Rodičovský príspevok

16. aug 2024

Ahojte, dcéra dovŕšila už 3 rok a momentálne som v 4. mesiaci tehotenstva. Do práce má už nikde nezoberú a momentálne som na zdravotnej poistovni registrovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, kým dcéra pôjde do škôlky. Pracovná zmluva mi skončila ešte pred narodením dcéri. Chcem sa spýtať či mam nárok na materskú pri druhom dieťati a ak nie, koľko budem teda dostávať rodičák na druhe dieťa. Ďakujem.

melanta
16. aug 2024

Nemáš nárok na tehotenské ani materské. Dostávať budeš teda nižší rodičovský.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
16. aug 2024

@melanta Ďakujem, takže nemám nárok na materskú, ani keď som otehotnela v tom mesiaci, ako aj malá dovŕšila 3. rok?

melanta
16. aug 2024

Napísala si, že pracovný pomer ti skončil ešte pred narodením dcéry. Čiže pred viac ako 3 rokmi. Nárok na materské je podmienený mať minimálne 270 dní nemocenského poistenia (odvody do SP) v posledných 2 rokoch. A to nemáš, keďže posledný pracovný pomer ti skončil pred viac ako 2 rokmi. To, že si otehotnela v mesiaci, kedy dcéra dovŕšila 3 roky, je úplne irelevantné.

mondolina
16. aug 2024

ak si ukončila pracovný pomer ešte pred narodením dcéry, tak si nemala tri roky aktívne odvody do sociálnej poisťovne.
z čoho by ti išla materská?
ak sa mýlim tak ma opravte.

autor
16. aug 2024

@melanta Ďakujem a keď kamarátka bude rodiť ešte pred 3 rokom jej dieťaťa, ale taktiež už skončila pracovný pomer pred 2 rokmi, ona tiež nebude mať nárok na materské?

lilinka88
16. aug 2024

Nie, nebude mať nárok. Je jedno koľko rokov má prvé dieťa, podstatné je nemocenské poistenie

autor
16. aug 2024

@lilinka88 Ďakujem pekne.

manusik
Dnes o 10:35

@melanta
Pekny den mozem Vas poprosit o radu?
Zistila som ze som opat tehotna v pondelok chcem ist na SP a prihlasit sa DNP / nejde mi ovysku MD len aby mi boli priznane prispevky tehotenske , md a ak sa nemylim tym padom aj vyssi RD/ to sa Vas chcem opytat ci na to budem mat narok moja situacia je takato :
od 4.10.2022-22.12.2022 som si platila DNP z minima
Od 23.12.2022 do 31.08.2023 som mala Tp /skocncil pocas MD/
a este 27.12.2022-31.1.2023 dohodu s pravidelnym prijmom kde bolo za mna odvadzane do SP

Momentalne som asi 6tt a v pondelok by som si zacala platit DNP teda 23.09.2024

Dakujem ak budete mat cas sa pozriet na to predym vsetkym som pracovala 5rokov ale to viem ze sa uz nezaratava

Prosim Vas vyjdu mi davky? DNP budem platit z minima nakolko viac nemam dakujem