodičovský k 10. Júnu lebo manžel ide na materskú od 11.6. A povedala ze nie ze len k 1.6. Alebo potom k 1.7.

zdenkak87
17. jún 2024

@85miska ja som si davala odnat RP k 4.9. Lebo vtedy mi zacinala dalsia materska. Na ziadosti normalne uvadzam den ku ktoremu chcem RP odnat (ktorykolvek den v mesiaci podla nastupu na MD) ale v rozhodnuti mi prislo ze odnimaju mi RP k 1.10. Kedze sa nevyplaca za dni ale za cely mesiac aj ked si len jeden den na rodicovskej tak preto ho vlastne odnimaju az od 1. Dna nasledujuceho mesiaca, lebo za ten predosly na neho mas este narok v plnej vyske aj ked hoci len za 1 den. Ale do ziadosti treba vzdy uvadzat realny datum, nie 1.v mesiaci

petamich
17. jún 2024

@85miska ano odnimaju vzdy k 1. v mesiaci ALE ak co i len jeden den v mesiaci splnas narok, tak ti prinalezi a odnatie bude k 1. nasledujuceho mesiaca 🙂

takze priklas ak 1.7. este splnas narok, tak poziadas o odnatie az od 1.8. (my sme to tak mali minuly rok)

85miska
17. jún 2024

@zdenkak87 To čo píšete vy to áno. Lebo ste boli druhýkrát tehotná a gynekológ vam vypísal žiadosť o materské a ste prechádzali z rodičovského na staršie dieťa na materskú na mladšie. Ale ja pisem ze proste manžel chcel ísť na materskú so synom ktorý ma 2,5 roka ze do jeho troch rokov stihneme tak som sla zrušiť rodičovský a som chcela aby mi vyplatili celý tak ze spravíme tak ze zrušíme od 10.6 s manžel nastúpi 11.6. Na materskú ale nedá sa to. Neviem čo pani presne rieši lebo ak čaká druhé babo a na to prvé potrebujú zrušiť RP a na druhé brat materské tak je to možné. Ale tak ako pisem ja nás prípad nie je to možné. Aspoň na našom UPSVAR mi povedali ze nie.

zdenkak87
17. jún 2024

@85miska jasne ze sa da, povodne mal ist na matersku manzel a to iste mi povedali na urade prace. Ku dnu nastupu manzela na MD treba dat ziadost o odnatie RP a v rozhodnuti pride odnatie k 1.dnu nasledujuceho mesiaca. To je jedno kto ide na matersku, ku dnu nastupu na MD musi byt rodicovsky na to iste dieta odnaty.

85miska
17. jún 2024

@zdenkak87 takže ma oklamali ze sa to nedá? No výborne 😔

nafka0483
17. jún 2024

@85miska Ano, niektore pracovnicky su velmi iniciativne tak tvrdia toto.

zdenkak87
17. jún 2024

@85miska no presne, niekedy podavaju take cudne informacie ze to az clovek nevie comu verit.

nafka0483
17. jún 2024

@85miska
@zdenkak87
Preto ked sa mi nieco nezda, tak pytam odkaz na zakon/vyhlasku, nech mi to da pisomne. A zrazu aaahm, ehm... overim si... ano, isteze sa da.

petamich
17. jún 2024

@85miska jasne, ze da - v tejto konkretnej situacii, by vam odnali rodicovsky od 1.7. (kedze za 6 ste este splnili narok aj ked by ste ziadali o odnatie k 10.6.) a manzel normalne mohol ist na matersku

my sme tak tiez boli, ja som ziadala o odnatie k 3.9. a manzel siel od 4.9. na matersku, RP mi odnali od 10/23, kedze za september som este splnila narok