Rodičovský ak som nezamestnaná a ani evidovaná na UP

deina2005
5. dec 2018

Zdravím,,,, niesom si vo všetko celkom istá tak poprosím o nejaké info,,, som nezamestnaná a niesom ani vedená na UP,,, som odhlásená aj zo soc poisťovní keďže manžel pracuje v zahraničí a odtial poberá rodinné prídavky a taktiež aj všetci patrime pod štát v ktorom pracuje (teda aspoň také info mam)
Teraz otázka bude mi patriť rodičovský príspevok? Poprípade ak manžel pracuje v zahraničí EÚ je možnosť
Že mi budu doplácať k rodičaku sumu ktorá je v danom štáte? Ďakujem

lubik87
5. dec 2018

@deina2005 choď na úrad práce kde.byvas oni ti povedia hneď

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 spýtajte sa na úrade prace no pravdepodobne budete mat narok v zahraničí kde žijete, keďže ste tam aj nahlaseny. Tento rok som riešila nieco podobne, otec syna slovak je, zije uz niekolko rokov v Nemecku.Keby tam mal prijem tak by som si musela ziadat o prídavky, príspevky v Nemecku, no on tam zije ako emigrant, nema tam prijem, dostáva akúsi dávku zo Slovenskej poistovne tak mi narok na dávky priznal tunajší urad prace. Keďže žijete všetci v zahraničí budete mat zrejme tam dávky

deina2005
autor
5. dec 2018

@lenka0033 všetci žijeme a mame trvalý pobyt na sk,,, manžel pracuje v zahraničí kde idú aj všetky odvody,, nieje živnostník ale normálny zamestnanec,,,,, už som písala na upsvr tak uvidím ako sa k tomu vyjadria

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 Ty žijem v zahraničí ci na Slovensku som sa chcela este spýtať. Ak na Slovensku mala by si byt nahlasena v SR i na poistovni. Mas občianstvo slovenske? Treba vsetko pozistovat. Ak žiješ na Slovensku a nie v zahraničí mala by si tu mat aj zdravotné poistenie a byt prihlásena na sociálnej poisťovni. Ako dlho si doma? Ako samoplatca zdravotného poistenia by si platila vela, lepšia je evidencia na UP. Ako dlho nepracujes?

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 tu na SK ti nedajú žiadny rodičovský. Môj muž pracuje v DE. Teraz to riešime.

deina2005
autor
5. dec 2018

@lenka0033 žijeme na sk a aj občianstva mame sk,,, všetci patrime pod štát kde manžel pracuje mame aj poistenie z toho štátu čiže sme EÚ poistenci,,, tu som odhlásená aj zo soc poisťovní,,, po materskej som stále doma cca 4roky keďže manžel chcel aby som bola doma a nepracovala,,,

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 takze mas zrejme slovenské občianstvo. Uz si mohla byt evidovaná na UP, aspoň kvoli odvodom . Pracovala si niekde? Na matersku mas narok? Keby žijete všetci v zahraničí je to iné. Treba pockat na vyjadrenie UP. Odporúčam doriešiť tu zdravotnú poisťovňu...keby ste
mali nedoplatok vysoky mali by ste narok len na akútnu nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. Aj sociálnu poisťovňu treba doriešiť.

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 ako staré máš dieťa, keď píšeš o rodičovskom?

deina2005
autor
5. dec 2018

@malinajahoda tiež nejak si myslím ze po žiadosti mi to zamietnu s tým ze si mam žiadať tam kde manžel pracuje poprípade mi schvália na sk a LI mi bude dávať doplatok,,,, no uvidím ale brala by som možnosť rodičovského zo zahraničia keďže ten na sk je biedny

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 teraz to riešime, presne toto isté. Ty, pokiaľ tu na SK nie si zamestnaná, dostaneš od úradu prace papier, že je prerušované konanie a máš si žiadať o rodičovský v DE.

9lf9
5. dec 2018

@deina2005 zalezi o aky stat ide tym sa zisti ake davky ma dany stat a podla toho sa da vyjadrit a este aj vek deti treba

deina2005
autor
5. dec 2018

@lenka0033 so zdravotnou nieje žiadny problém manžel tam pracuje v tej krajine už 5rokov a berie aj odtiaľ rodinné hlavne ma zaujímal rodičovský termi pôrodu mam až február 2019

deina2005
autor
5. dec 2018

@malinajahoda termín mam až február 2019

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 bože, nie v DE, ale v krajine, kde pracuje manžel. Omluvam sa.

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 4 roky? Do je dosť. Zdravotne mate v zahraničnej zdravotnej poisťovne ci slovensku poistovnu z EU preukazom? To, že manžel chcel aby si bola doma je Vaša osobná vec . Ty si to takto chcela tiez? 4 roky je dost dlhá doba, aby ste tie nedoplatky nemali. Ono totiz UP väčšinou posudzuje asi podla krajiny kde človek žije, resp.pracuje. Ja by som v tomto moc neriskovala a vsetko si zistila no skor ako po 4 rokoch

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 pracovala si tu na SK posledné 2 roky?

deina2005
autor
5. dec 2018

@9lf9 pôrod ma ešte len čaká 😊 no uvidím ako sa vyjadria naše úrady,,,

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 mate aj nejaky doklad, papier, ze patríte pod stat, kde pracuje Vas manžel? Niečo ...napr.o hradeni odvodov, poistného...

deina2005
autor
5. dec 2018

@malinajahoda nie nepracovala

9lf9
5. dec 2018

@deina2005 aky stat?

deina2005
autor
5. dec 2018

@lenka0033 áno aj každý rok nám posielajú výpis k daňovému že všetko je odvádzane tam

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 tak ta odpisu hneď pri žiadosti ako mňa. Automaticky ti povedia, aby si si požiadala o dávky v štáte, kde manžel pracuje.

deina2005
autor
5. dec 2018

@lenka0033 poistenie je v zahraničnej a tu na našu zdravotnú nosím každých 6mesiacov formulár S1ktory mi vystavila zahraničná poisťovňa a následne tu mi vystavia ue preukaz poistenca

lenka0033
5. dec 2018

@deina2005 ako pise malinajahoda

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 áno, aj my to tak máme. Ze mame naše slovenské poistenie a aj to zahraničné. Mam Slovensku EÚ kartičku aj zahraničnú. Ale my chvalabohu nemusíme nič každého pol roka nosiť do poisťovne.

9lf9
5. dec 2018

@deina2005 vseobecne plati ze ked pracuje len 1 z rodicov v state EU a druhy je nezamestnany ...pokial v tom state taka davka je plnu sumu vam plati dany stat ak davka v state nie je (napr.RP nieje vsade) tak pokial je bydlisko na SR plati sa odtialto

malinajahoda
5. dec 2018

@deina2005 a manzel kde vlastne pracuje?

deina2005
autor
5. dec 2018

@malinajahoda Lichtenštajnsko

deina2005
autor
5. dec 2018

@malinajahoda Aj ja si myslím,,, predtým pracoval manžel v Luxembursku a všetky dávky sme poberali z lux

17bia17
19. feb 2023

@9lf9 a ako to je so socialnou poisťovňou? Ak manzel pracuje mimo SR a ja s detmi som tu s nim v krajine EU, na UP mi odnal rodicovsky prispevok tak socialna poistovna ma ma automaticky odhlasit?A kto teda za mna plati to dôchodkové poistenie, lebo same pracovníčky na sociálnej poistovni mi to nevedia povedať.... Ja som sa predtým ako som isla do zahranicia informovala a povedali mi, ze som prihlásená na staršiu dceru, na ktorú nepoberam nic ako starostlivosť dietata do 6 r a ze môžem byt prihlásená na Slovensku a teraz ma chcú odhlásiť a v podstate samé nevedia ze co so mnou robiť...